با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


اهمیت زمان در سرمایه‌گذاری

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ شهریور ۱۳۹۵

در فراآیند سرمایه‌گذاری هیچ عاملی به اندازۀه زمان اهمیت ندارد. بازۀه سرمایه‌گذاری و افق زمانی مورد نظر می‌تواند به سود یا زیان، معنا ببخشد و بدون توجه به این عامل امکان برآورد عملکرد سرمایه‌گذاری وجود ندارد. تعیین بازه و افق زمانی به شما کمک خواهد کرد تا نوع سرمایه‌گذاری را مشخص نمایید و انتظارات را مطابق با اهداف تنظیم کنید. به این ترتیب نه تنها می‌توانید نسبت میان سود و ریسک را مدیریت کنید، بلکه فشار روانی متناسب با سرمایه‌گذاری خاص خود را متحمل خواهید شد.
برای مثال، در سرمایه‌گذاری بازار سهام، بازه‌های میان‌مدت و حتی کوتاه‌مدت مدنظر هستند؛، درحالی‌که در بازارهایی چون مسکن یا حساب‌های بازنشستگی مدت زمان بسیار طولانی‌تری برای بازدهی مورد نیاز است. اگر فرد بدون توجه به چنین عواملی به نوعی از سرمایه‌گذاری بلندمدت دست بزند، درحالی‌که از آن انتظار سود کوتاه‌مدت دارد، بدون شک در میانۀ  راه ناچار به فروش دارایی خود خواهد شد و زیان خواهد کرد. به به‌همین جهت توجه به بازۀه زمانی و افق انتظارات در هر یک از گام‌های سرمایه‌گذاری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
به طور معمول بازه‌های زمانی در سرمایه‌گذاری معمولاً به سه گونه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌‌شود. در زبان تخصصی، سرمایه‌گذاری‌های کمتر از پنج سال را کوتاه‌مدت می‌نامند که ممکن است از یک روز تا پنج سال ادامه داشته باشد. البته در بازار سهام، این مدت زمان بسیار کوتاه‌تر است و مدت زمان پنج‌ساله به عنوان معیاری برای تمام انواع سرمایه‌گذاریمطرح شده است. سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت اغلب در مواردی کاربرد می‌یابد که نیاز به نقدینگی فوری است و فرد می‌خواهد  در بازه زمانی کوتاه به اصل سرمایۀه خود دسترسی داشته باشد. به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در کنار سود بیشتر درجۀه بالاتری از ریسک را نیز با خود به همراه می‌آورد. از این رو ….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان