با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


این کالاها را دست دوم بخرید

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۹ مهر ۱۳۹۶

خرید کالای نو همیشه بهترین گزینه نیست. شما می‌توانید با خرید برخی از اقلام مصرفی به‌صورت دسته دوم، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید؛ بدون آن‌که به کیفیت برآورده شدن نیازها آسیبی وارد شود. بسیاری از کالاهای دسته دوم با تخفیفات چشمگیر، حتی ۵۰ یا ۷۵درصدی، ارائه می‌شوند. حال تصور کنید اگر این کالاها را نو خریداری کنید، چه میزان از پول خود را بیهوده هدر خواهید داد.

البته این قاعده‌ عمومیت ندارد و نمی‌توان تمام کالاهای مورد نیاز را به صورت استفاده شده خریداری نمود. اما زمانی‌که امکان آن وجود دارد، این گزینه بسیار مناسب و پرمنفعت است. امروزه در بازار و همچنین فضای مجازی مراکز بسیاری وجود دارند که امکان خرید کالای دسته دوم را برای شما فراهم می‌سازند. خرید از این مراکز در مجموع آسان است و در هزینه‌های شما صرفه‌جویی خواهد شد.

در ادامه به برخی از کالاهای مناسب برای خرید دسته دوم اشاره شده است:

۱- خودرو

حتماً از میزان کاهش قیمت خودرو در اثر استفاده آگاهی دارید. با این حال، اگر مصرف‌کننده قبلی خودروی خود را به‌صورت اصولی مورد استفاده قرار داده باشد، می‌توانید با خیالی راحت خودروی دسته دوم او را خریداری کنید. نکته مهم در خرید این‌گونه کالاها، وجود مراکز مناسب برای تعمیرات و تأمین قطعات است. خودروهایی را به‌صورت دسته دوم بخرید که امکان اصلاح و بازبینی عیوب آنها با قیمتی پایین و مناسب میسر باشد. به‌علاوه پیش از خرید، حتماً از مشاوره متخصصان این زمینه، برای تأیید کیفیت محصول و آگاهی یافتن از آسیب‌های احتمالی و پنهان استفاده نمایید.

 

۲- مبل، میز و صندلی

این کالاها نیز از جمله مواردی هستند که خرید آنها به‌صورت استفاده‌شده بسیار مناسب است. ارزیابی کیفیت و سلامت مبل و صندلی در مجموع آسان است و استفاده فرد دیگری از آنها باعث کاهش کیفیت‌شان نمی‌شود. این درحالی است که قیمت محصولات چوبی در حالت دسته دوم تفاوت فاحشی با محصولات نو دارند. می‌توانید با صرفنظر کردن از خرید محصولی جدید، از این تفاوت زیاد به سود منابع مالی‌تان بهره بگیرید.

 

۳- محصولات دیجیتال

در کشور ما خرید گوشی موبایل و دیگر ابزارهای دیجیتال به‌صورت دسته دوم رواج بسیاری دارد. اگر شما نیز به دنبال تهیه یکی از این ابزارها هستید، می‌توانید خرید محصولات استفاده شده را نیز امتحان کنید. این‌گونه کالاها با استفاده صحیح تغییر چندانی پیدا نمی‌کنند و کیفیت‌شان کاهش نمی‌یابد. البته در زمان خرید، باید به دو مسأله توجه ویژه داشته باشید. نخست آن‌که محصول خریداری شده به لحاظ گارانتی در چه شرایطی است و اگر با خرابی مواجه شوید، چه راهی برای جبران آن دارید. نکته دوم نیز به مسائل بهداشتی مرتبط است. گوشی‌های همراه و دیگر اقلام دیجیتال ارتباط دائمی با دست و لباس افراد دارند. از این‌رو پیش از استفاده باید به دقت ضدعفونی شده و به‌صورتی پاک در معرض تماس شما قرار گیرند.

 

۴- لباسهای رسمی و عروسی

لباس‌های رسمی مراسم یا لباس عروس نیز از جمله کالاهایی به‌شمار می‌رود که خرید آنها کاملاً بیهوده است. این‌گونه لباس‌ها در نهایت یک تا دوبار مصرف می‌شوند و همین دلیل، صرف هزینه‌های سرسام‌آور برای آنها کاملاً بی‌فایده است. از این‌رو سعی کنید تا حد امکان این‌گونه کالاها را به‌صورت دسته دوم خریداری کنید. چنین کاهشی در هزینه‌ها به‌ویژه در شرایط دشواری چون آغاز زندگی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 

۵- کتاب

خرید کتاب نیز به‌طور یقین هیچ ارتباطی با کهنگی آن ندارد. در زمان خواندن کتاب، میزان کیفیت جلد آن و یا شکل صفحات اهمیت چندانی ندارد. آن‌چه مهم است، جذابیت مطالب و نکات مطرح شده توسط نویسنده است. از این‌رو، اگر کتاب مورد نظرتان به‌صورت دسته دوم قابل خریداری است، حتماً از خرید یک جلد کتاب نو پرهیز کنید. در مقابل کتاب‌های خوانده شده خود را نیز برای استفاده دیگران به فروش برسانید. با این‌کار نه تنها مقداری پول نقد به دست خواهید آورد، بلکه به گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی نیز کمک می‌کنید.

 

۶- دوچرخه کودک

یکی از نخستین خواسته‌های جدی کودکان از والدین خود خرید دوچرخه است. اما دوران استفاده کودک از این محصول بسیار کوتاه است و با رشد سریع بدن او، نمی‌تواند از این محصولِ به نسبت گران استفاده نماید. از این‌رو خرید دوچرخه کودکان به‌صورت دسته دوم اقدامی کاملاً منطقی است. البته در صورت انجام این خرید، مسائل بهداشتی و ایمنی دوچرخه را نیز مدنظر قرار دهید.

 

۷- وسایل موسیقی

البته این‌گونه خرید، به‌ویژه درباره آلات موسیقی آکوستیک، ممکن است گران‌تر تمام شود! چراکه نواخته شدن سازهای کلاسیک به ارتقای کیفیت آنها کمک می‌کند. با این‌حال اگر تفاوت مثبتی میان قیمت یک ساز نو و کهنه مشاهده کردید، بلافاصله از این فرصت استفاده کنید. به‌ویژه اگر در مراحل ابتدایی آموزش موسیقی هستید، یا ساز را برای کودک‌تان تهیه کرده‌اید، خرید کالای دسته دوم بسیار منطقی‌تر است.

 

۸- لوازم ورزشی

وسائلی مانند تردمیل یا هالتر و دمبل نیز از جمله کالاهایی هستند که خرید نو یا کهنه آنها فرق چندانی ندارد. این‌گونه وسائل، اگر سلامت‌شان تأیید شود، به هرحال خواسته‌های شما را برآورده خواهند کرد و خرید یک وسیله نو، به‌جز شکل ظاهری تفاوت چندانی با خرید وسیله‌ای کهنه ندارد. اگر قصد خرید این‌گونه وسایل را دارید، سعی کنید مراکز ورزشی در شرف تعطیلی را یافته و نیازهای خود را با قیمت پایین تأمین کنید.

 

۹- خانه

خرید خانه دسته دوم نیز از جمله گزینه‌های مناسب است. بسیاری از خانه‌هایی که مورد استفاده قرار گرفته‌اند، قیمتی در حدود ده تا بیست درصد کمتر از خانه‌های نو دارند و این فرصتی بسیار مناسب برای خانواده‌های جویای مسکن است. البته در زمان خرید خانه‌های دسته دوم، فهرستی بلند بالا از موارد ضروری وجود دارند که باید پیش از اتخاذ تصمیم نهایی آنها را مورد توجه قرار دهید. با این‌حال، اگر موقعیتی مناسب پیدا کردید، در خرید آن تردید نکنید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۵، آذر ۹۴

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان