با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


اشتباهاتی در آموزش پول به کودکان

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ مرداد ۱۳۹۶

۱- دروغ برای خلاصی
پاسخ رایج به کودکان سه تا هفت ساله که برای خرید آبنبات یا خوراکی ناسالمی اصرار می کنند این است: «پول نداریم»؛ اما شما با این جواب، ناخواسته به او آموزش دروغ گویی می دهید. ممکن است شما با نشان دادن ته جیب خود به او بفهمانید که پول ندارید. اما او خواهد دید که شما یک کارت پلاستیکی دارید که می توانید همه چیز با آن بخرید و دست شما به راحتی رو خواهد شد. بهتر است با صرف کمی صبروحوصله، به او توضیح دهید که: «ما نیازی به خرید این کالا نداریم.» یا «این خوراکی برای سلامتی شما زیان آور است».

 

۲- دعوا با همسر بر سر پول در مقابل فرزند
یک تحقیق علمی صورت گرفته روی دانش آموزان مقطع پیش دانشگاهی نشان داده است بچه هایی که شاهد مشاجرۀ والدین بر سر موضوعات پولی بودهاند، درمقایسه با سایر دانش آموزان، ۵۰۰ دلار (یا بیشتر) بدهکار بوده اند. اگر کودکی در سنین ۸ تا ۱۲سال در خانه دارید، بهتر است مشکلات مالی خود را پشت درهای بسته حل کنید. اگر فرزند شما درخواست وجه زیادی کرد، موضوع را با همسر خود مطرح کنید تا بتوانید پاسخ یکسانی به فرزندتان بدهید.

 

۳- پرگویی درمورد اشتباهات گذشته
ممکن است سال ها قبل، شوق خوانندگی یا بازیگری باعث شده باشد سودجویان، سرمایۀ هنگفتی را از دستتان بیرون آورند یا در جوانی تا ریال آخر پس اندازتان را در راه رفیق بازی، ماشین بازی یا موتوربازی ازدست داده باشید. اشتباه مالی گذشته، هرچه که باشد، باید به دقت مراقب چگونگی بازگو کردن آن برای فرزندانتان باشید. توصیۀ مشاوران مالی این است که تنها حقایق پایه باید بازگو شود و از ذکر جزئیات خودداری شود. اگر شما به ذکر جزئیات شنیدنی و جذاب، مانند رفیق بازی خود بپردازید، اما نتوانید به طور مؤثر به فرزند خود بفهمانید که این کار باعث باز ماندن از خرید خانه شده است، فرزندتان نه تنها پند اخلاقی نهفته در خاطرات شما را درک نخواهد کرد بلکه ممکن است از گذشتۀ شما الگوبرداری کند.

 

۴- فرزندتان را به خرید قسطی عادت ندهید
ممکن است دریافتی فرزند شما در اولین شغل زندگیاش چندان زیاد نباشد. درعین حال، خواسته های نسل نو پایان ناپذیرند و ممکن است این دو عامل شما را به ارتکاب اشتباه چهارم وادار کند. هیچ گاه خرید اقساطی کالا را برای فرزندتان تسهیل نکنید. او باید بداند که با این روش، پول بیشتری برای خریدهایش خواهد پرداخت. فرزند جوان شما باید مهارتِ زندگی در چارچوب محدودیت های مالی را بیاموزد و به هزینه کردن خارج از مرزهای درآمدی خود عادت نکند. اگر هدف شما از راهنمایی او به خرید قسطی، استقلال مالی فرزندتان است، باید بدانید که با این روش به هدف خود نخواهید رسید.

 

۵- امساک در آموزش مالی به دختران
نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ درمورد آموزش مالی به فرزندان انجام شد، نشان می دهد که والدین با پسران خود بیش از دختران دربارۀ پول صحبت می کنند. ۵۸درصد پسران و ۵۰درصد دختران گفتند که والدینشان مباحث مالی را با آنان مطرح می کنند. همچنین ۴۵درصد از پسران معتقد بودند که در مباحث پولی خیلی یا به شدت خبرهاند؛ ولی این پاسخ تنها از ۳۸درصد دختران شنیده شد. در دنیای امروز که زنان دارای حقوق و وظایف یکسانی با مردان هستند، این شکاف جنسیتی در زمینۀ آموزش های پولی فاقد توجیه منطقی است. دختران نیز به اندازۀ پسران نیاز به دانش مالی دارند؛ پس آنان را از این آموزش مهم و حیاتی محروم نکنید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۲۸، بهمن ۹۵برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان