با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


این اشتباه روابط شما را نابود خواهد کرد!

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۴ آبان ۱۳۹۶

متخصصان مالی هشدار می‌دهند  که قرض گرفتن پول از نزدیکان و اعضای خانواده می‌تواند به بروز اختلافات بینجامد و طعم مهمانی‌های خانوادگی را در کام همه تلخ کند. این مسأله برای هر دو سمت ماجرا ایجاد ناراحتی می‌کند و هم قرض‌گیرنده و هم قرض‌دهنده از دیگری دلخور می‌شوند. بسیاری از افراد میان‌سال دست‌کم یک یا چند مورد از این‌گونه اختلافات خانوادگی بر سر پول را به یاد دارند که گاهی حتی به نابودی کامل رابطه میان دو نفر انجامیده است.

 

اما چرا پول قادر است روابط قدیمی و مستحکم خانوادگی را این چنین تخریب کند؟ قرض دادن یا گرفتن پول باعث ایجاد سطحی از استرس روانی می‌شود و به‌طور طبیعی این عامل بر روابط تأثیر می‌گذارد. بسیاری افراد تصور می‌کنند که روابط بسیار مستحکمی دارند و می‌توانند با کنترل احساسات خود، شرایط را مدیریت کنند. اما انجام این کار در عمل بسیار دشوار است. بازگرداندن دیرهنگام پول یقیناً باعث ایجاد رنجش در فرد می‌شود و خشم او را برمی‌انگیزد. حتی اگر فرد قرض‌گیرنده بسیار نزدیک باشد.

 

زمانی‌که شما از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک پول قرض می‌کنید، آنها احساس می‌کنند که مجاز هستند به شما مشاوره‌های مالی بدهند و این مسأله ممکن است باعث از میان رفتن صمیمیت متقابل شود. از این‌رو، بهترین راه برای حفظ روابط دوستانه یا خانوادگی پرهیز کامل از بدهی‌های این‌چنینی است. اگر نیاز به پول دارید، بهتر است از مراجع رسمی تأمین مالی، مانند بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری استفاده کنید و آینده ارتباطی خود را در معرض خطر قرار ندهید.

 

اما اگر هیچ راه دیگری برای تأمین پول مورد نیاز خود به جز استقراض خانوادگی ندارید، می‌توانید گام‌های مشخصی را برای کاهش خطر آسیب ارتباطی به‌کار بگیرید. در این راستا، مهمترین مسأله برای فرد وام‌گیرنده، ارتباط صمیمی و صادقانه است. در مقابل اگر در موضع قرض‌دهنده قرار گرفته‌اید سعی کنید همه چیز را مستند کنید تا از بروز اختلاف جلوگیری شود. قرض‌گیرنده بهتر است روند بازپرداخت بدهی خود را به‌طور کامل طراحی کند و در زمان دریافت پول آن را با فرد مقابل در میان بگذارد. اگر اختلاف نظری وجود دارد، بهتر است طرفین پیش از ردوبدل شدن پول آن را کاملاً حل کنند و اگر احتمال ناسازگاری میان دیدگاه‌ها وجود دارد، از انجام این کار صرف‌نظر نمایند.

 

استفاده از سرویس‌های پرداخت اینترنتی نیز در این زمینه سودمند خواهد بود. این‌گونه خدمات با ثبت دقیق زمان و مبلغ پرداخت شده، مستندسازی دریافت و شیوه بازگشت مبلغ را به دقت انجام می‌دهد و از هرگونه اختلاف در این زمینه جلوگیری می‌کند. گام دیگری که می‌تواند به کاهش خطر آسیب روابط کمک کند، عقد قراردادی دوجانبه است. ممکن است این‌کار در خصوص عضو نزدیک خانواده یا دوستی صمیمی بیهوده به نظر برسد، اما زمانی‌که به مزایای بسیار این روش فکر کنید، یقیناً نظرتان تغییر خواهد کرد. عقد قراردادی دوجانبه و مکتوب، امکان تفاوت پنهان در تفسیر توافق را کمتر می‌کند و به شما اجازه می‌دهد در فضای کاملاً شفاف عمل کنید.

 

اگر فردی از شما درخواست پول کرده است، به یاد داشته باشید که قرض دادن پول همواره با خطر تأخیر در بازگشت مواجه است. با درنظر داشتن این نکته، میزان رنجش و خشم شما از عدم بازپرداخت به موقع کمتر می‌شود. به‌علاوه مرتباً به خود یادآوری کنید که ارزش رابطه‌ای مستحکم بسیار بیشتر از پولی است که پرداخت شده است. البته اگر فرد موردنظر اصولاً بدحساب است، یا بیم نوعی فریب‌کاری در اقدامات او وجود دارد، بهتر است از پرداخت پول صرف‌نظر کنید. چراکه با این کار رابطه شما بهتر از زمانی حفظ خواهد شد که بدون توجه به این مسأله پول خود را به باد دهید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۵، آذر ۹۴برچسب‌ها : , , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان