با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


آیا راه چاره‌ای وجود دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶

زمانی که برای ازدواج با خانم یا آقایی آشنا می‌شوید، پس از طی مراحل اولیه نخستین مسأله که ذهن هر دوی شما و البته خانواده‌ها را به خود مشغول می‌دارد، مسائل مالی است. هرچند پول نمی‌تواند باعث خوشبختی یک زوج جوان شود، اما بدون شک نبود آن می‌تواند به نابودی زندگی مشترک بیانجامد. مطابق آمارها، مسائل مالی از جمله علل اصلی جدایی زوج‌ها در نخستین سال های پس از ازدواج است. از این‌رو باید پیش از اخذ تصمیم نهایی، به‌صورت دقیق شرایط را بررسی کنید. این بررسی‌ها به معنای سخت‌گیری بیش از اندازه نیست، بلکه بیشتر به هماهنگی دیدگاه‌های شما و افزایش شناخت بستگی دارد. شناختی که در ادامه مسیر زندگی می‌تواند به یاری شما آمده و مانع بروز مشکلات غیر قابل حل شود.
برای شناسایی چند و چون رابطه خود و میزان تناسب با همسر احتمالی‌تان، بهتر است پرسش‌های زیر را پیش از تصمیم نهایی و رسمیت یافتن ازدواج مطرح سازید. این پرسش‌ها نه تنها تصویر نسبتاً دقیق از وضعیت موجود را پیش روی شما قرار خواهند داد، بلکه امکان یافتن راه‌هایی برای غلبه بر مشکلات آینده را نیز فراهم می‌سازند.

 

آیا بدهی‌های فعلی بر زندگی مشترک تأثیرگذار است؟
هیچ‌کس به شما توصیه نمی‌کند که اگر بدهکار هستید، از خیر ازدواج کردن بگذرید! اما این به معنای اهمیت نداشتن مسأله بدهی‌ها نیست. تا پیش از ازدواج اغلب مردان و زنان ایرانی در خانواده خود زندگی می‌کنند و بخشی از هزینه‌های زندگی بر عهده والدین آنها است. به‌علاوه درآمدشان نیز برای گذران زندگی کفایت می‌کند. به همین دلیل امکان پذیرش سطوح بالاتری از بدهی‌ را دارند. اما پس از آغاز زندگی مشترک، استقلال مالی بیشتر می‌شود و همسران باید برای اداره امور روی پای خود بایستند. به همین دلیل، ورود بدهی از دوران قبلی، ممکن است باعث گرفتاری و فشار اقتصادی شود. به همین دلیل پیش از ورود به یک رابطه درباره شرایط مالی و بدهی‌های خود به صورت شفاف گفتگو کنید و همسر آینده خود را در جریان جزئیات مسائل قرار دهید.

 

آیا گفتگوی شما درباره مسائل مالی به مشاجره می‌انجامد؟
اگر پیاپی با چنین موقعیت‌هایی مواجه می‌شوید، احتمالاً باید برای رفع آن به‌صورت جدی برنامه‌ریزی کنید. ناتوانی طرفین در گفتگویی آرام و منطقی احتمالاً به تفاوت دیدگاه‌ها و روحیات آنها درباره مسائل مالی، استراتژی‌های بهینه برای مصرف پول و یا تصور از آینده مربوط است. این موارد بسیار حیاتی هستند و پیش از آغاز زندگی مشترک باید حداقلی از اشتراک نظر در خصوص آنها به وجود آمده باشد. اگر پس از تلاش و مشاوره با افراد متخصص همچنان در یافتن وجوه مشترک ناتوان هستید، شاید بهتر باشد درباره ادامه رابطه به طور جدی تأمل کنید.
آیا گرایش به ولخرجی دارید؟
شناختِ دیگری نیازمند خودشناسی است. شخصیت مالی خود را با استفاده از پرسش‌نامه‌های موجود و یا با یاری از فردی متخصص شناسایی کنید. اگر در مسیر خودشناسی دریافتید که فردی اصراف‌کار و ولخرج هستید، باید توجه ویژه‌ای به این نقص شخصیتی داشته باشید؛ به‌ویژه اگر همسر شما روحیه‌ای متضاد با شما دارد. ولخرجی باعث هدر رفتن منابع مالی، ناتوانی در پس‌انداز و تخریب آینده موفق و مشترک می‌شود. سعی کنید در خصوص این روحیه با همسر آینده خود گفتگو کنید. با این کار به او امکان انتخاب خواهید داد، ضمن آنکه می‌توانید روی حمایت و راهنمایی او نیز حساب کنید.
آیا درباره آینده توافق نظر دارید؟
این بخش نیز از جمله مهمترین مواردی است که باید پیش از رسمیت یافتن ازدواج میان دو نفر تعیین تکلیف شود. هر زوج در مسیر زندگی می‌توانند اهداف گوناگونی را به‌صورت مشترک برگزینند و شرایط خاصی را به عنوان حالت مطلوب درنظر داشته باشند. این تصویر ایده‌آل به‌طور طبیعی، شرایط مالی، دارایی‌ها، درآمد و موارد مشابه را نیز در بر می‌گیرد. اگر توافق در خصوص این مسائل ضعیف باشد، ادامه مسیر دشوار خواهد بود. چراکه هر یک از همسران در مسیری متفاوت حرکت کرده و باعث اتلاف نیرو، تنش و مشکلات جدی‌تر خواهد شد. پیش از آغاز زندگی، به‌صورت جدی و به هر میزان که نیاز است، درباره آینده مشترک خود گفتگو کنید تا جایی که به نقطه مشترکی برسید. نقطه‌ای که بتوانید مسیر حرکت همزمان شما را هدایت نماید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۶، دی ۱۳۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان