با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آیا اشتغال مادر باعث آسیب به فرزندان میشود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ شهریور ۱۳۹۶

جهان امروز نقش‌های سنتی زنانه و مردانه را در حوزه اقتصادی تغییر داده است. زنان در شرایط حاضر پا به پای مردان به فعالیت اقتصادی مشغول هستند و نقشی برابر یا حتی بیش از همسران خود در تامین مالی خانواده ایفا می‌کنند. اما این تغییر نقش‌ها برخی مشکلات را نیز با خود به همراه آورده است. در واقع از آنجا که وظایف مرتبط با تربیت و رشد فرزندان همچنان به طور عمده بر عهده مادر خانواده قرار دارد، تلاش آنها در بیرون از منزل باعث بروز برخی بحران‌ها در داخل خانه خواهد شد؛ یا دستکم باور عمومی چنین است. از جمله مهمترین مسائل مرتبط با اشتغال زنان، نحوه تربیت کودکان است. کودکانی که به نظر می‌رسد با وجود مادران شاغل، زمان اندکی را از تربیت آنها استفاده می‌کنند.

اما بر اساس آخرین یافته‌های محققان دانشگاه هاروارد، دخترانِ مادرانی که در بیرون از خانه به کار مشغول هستند، در محیط کار موفق‌تر از همکاران‌شان عمل می‌کنند. این دختران به طور متوسط درآمد بیشتری دارند و نزد مدیران محبوب‌تر هستند. در همین حال، پسرانِ این مادران نیز برای مشارکت در نگهداری از فرزندان آمادگی بیشتری دارند و مهارت‌های مرتبط با امور خانه را به میزان بیشتری از خود نشان می‌دهند. اموری که آشکارا ناشی از تجربه مادری شاغل است.

در واقع در سراسر جهان، فرزندانِ مادرانِ شاغل کمتر از سایر هم‌جنسان خود به چارچوب‌های سنتیِ کار و زندگی وفادارند و با گسترش دیدگاه خود، به فراسوی نقش‌های مردانه و زنانه گام می‌گذارند. بر اساس یافته‌ها، کودکانی که مادرانشان دستکم یک سال به کار تمام وقت یا پاره وقت مشغول بوده‌اند، در دوران بلوغ نسبت به برابری جنسیتی دیدگاه مثبتی دارند و عمکرد مناسب‌تری نشان می‌دهد.

 

نگرانی بیهوده است

در عرصه جهانی، زنان بالغی که در شرایط شاغل بودنِ مادرانِ خود رشد کرده‌‌اند، نه تنها امکان یافتن شغلی مناسب را دارند، بلکه با احتمال بیشتری در پست‌های مدیریتی جای می‌گیرند. این مساله بر اساس بررسی‌های علمی به اثبات رسیده است. محققان دانشگاه هاروارد با بررسی بیش از پنجاه هزار نفر در ۲۳ کشور به این نتیجه رسیده‌اند که موفقیت شغلی افرادی که کار کردن مادر خود را تجربه کرده‌اند به صورت قابل توجهی بیشتر است. جالب آنکه این آمارها حتی با لحاظ کردن تفاوت‌های فرهنگی در کشورهای مختلف نیز موفقیت قابل توجه این کودکان را نشان می‌دهند.

دلیل این موفقیت بیش از هر چیز در این نکته نهفته است که مادران شاغل به مانند الگویی برای موفقیت شغلی عمل می‌کنند و کودکان با نگاه کردن و تقلید از عملکرد آنها نکات ارزشمندی را برای زندگی بزرگسالی خود می‌آموزند. زندگی کودک بیش از هر چیز بر مدار تقلید سامان می‌گیرد و طبیعی است که مادری شاغل، نمونه‌ای مناسب برای تقلید در دوران بزرگسالی است.

 

زنان و نیروی کار

این نتایج در شرایطی به دست آمده است که مادران آمریکایی به صورت خودخواسته یا در اثر شرایط حاکم بر بازار از نیروی کار کنار گذاشته شده‌اند. سهم مادران بی‌کار در ایالات متحده، از حدود ۲۶ درصد در سال ۱۹۹۹ به ۲۹ درصد در سال ۲۰۱۲ رسیده است. افزایشی که به گفته محققان دانشگاه هاروارد، بیش از هر چیز به رکود اقتصادی باز می‌گردد. در واقع بالاتر رفتن نرخ بی‌کاری زنان نشانه‌ای از بازگشت ایده‌های سنتی در خصوص نقش‌های اقتصادی زنانه و مردانه نیست.

در تحقیقی دیگر، این مساله مورد توجه قرار گرفته است که آیا تاثیرات اشتغال کوتاه مدت مادر بر فرزندان قابل ارزیابی است. در اینجا نیز نشان داده شده است که علی‌رغم تاثیر‌پذیری برخی کودکان از همین مدت زمان کوتاه، آنها اغلب شغل مادران خود را نوعی کمک به خانواده و نه کاری تمام عیار تلقی می‌کنند. طبیعی است که چنین تفسیری باعث ادامه یافتن تصویر محوری مرد در ذهن کودک شده و نتایج مرتبط با موفقیت بیشتر این کودکان را در بر نمی‌گیرد. از این رو محققان تاکید دارند که تغییر دیدگاه مبتنی بر نان‌آوری مرد در تلقی کودکان اهمیت زیادی دارد و کار کردن صرف مادر در خارج از خانه برای تاثیرگذاری بر ذهنیت و آینده کودکان کافی نیست.

 

توازن میان کار و زندگی

همین تحقیقات نشان می‌دهند مردان بالغی که مادران آنها شاغل بوده‌اند، در هفته ۷٫۵ ساعت بیشتر به کار می‌پردازند. این افراد همچنین تمایل بیشتری به ازدواج با زنان شاغل دارند. البته میزان مشارکت مرد در فرآیند خانه‌داری نیز در چگونگی اشتغال زنان نقش مهمی ایفا می‌کند. در واقع با تقسیم وظایف خانه و ایجاد نوعی توازن میان زن و مرد، امکان اشتغال زنان در خارج از خانه فراهم می‌شود و زمان کافی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

البته نتایج این تحقیقات به معنای آن نیست که فرزندانِ مادران شاغلِ شادمان‌تر هستند یا زندگی بهتری دارند، بلکه تنها بحث اشتغال و قابلیت‌های شغلی در آن مطرح شده است. در حقیقت، نیاز کودکان به مراقبت گاهی باعث می‌شود که مادران در پذیرش مشاغل خارج از خانه تردید داشته باشند. اما این تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر اشتغال مادر، اگر شرایط را بهبود نبخشد، دستکم معادل با عدم اشتغال آنها است. به گفته یکی از این محققان «رها کردن کودک و رفتن او به دانشگاه نیز کاری دشوار است. اما این دشواری نباید مانع از پیشرفت تحصیلی فرزند شما شود. به همین ترتیب، اشتغال مادران نیز می‌تواند منافعی را برای تربیت بهتر فرزندان در پی داشته باشد؛ منافعی که در بسیاری موارد نادیده گرفته می‌شود»

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۲، شهریور ۹۴

 برچسب‌ها : , , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان