با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آنچه سرمايه گذاران جوان بايد بدانند

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۶ مهر ۱۳۹۶

سرمايه‌گذاري يکي از ارکان اصلي موفقيت مالي به‌شمار مي‌رود. اين مسأله در سال هاي اخير مورد توجه قرار گرفته و آگاهي عمومي مردم باعث شده است که اقبال به خريد کالاهاي سرمايه‌اي بيشتر شود. امروزه خانواده‌ها بيشتر از هر زمان ديگري فرزندان جوان خود را به حضور در عرصه سرمايه‌گذاري تشويق مي‌کنند و از اين طريق مي‌کوشند جوانان را در مسير موفقيت قرار دهند. با اين حال، بازار سرمايه راز و رمزهاي بسياري دارد  که بدون توجه به آنها، تلاش جوانان براي حضور موفقيت‌آميز با شکست مواجه خواهد شد.

 

اجازه دهيد براي توضيح بيشتر مسأله، تجربه شخصي خودم را برايتان بازگو کنم. به دلايلي که در بالا به آنها اشاره کردم، در سال گذشته کوشيدم دختر دانشجويم را با سرمايه‌گذاري بلندمدت آشنا کنم و اهميت اين مسأله را براي او آشکار سازم. در ابتداي حضور او در بازار، که با سرمايه اندکي صورت پذيرفته بود، سود خوبي از خريد يک سهم عايدش شد و اين منفعت ديدگاه مثبتي را نسبت به سرمايه‌گذاري در او به وجود آورد. با اين حال بلافاصله پس از اين سود مناسب، تمام بازار به رکود بي‌سابقه‌اي فرو رفت و سهام مختلف از جمله سهم خريداري شده توسط دخترم نيز مشمول اين رکود شد و در نتيجه دخترم بخشي از سود کسب شده را از دست داد.

 

اين مرحله‌ بسيارحياتي بود که دخترم مي‌بايست اهميت نوسانات بازار و وجود استراتژي مدون براي عبور از دشواري‌ها را در‌مي‌يافت. در ابتدا به او اجازه دادم تا چند روزي را درباره شرايط موجود فکر کند. به‌طور طبيعي، دخترم به سبب از دست رفتن بخشي از سود به‌دست آمده، دچار ترس شده بود و تمايل داشت که با فروش سهم مورد نظر، باقيمانده سود را براي خود حفظ کند. او براي تصميم بهتر به صورت مداوم مطالب منتشر شده در اينترنت را مطالعه مي‌کرد و تعارض موجود ميان نظرات باعث سرگشتگي‌اش مي‌شد. پس از گذشت چند روز او را براي گفتگو دعوت کردم. سعي کردم نکات اوليه‌اي را که در مورد آنها توافق کرده بوديم يادآور شوم. به دخترم گفتم که از ابتدا قرار بود چشم‌انداز بلندمدت نسبت به بازار داشته باشد و در افت و خيزهاي بازار هيجان‌زده نشود. او بايد مي‌آموخت که تلاش براي زمان‌بندي بازار بسيار دشوار است و ممکن است در نهايت به زيان منجر شود.

 

هرچند توصيه‌هاي من کاملاً عقلاني مي‌نمود اما تجربه اندک فرزند من باعث مي‌شد که نتواند بر هيجانات دروني‌اش غلبه کند. او را آزاد گذاشتم که به تنهايي در اين مورد تصميم‌گيري کند. در اين مدت، سهم مورد نظر بيشتر افت کرده بود و حال نه تنها سود به‌دست آمده در روزهاي نخست از بين رفته بود، بلکه سهم وارد مرحله زيان شده و اصل سرمايه آسيب ديده بود. دخترم از ترس افت بيشتر سهم، اقدام به فروش آن کرد. اما درست پس از گذشت يک هفته، بازار بار ديگر رونق پيدا کرد و سهم فروخته شده در مسير رشد قرار گرفت! ناراحتي دخترم از تصميم اشتباه خود بسيار زياد بود. بار ديگر او را براي گفتگو دعوت کردم و اهميت ديدگاه بلندمدت را يادآور شدم. اما اين بار تفاوت عمده‌اي وجود داشت. ضرر و زيان باعث شده بود که تجربه مستقيم او از بازار بيشتر شود. به همين دليل زماني که درباره زمان‌بندي و پرهيز از عجله در بازار سرمايه صحبت مي‌کردم، دخترم با آگاهي دقيق حرف مرا تأييد مي‌کرد.

 

اين تجربه را براي شما نقل کردم تا نکات مهمي را در دل آن بازگو کنم. تحصيلات و مطالعه کتاب يا مقالات آموزشي گام بسيار مهمي در سرمايه‌‌گذاري هستند. اما هيچ‌يک از آنها نمي‌تواند جايگزين تجربه مستقيم شود. بدون آگاهي دروني، کنترل احساسات لحظه‌اي بسيار دشوار است و همين احساسات هستند که در اغلب موارد موجب زيان مي‌شوند. از اين‌رو جوانان بايد پيش از ورود جدي به عرصه سرمايه‌گذاري، با هدايت و کمک والدين يا افراد مطلع، به سرمايه‌گذاري‌هاي تجربي و کوچک بپردازند تا از نزديک با چند و چون بازار سرمايه آشنا شوند. به‌علاوه آنها بايد از تلاش براي سود در کوتاه‌ترين زمان تا حد امکان پرهيز کنند و سعي داشته باشند با ديدي بلندمدت به سرمايه‌گذاري بپردازند. پس از ياد گرفتن اين نکات حياتي، مي‌توان به جوانان کمک کرد تا ضمن حضور در بازار و افزايش تجربه، رفته‌رفته سبدي از دارايي و سرمايه براي خود تشکيل دهند. از اين طريق آينده آنها تضمين شده و با آرامش به سوي اهداف مطلوب خود حرکت خواهند کرد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۴، آبان ۹۴

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان