با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


افراد خلاق چگونه شخصیتی دارند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۷ بهمن ۱۳۹۶

علوم عصب‌شناختی اثبات کرده‌اند که افراد خلاق به شیوه‌ای متفاوت از دیگران فکر و عمل می‌کنند. فرایند مغزی آن‌ها با اغلب افراد متفاوت است و تفاوت‌های بیرونی آن‌ها ناشی از شیوه‌های ادراکی و احساسی ویژه‌ای است که در افراد خلاق وجود دارد. اما خبر خوش این است که این شیوه‌ها قابل آموختن هستند. به این معنا که می‌توان با تمرین و تلاش، ساختار فکری و عملکردی این افراد را تقلید کرد و به نتیجه‌های مشابهی درخصوص هوشمندی، خلاقیت و نوآوری رسید. البته در زمان تقلید از شخصیت خلاقانه، نباید از سویه‌های تاریک آن‌ها غافل شد. بسیاری از خلاق‌ترین شخصیت‌ها، زندگی دشوار و غم‌باری را سپری کرده‌اند. از این رو الگو برداشتن کمال از این شخصیت‌های برجسته توصیۀ چندان عاقلانه‌ای نیست. در ادامه برخی ویژگی‌های این افراد بیان می‌شود:

 

۱- افراد خلاق هرگز ذهن خود را تعطیل نمی‌کنند

یک ذهن خلاق ماشینی است که باید دائم در حال کار باشد. هیچ دکمۀ توقفی در این ماشین پیشرفته وجود ندارد. به همین دلیل، خلاق‌ها دائماً از ذهن خود استفاده می‌کنند و در تلاش برای یافتن راه‌های جدید برای درک جهان و تجربه زندگی هستند.

 

۲- وضعیت موجود را نمی‌پذیرند

دو پرسشی که ذهن خلاق همیشه مطرح می‌کند این است که «چه می‌شد اگر؟» و «چرا نه؟». با این پرسش‌ها می‌توان هر وضعیتی را به چالش کشید و وضعیت موجود را به عنوان امری قابل تغییر مورد بررسی قرار داد. خلاق‌ها هیچ محدودیتی را نمی‌پذیرند و برای هر امر موجود به دنبال جایگزین هستند.

 

۳- به نظر دیگران اهمیت نمی‌دهند

اغلب ما عادت کرده‌ایم که دیدگاه دیگران را بیش از اندازه جدی بگیریم. درحالی‌که افراد خلاق بیشتر روی توانایی و نبوغ خود متمرکز هستند. آن‌ها به نظر دیگران اهمیت نمی‌دهند و بی‌اعتنا به انتقادات و طعنه‌ها کار خود را پیش می‌برند.

 

۴- به زمانی برای تغذیه روانی نیاز دارند

کار کشیدن دائمی از ذهن و تلاش و کوشش مستمر نیاز افراد خلاق را به استراحت بیشتر می‌کند. آن‌ها پس از هر مقطع نیاز به دورانی از استراحت و سکوت دارند تا نیروی از دست رفته را تجدید کنند.

 

۵- تمرکز زیادی دارند

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های افراد خلاق توانایی آن‌ها برای تمرکز است. زمانی که یک موضوع توجه فرد خلاقی را به خود جلب می‌کند، او قادر است با بیشترین حد روی موضوع تمرکز و تمام توانایی خود را صرف آن نماید.

 

۶- عمیق احساس می‌کنند

در کنار تمرکز، خلاق‌‌ها توانایی احساسی بالا نیز دارند. رؤیاهای آن‌ها بسیار بلند‌پروازانه است و می‌توانند عجیب‌ترین افکار را با احساسات عمیق به موضوعی برای تلاش سخت و طولانی تبدیل کنند.

 

۷- گاهی اوقات دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شود

البته افراد خلاق ممکن است از لحاظ روانی شکننده باشند. این مسئله شاید با عدم پذیرش دیگران و یا دوره‌های افسردگی تشدید شود. در این شرایط خلاق‌ها نیاز شدیدی به حمایت دارند و باید زمان زیادی صرف بازیابی اعتماد به خود کنند.

 

۸- دوست دارند به تنهایی کار کنند

گرایش درونی افراد خلاق گاهی مانع همکاری موفق آن‌ها با دیگران می‌شود. برخی از این گروه افراد اساساً شخصیتی منزوی دارند؛ درحالی‌که برخی دیگر از آن‌ها بدون انزواطلبی نیازمند تنهایی و کار انفرادی‌اند.

 

۹- گاه در تمام کردن پروژه‌ها دچار مشکل می‌شوند

مسئلۀ دیگر در شخصیت افراد خلاق پریدن از یک شاخه به شاخۀ دیگر است. سرعت تفکر در این گروه از افراد بسیار زیاد است و به همین جهت، در برخی مواقع، نمی‌توانند تمرکز خود را حفظ کرده و پروژه‌ها را ناتمام باقی می‌گذارند.

 

۱۰- هرگز بالغ نمی‌شوند

خلاقیت مهم‌ترین ویژگی کودکان است. افراد خلاق نیز از این جهت به کودکان شبیه‌اند و به زندگی کودکانه، شهرت دارند. این سبک از زندگی باعث می‌شود جهان در برابر آن‌ها هر لحظه تازه‌ باشد و سرچشمۀ خلاقیت نیز در همین تازگی دائمی نهفته است.

چنان‌که مشاهده می‌کنید، شخصیت خلاق در کنار تمام موارد درخشان، برخی کاستی‌ها را نیز داراست. کاستی‌هایی که در صورت بی‌توجهی به مانعی برای موفقیت تبدیل خواهند شد؛ پس اگر به دنبال ایجاد چنین ویژگی‌هایی در خود هستید، هرگز وجوه منفی شخصیت خلاق را دست‌کم نگیرید و برای غلبه بر این مواردِ دردسرساز برنامه داشته باشید.

 

ماهنامه معیشت ، شماره ۲۳، شهریور ۱۳۹۵برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان