با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آیا اشتغال مادر باعث آسیب به فرزندان میشود؟

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ شهریور ۱۳۹۴

جهان امروز نقش های سنتی زنانه و مردانه را در حوزه اقتصادی تغییر داده است. زنان در شرایط حاضر پا به پای مردان به فعالیت اقتصادی مشغول هستند و نقشی برابر یا حتی بیش از همسران خود در تامین مالی خانواده ایفا می کنند. اما این تغییر نقشها برخی مشکلات را نیز با خود به همراه آورده است. در واقع از آنجا که وظایف مرتبط با تربیت و رشد فرزندان همچنان به طور عمده بر عهده مادر خانواده قرار دارد، تلاش آنها در بیرون از منزل باعث بروز برخی بحران ها در داخل خانه خواهد شد؛ یا دستکم باور عمومی چنین است. از جمله مهمترین مسائل مرتبط با اشتغال زنان، نحوه تربیت کودکان است. کودکانی که به نظر میرسد با وجود مادران شاغل، زمان اندکی را از تربیت آنها استفاده می کنند.
اما بر اساس آخرین یافته های محققان دانشگاه هاروارد، دخترانِ مادرانی که در بیرون از خانه به کار مشغول هستند، در محیط کار موفقتر از همکارانشان عمل می کنند. این دختران به طور متوسط درآمد بیشتری دارند و نزد مدیران محبوبتر هستند. در همین حال، پسرانِ این مادران نیز برای مشارکت در نگهداری از فرزندان آمادگی بیشتری دارند و مهارت های مرتبط با امور خانه را به میزان بیشتری از خود نشان میدهند. اموری که آشکارا ناشی از تجربه مادری شاغل است.
در واقع در سراسر جهان، فرزندانِ مادرانِ شاغل کمتر از سایر همجنسان خود به چارچوب های سنتیِ کار و زندگی وفادارند و با گسترش دیدگاه خود، به فراسوی نقشهای مردانه و زنانه گام می گذارند. بر اساس یافته ها، کودکانی که…برچسب‌ها : , , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان