با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


اسرار زندگی مالی مشترک و شاد

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

 

اگر تصور می‌کنید پول در خوشبختی خانوادگی نقشی ندارد، سخت در اشتباه هستید! بسیاری از خانواده‌ها در اثر مشکلات مالی از هم می‌پاشند و آمارها از اهمیت مدیریت مناسب پول برای موفقیت در زندگی مشترک خبر می‌دهند. البته تنش‌های برآمده از مسائل پولی صرفاً به فقر و کمبود منابع مرتبط نیست؛ بلکه گاهی اوقات در شرایط مناسب مالی و درآمد سرشار نیز اختلافات روی می‌دهند. در واقع مسئلۀ اصلی بر سر میزان درآمد یا هزینه‌های خانواده نیست؛ بلکه مهم روش مدیریت آن است. هماهنگی انتظارات و تفاهم مالی نقش اصلی در این میان بر عهده دارد و چه بسا یک زندگی در عین دشواری و کمبود پولی، به سبب هماهنگی میان همسران، شاد و عاشقانه دنبال شود.

در ادامه برخی از نکات مؤثر در مدیریت پول و مسائل مالی خانواده به شما معرفی خواهند شد. با در نظر داشتن این نکات همسران می‌توانند بر میزان هماهنگی میان خود بیفزایند و زندگی را با آرامش و شادمانی سپری کنند.

 

روان‌شناس باشید

مشاوران مالی به‌خوبی از این نکته آگاه‌اند که اختلافات خانوادگی بر سر پول، اغلب در ظاهر این چنین است و در اصل، ریشۀ اختلاف در جای دیگری نهفته است. در واقع همسران نه به سبب زیادی یا کمی منابع و هزینه‌ها، بلکه به دلیل دلخوری و ناراحتی از امور دیگر دچار مشکل می‌شوند و بحث مستقیم بر سر پول، بازتابی از عدم تفاهم در مقیاس وسیع‌تر است. هماهنگی میان انتظارات، رؤیاها، اهداف، شیوه‌ها و سبک زندگی و نحوۀ نگرش به پول در اغلب موارد عامل اصلی اختلاف است و در نهایت به‌صورت یک مشاجره بر سر پول، خرج شدن آن یا تصمیمی نادرست خود را نشان می‌دهد.

اگر زوجین مهارت‌های روان‌شناختی اولیه را دارا باشند و بتوانند ویژگی‌های ذهنی و روانی طرف مقابل را بشناسند، بسیاری از مشکلات از میان خواهد رفت. به‌طور مثال، اگر مرد خانه از عادات صرفه‌جویانه و میل همسر خود به پس‌انداز آگاه باشد، یا علت ولخرجی‌های او را بداند، می‌تواند با آرامش بیشتری با این مسئله برخورد نموده و مسائل را با گفتگو و از راه‌های منطقی حل کند. البته توصیه به ارتقای سطح شناخت روانی به معنای رویکرد تخصصی نیست. روان‌شناسی دانشی وسیع و کاملاً حرفه‌ای است که باید بر اساس الگوهای پذیرفته‌شدۀ جهانی دنبال شود. به‌همین جهت، در موارد نیاز خاص حتماً باید به روان‌شناس مراجعه کنید و استفاده از کتاب‌های خودیاری و روش‌های عمومی مؤثر نخواهد بود.

 

گفتگو کنید

راز و رمز اصلی در هر ارتباط انسانی گفتگو است. دو دوست یا دو همکار زمانی می‌توانند در ارتباط با یکدیگر به تفاهم برسند، که با گفتگو مسائل را حل نمایند. گفتگو به معنای مشاجره و جدل لفظی نیست. باید از پیش برنامه‌ای برای برقراری گفتگوها تنظیم و در دوره‌های هفتگی یا ماهانه دربارۀ مسائل گفتگو نمایید. سعی کنید محیط خاصی را انتخاب و فضا را تا حدودی جدی کنید. این روش باعث خواهد شد گفتگوی شما در قالبی رسمی جریان پیدا کند و اثربخشی آن بیشتر شود. با گفتگو می‌توانید انتظارات و دیدگاه‌های همسر خود را بشناسید؛ سوءتفاهمی را که برای او پیش آمده برطرف کنید و از نظر خود دفاع نمایید. بهتر است پس از پایان گفتگو، مانند جلسات کاری، ماحصل گفتگوها را روی کاغذ بیاورید و آن‌ها را در محلی خاص بایگانی کنید. با این اسناد می‌توانید گذشتۀ مسائل را در نظر داشته باشید و راهکارهایی تازه‌ برای حل مشکلات بیابید.

 

هوشیار باشید

آگاهی از فضای ذهنی و روانی طرف مقابل صرفاً به ارتباط کلامی محدود نمی‌شود. می‌توانید از چشمان، شیوۀ نشستن، حرکت دادن دست‌ها، لحن صدا و سایر موارد نیز اطلاعات ارزشمندی به‌دست آورید. این گونه مهارت‌ها را می‌توانید با مطالعه یا مشاوره به‌دست آورید. البته در قضاوت خود بر اساس زبان بدن زیاده‌روی نکنید؛ زیرا بر خلاف کلام، استنباط ما از این گونه موارد با درجه‌ای از خطا همراه است. به علاوه نباید این روش را برای مچ‌گیری و شکست دادن همسرتان مورد استفاده قرار دهید. به یاد داشته باشید که هدف نهایی ایجاد تفاهم است و همه چیز باید به شادمانی مشترک معطوف شود. اگر می‌خواهید با همسر خود جدل کنید، استفاده از این گونه اطلاعات غیرکلامی راهی خواهد بود به سوی تشدید اختلافات و فروپاشی خانوادگی!

 

بنویسید

نوشتن نیز از جمله ابزارهای کارآمد در ارتباط میان زوج‌ها است. می‌توانید از این ابزار در زمینه‌های مختلف استفاده کنید. برای مثال، اگر گفتگوهای شما به مجادله کشیده می‌شود و یا در گفتن برخی از مسائل تردید دارید، شاید بهتر باشد آن‌ها را برای همسرتان نوشته و پاسخ او را نیز مکتوب دریافت کنید. این روش را می‌توانید با نوعی از قرارداد مشترک به کار برید و تأثیر آن را مشاهده کنید. از سوی دیگر، پس از نتیجه‌گیری در بحث، می‌توانید ماحصل گفتگوها را مکتوب کنید تا از سوءتفاهم در آینده جلوگیری و توافق شما به سندی برای عملکرد آینده تبدیل شود.

 

مشاوره کنید

در نهایت، اگر اختلاف میان شما جدی است، شاید بهتر باشد پیش از به کار بردن چنین روش‌هایی با متخصصان مالی یا روان‌شناس مشاوره کنید. بسیاری از مشکلات در زندگی مشترک برآمده از شرایط روانی همسران است که به یاری فردی متخصص نیاز دارد. روان‌شناسان خانواده می‌توانند با تکیه بر دانش خود زوایای پنهان این گونه بحران‌ها را برای شما آشکار کنند و راهکارهای مؤثری را پیشنهاد دهند. به علاوه، در کنار مراجعه به روان‌شناس می‌توانید از مشاوران مالی نیز برای یافتن روش‌های بهینۀ مدیریت مالی استفاده کنید. این گونه مشاوران با پیشنهادهای مؤثر در زمینۀ هزینه‌، درآمد، سرمایه‌گذاری و تأمین آینده می‌توانند از میزان نگرانی شما بکاهند و اختلافات را برطرف کنند. البته موفقیت در مشاورۀ مالی زمانی مؤثر خواهد بود که مشکلات اساسی‌تر را با کمک روان‌شناس برطرف کرده باشید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۲۳، شهریور ۱۳۹۵نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان