با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آزمونی برای رهایی از بدهی ها

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۹ مهر ۱۳۹۶

فهرست بدهی‌ها و وام‌های شما هر روز طولانی‌تر می‌شود، به سختی می‌توانید برای بازپرداخت آنها اقدام کنید و در نتیجه پول کافی برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری ندارید. اگر بدهی‌ها زندگی را بر شما سخت کرده‌اند، نگران نباشید. شما تنها کسانی نیستید که با این مشکل دست به گریبان هستند. بسیاری از خانواده‌های طبقه متوسط در سراسر جهان با بحران بدهی‌ مواجه‌اند و ماهانه مبالغ بسیاری را برای کنترل این بحران از دست می‌دهند.

نکته امیدوارکننده دیگر آن است که مشکل شما راه‌حلی مشخص و عملی دارد. پیش از هر چیز، بازپرداخت بدهی‌ها و رهایی مالی نیازمند وجود برنامه‌ای مدون است که با نظر به تمام جوانب طراحی شده و با جدیت پیگیری شود. پرسش‌های زیر را پاسخ دهید و استراتژی خروج از بحران را برای خود تدوین نمایید.

۱- به تازگی بخشودگی مالیاتی دریافت کرده‌اید و قصد دارید بخشی از آن را برای بازگرداندن بدهی‌ها اختصاص دهید. حال پرسش این‌جا است که کدام یک از بدهی‌ها را باید زودتر پرداخت کنید.

الف. وام خرید خودرو

ب. وام ضروی

ج. وام‌های دانشجویی

د. وام مسکن

 

۲- اگر چند وام دریافت کرده‌اید، کدام یک از آنها را زودتر باز می‌گردانید؟

الف. وام با تعویق در پرداخت

ب. وام با نرخ بهره بیشتر

 

 

۳- اگر پنج میلیون تومان وام دریافت کرده‌اید و با نرخ بهره ۱۳درصد، ماهانه ۲درصد از این مبلغ را بازگردانید، چه میزان طول می‌کشد تا از این بدهی رهایی یابید؟

الف. بیش از ۵ سال

ب. بیش از ۹ سال

ج. بیش از ۱۷ سال

د. بیش از ۲۶ سال

 

پاسخ‌نامه

پرسش ۱

اگر گزینه (الف) را انتخاب کرده‌اید، پاسخ شما درست است. وام‌های خودرو اغلب نرخ بهره بالایی دارند و به همین دلیل بسیار گران تمام می‌شوند. در مقابل وام‌هایی چون وام دانشجویی با نرخ بهره پایین خود هزینه اندکی را ایجاد می‌نمایند. وام مسکن نیز با آن‌که در زمره وام‌های گران محسوب می‌شود، اما همچنان در قیاس با وام خودرو فشار کمتری را به منابع شما وارد خواهد آورد. از این‌رو بهتر است اولویت را به وام‌هایی با نرخ بهره بالاتر بدهید.

 

پرسش ۲

اگر گزینه (ب) را انتخاب کرده‌اید، پاسخ شما درست است. درست است که تعویق در پرداخت بدهی‌ها باعث ایجاد جریمه در آنها می‌شود. اما در نهایت این جرائم در قیاس با هزینه‌هایی که وام با نرخ بهره بالا به شما تحمیل می‌کند اندک است. از این‌رو بهتر است در ابتدا از شر وام‌های پربهره خلاص شوید. البته این حکم ممکن است موارد استثنایی نیز داشته باشید. از این‌رو پیش از تصمیم‌گیری یا اقدام شرایط را به دقت بررسی کنید.

 

پرسش ۳

اگر گزینه (د) را انتخاب کرده‌اید، پاسخ شما درست است. با محاسبه‌ای ساده نشان داده می‌شود که اگر مبلغی بسیار محدود، یعنی صدهزار تومان در ماه را پرداخت کنید، ۲۶ سال و نه ماه طول می‌کشد تا این مبلغ را به‌علاوه سود ماهانه آن پرداخت کنید. این دوران طولانی به سبب آن است که شما برای پنج میلیون تومان وام، پنج میلیون تومان سود نیز باز خواهید گرداند، در حالی‌که با انتخاب مبالغ بیشتر ماهانه، سود کمتری پرداخت نموده و با سرعت بیشتری از بدهی رها می‌شوید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۵، آذر ۹۴

 برچسب‌ها : , , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان