با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


از حسابداری تا خلبانی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

بانوی موفق اردیبهشت سرکار خانم فاطمه حسنی هستند. ایشان متولد نجف‌آباد، از توابع استان اصفهان‌اند. خانم حسنی دربارۀ دوران کودکی و نوجوانی خود می‌گوید: «در دوران کودکی‌ام، پدرم در یک کارخانۀ تولید کاشی مشغول به کار بودند. اما پس از مدتی تصمیم به راه‌اندازی کارگاه گرفتند. زیرزمین منزلمان از سال ۱۳۷۳ تبدیل به کارگاه شد. من آن زمان دوازده‌ساله بودم و در کلاس پنجم دبستان درس می‌خواندم. از همان ابتدا در کارگاه پدرم مشغول به‌کار شدم و در ازای انجام کار حقوق دریافت می‌کردم. پس از مدتی کارمان رونق گرفت تا اینکه کارگاه ما به سراسر ايران خدمات ارائه می‌كرد. مشتری‌های ما شامل کارخانجاتی در شهرهایی مثل تبریز، شیراز، یزد و اصفهان بودند. کارگاه تا سال ۱۳۷۹ با موفقیت به کار خود ادامه داد تا زمانی که پدرم تصمیم به گسترش کارشان گرفتند. من مدرک دیپلم خود را در هجده سالگی و در رشتۀ ریاضی دریافت کردم. در سال ۱۳۸۰ در رشتۀ حسابداری در دانشگاه پذیرفته و مشغول به تحصیل شدم. پدرم با توجه به موفقیت کارگاه تصمیم به راه‌اندازی کارخانۀ تولید کاشی و سرامیک گرفتند. ایشان کارخانه را با شراکت و همکاری همکاران سابق خود در شرکت تولید کاشی، که به‌تازگی بازنشسته شده بودند، تأسیس کردند. کارگاه خانگی ما با شروع فعالیت کارخانه به کار خود پایان داد.»
* نقش و وظیفۀ شما در کارگاه خانگی و کارخانۀ پدر چه بود؟
تولیدات ما شامل مراحل مختلفی بود. من در ابتدا در برخی مراحل تولید مشغول به کار بودم و برخی از کارها را فقط پدرم انجام می‌دادند. اما پس از مدت کوتاهی به تمام مراحل تولید مسلط شدم. پس از تأسیس کارخانه در ابتدا من به‌عنوان تنها حسابدار و کارمند اداری کارخانه در آنجا استخدام شدم.
پس از اینکه مدتی از فعالیت کارخانه گذشت با موفقیت‌هایی که کسب کردیم؛ پدرم تصمیم به ايجاد طرح‌هاي توسعه و افزايش توليد كارخانه گرفتند. اکنون من با مدرک کارشناسی حسابداری و شانزده سال سابقۀ کار، مدیرمالی شرکت تولید کاشی و سرامیک متعلق به پدرم در اصفهان هستم. چند حسابدار هم در بخش مالی کارخانه مشغول به همکاری با ما هستند. البته مدتی هم کار کنترلی چند شرکت دیگر را برعهده داشتم.
* توصیۀ شما به دانشجویان و دانش‌آموختگان هم‌رشتۀ خودتان (حسابداری) چیست؟
فارغ‌التحصیلان رشتۀ حسابداری که به‌تازگی قصد ورود به بازار کار را دارند، باید بدانند که محل کار، خود یک دانشگاه دیگر است. آنچه در دانشگاه به‌صورت تئوریک آموخته‌اند با آنچه به‌صورت عملی انجام می‌دهند، بسیار متفاوت است. باید بتوانند علم خود را به‌کار گیرند. حسابداری، به‌ویژه حسابداری عملیاتی که با حسابرسی کاملاً متفاوت است، احتیاج به حوصلۀ زیادی دارد. علم حسابدار باید به‌روز باشد. کسانی که قصد ورود به بازار کار حسابداری را دارند، بهتر است به چند نرم افزار حسابداری موجود در بازار تسلط پیدا کنند. درضمن حسابدار باید رازدار و صادق باشد. در کار حسابداری باید ازلحاظ قوانین مالیاتی، بیمه‌ای و قوانین سازمان حسابرسی به‌روز بود.
* به‌جز رشتۀ تحصیلی و زمینۀ کاری خود به چه فعالیت‌ها و رشته‌هایی علاقه‌مند و مشغول‌اید؟
از دو سال قبل از طرف پدرم با فردی آشنا شدم که خلبان هواپیماهای فوق سبک است. ایشان مرا به آموزشگاهی معرفی کردند که ….برچسب‌ها :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان