با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


اقداماتی که بلافاصله پس از سرقت اطلاعات باید انجام دهید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ آذر ۱۳۹۴

فن آوری های جدید در کنار مزایای خود، به خطرات جدیدی انجامیده اند. مجرمان معاصر بر اساس زمینه های جدیدی که به وجود آمده است، به سرقت اطلاعات هویتی افراد مشغول هستند و با استفاده از این اطلاعات، حساب های بانکی را مورد دستبرد قرار داده و پول و دارایی افراد را می دزدند. این گونه دزدی ها با استفاده از روش های متعددی صورت می گیرد. گاهی اوقات، مجرمین اطلاعات حساب بانکی شما را از طریق روش های خاصی در فضای مجازی به سرقت می برند و آنگاه در زمانی خاص، با استفاده از این اطلاعات به خرید کالا و یا انتقال وجه می پردازند. روش دیگر سارقان، ساخت کارت های بانکی جعلی و برداشت پول از خودپردازها است که به روش های متفاوتی صورت می پذیرد.
اگر بر حسب اتفاق با چنین مسأله ای مواجه شدید، باید به سرعت واکنش نشان دهید، چرا که عکس العمل سریع شما می تواند از میزان خسارت ها بکاهد. بلافاصله پس از آگاهی یافتن از سرقت اطلاعات، ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و سپس پلیس را در جریان قرار دهید. در کنار این دو مورد، می تواند برای کاسته شدن از خطرات، اقدامات زیر را نیز انجام دهید:

۱٫ حسابی که اطلاعات آن دزدیده شده را مسدود کنید
می توانید برای جلوگیری از برداشت غیرقانونی با بانک خود تماس بگیرید و درخواست مسدودشدن حساب را نمایید. با اینکار از عمل مجرمانه جلوگیری کرده و امکان تسلط دوباره بر شرایط را پیدا خواهید کرد. اگر امکان مراجعه حضوری به بانک را نداشتید و مدیر از پذیرش این درخواست امتناع کرد، مراتب را با پلیس در میان گذارده و از آن ها برای مسدود ساختن حساب کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که این اقدام بسیار ضروری است و به هر شکل ممکن باید انجام گیرد.

۲٫ از سیستم های ارسال پیام استفاده کنید
بسیاری از بان کها سیستم های ارسال پیام را به مشتریان خود پیشنهاد می کنند که در آنها تمامی پرداخت ها و دریافت ها بلافاصله از طریق تلفن همراه به مشتری اطلاع داده می شود. اگر از این سیستم ها استفاده کنید، در صورت سرقت اطلاعات، با هر برداشت از اتفاقات روی داده آگاه می شوید و می توانید برای جلوگیری از ادامه آن واکنش مناسب نشان دهید.

۳٫ دیگر حساب های بانکی خود را نیز بررسی کنید
ممکن است فرد سارق اطلاعات چندین حساب شما را دزدیده باشد. از این رو….

معیشت / آذر ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان