با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


این کالاها را آنلاین نخرید

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

خرید آنلاین کالاها و لوزام مصرفی مزایای بسیاری دارد. می‌توانید به سادگی در میان تعداد زیادی کالا جستجو کنید و در برخی موارد با قیمت‌های مناسبی آنها را خریداری نمایید. به علاوه خرید اینترنتی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های رفت و آمد شما می‌شود و اغلب ارائه‌کنندگان این خدمات کالای مورد نظر را درب منزل به شما تحویل می‌دهند. در کنار این موارد، هزینه حمل و نقل بسیاری از سفارشات مجازی بر عهده کارفرما است و از این طریق نیز خرید شما ارزان‌تر خواهد بود. این مزیت‌های چشمگیر باعث گسترش روزافزون خرید و فروش اینترنتی شده است. چنانکه در سال های اخیر، اقبال عمومی به این روش افزایش بسیاری یافته و تولیدکنندگان نیز اغلب تمایل دارند خدمات فروش خود را به صورت آنلاین ارائه نمایند.

 

با این وجود، روش خرید اینترنتی برای تمام کالاها مناسب نیست و بهتر است برخی اقلام را به صورت مستقیم و با مشاهده دقیق‌تر خریداری کنید. این کالاها بیشتر شامل مواردی هستند که نیاز به بررسی مستقیم کیفیت دارند و دیدن تصاویر و مطالعه ویژگی‌های آنها به تنهایی برای تصمیم‌گیری کافی نیست. به علاوه خرید کالاهای حجیم هزینه حمل و نقل قابل توجهی را نیز به شما تحمیل می‌کند که شاید در نهایت از سود حاصل از خرید آنلاین فراتر رود. از سوی دیگر، با خرید اینترنتی امکان چانه‌زنی بر سر قیمت را نیز از دست می‌دهید و ممکن است کالا را با قیمتی بالاتر از بازار خریداری کنید. از این رو، خرید اینترنتی نباید به اصلی تغییرناپذیر تبدیل شود بلکه در هر مورد باید صرفا یک انتخاب باشد.

 

 

کالاهای زیر از جمله مهمترین اقلامی هستند که بهتر است این موارد را به صورت مستقیم خریداری نمایید:

 

۱- دوچرخه

اینترنت مکان بسیار مناسبی برای جستجو و تحقیق درباره دوچرخه‌ها است. شما می‌توانید به سایت‌های مختلف داخلی و خارجی مراجعه کرده و اطلاعات مناسبی را درباره شکل ظاهری و ویژگی‌های هر دوچرخه به دست آورید. با این حال خرید یک دوچرخهِ مناسب نیاز به حضور مستقیم و سوار شدن آزمایشی آن دارد. در غیر این صورت ممکن است دوچرخه خریداری شده با ویژگی‌های فیزیکی مورد نظر شما هماهنگ نبوده و در نهایت بلااستفاده بماند. به علاوه امکان گارانتی موثر محصول نیز در خرید اینترنتی محدودتر است و ممکن است دستگاه در طی فرآیند انتقال آسیب ببیند. در عین حال، هزینه حمل و نقل نیز به قیمت محصول افزوده خواهد شد.

 

۲- کفش و لباس کودکان

یکی از بخش‌های بسیار وسیع در حوزه تجارت آنلاین به لباس و کفش اختصاص دارد. اما اگر می‌خواهید برای کودک خود از این روش استفاده کنید، باید احتیاط بیشتری به خرج دهید. کودکان به سرعت رشد می‌کنند و گاه به نظر می‌رسد که لباس و کفش آنها به صورت روزانه تغییر می‌کند. به همین دلیل، ممکن است با خرید آنلاین این کالاها در نهایت متضرر شوید. به علاوه سایزبندی لباس کودک در میان برندهای تولیدکننده تفاوت بسیاری دارد و شما نمی‌توانید با مقایسه اندازه لباس فعلی کودک، با اطمینان خاطر گزینه مناسب را در فضای مجازی انتخاب کنید. نکته دیگر آن است که پوشیدن لباس تاثیر زیادی در ارزیابی شما درباره زیبایی آن دارد. از فرصت خرید مستقیم لباس کودک خود استفاده کنید و اوقات دلپذیری را در کنار خانواده سپری نمایید.

 

۳-گل

این مورد که به تازگی از سوی برخی تولیدکنندگان در فضای مجازی ارائه می‌شود نیز از جمله خریدهایی است که چندان توصیه نمی‌شود. گل محصولی است که به شدت نسبت به شرایط آب و هوایی، دما و رطوبت حساس است. از این رو اگر در زمان تحویل محصول اندکی تاخیر به وجود آید، شرایط انتقال آن مناسب نباشد، یا رطوبت و دمای مناسب تامین نشود، کیفیت کالای دریافتی شما با سفارش اولیه تفاوت بسیاری خواهد داشت. طبیعی است که خرید مستقیم علاوه بر این مساله، اجازه انتخاب محصولی مناسب‌تر را نیز به شما می‌دهد، چراکه دیدن شکل، رنگ و بوی گل از نزدیک با تجربه دیداری آن در سایت‌ها تفاوت زیادی دارد.

 

۴- لوازم نشیمن

خرید مبل، صندلی، میز و دیگر اقلام مرتبط با این زمینه در ایران چندان مرسوم نیست. اما ارائه این محصولات به صورت آنلاین رفته‌رفته توجه فروشندگان را به خود جلب کرده است و به زودی گسترش قابل توجهی خواهد یافت. با این حال، خرید این گونه کالاها نیز به صورت اینترنتی چندان عاقلانه نیست. هرچند ابعاد، شکل و رنگ محصول در فضای مجازی قابل مشاهده است، اما ممکن است پس از سفارش و دریافت آن، مشاهده کنید که محصول خریداری شده با فضای شما متناسب نیست و یا به لحاظ ابعاد در اتاق جای نمی‌گیرد. به علاوه هزینه حمل و نقل سنگین این محصول نیز در خرید آنلاین تاثیرگذار است و شاید در نهایت بیش از خرید مستقیم هزینه‌بر باشد.

 

۵- آلات موسیقی

این کالاها به صورت گسترده‌ای در فضای مجازی به فروش می‌رسند و توصیه عمومی پرهیز از خرید آنها نیست. اما اگر به دنبال سازهایی با کیفیت بالا هستید، خرید آنلاین این محصولات ریسک زیادی دارد. تا زمانی که ساز را در دست نگرفته و صدای آن را از نزدیک نشنیده باشید، امکان داوری درباره کیفیت آن وجود ندارد. ایرادات صوتی سازها نیز بدون مشاوره فردی متخصص و شنیدن مستقیم نت‌ها مشخص نمی‌شود. از این رو بهتر است برای خرید کالاهای موسیقی در سطح کیفی بالا، حتما به صورت مستقیم عمل کنید. البته جمع‌آوری اطلاعات از سایت‌ها و فضای مجازی همچنان گزینه مناسبی خواهد بود و خرید شما در نهایت باید از طریق مراجعه به مراکز فروش صورت گیرد.

 

۶- خوردنیها و آشامیدنیها

نادرستی خرید اینترنتی این محصولات بیش از موارد قبلی آشکار است. انواع گوناگون خوردنی‌ها در دماها و شرایط متفاوتی سالم می‌مانند و از این رو، خرید از راه دور آنها چندان عاقلانه نخواهد بود. این مساله به ویژه در خصوص کالاهایی صادق است که بسته‌بندی نامناسبی دارند و به صورت باز فروخته می‌شود. هرچند خرید محصولاتی که به سرعت فاسد نمی‌شوند و از جمله اقلام حساس به دما و نور نیستند، می‌تواند در میان گزینه‌های شما جای داشته باشد. البته مشروط بر اینکه پیشتر تحقیقات کافی درباره تولیدکننده به عمل آورده و از کیفیت و نحوه انتقال محصول مطمئن باشد. در مجموع خرید مستقیم خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها گزینه‌ منطقی‌تری است.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۳، مهر ۹۴

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان