با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


با این عادت ها پس انداز خانواده خود را افزایش دهید

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ دی ۱۳۹۵
پس انداز خانواده

رمز موفقیت مالی و اقتصادی هر خانواده در پس انداز کردن است. بدون پس انداز درآمدها بیهوده هدر می روند و منابعِ در دسترس برای اموری کم اهمیت هزینه می شوند. پس انداز خانواده توانایی مالی را افزایش میدهد و امکان سرمایه گذاری و پیاده سازی برنامه های کلان را ایجاد می کند. برخی تصور می کنند که پس انداز کردن کاری دشوار است؛ به ویژه اگر خانواده با شرایط دشواری مواجه باشد. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر روشهای مدیریت ذهنی و مالی را بیاموزید، داشتن پس انداز خانواده را بسیار آسان خواهید یافت. روشهای زیر پیشنهاداتی برای خانواده ها است که از طریق آن انجام این اقدام سرنوشت ساز تسهیل میشود:

۷ نکته برای افزایش پس انداز خانواده

۱٫ پس انداز کردن پول نیازی به معجزه ندارد. این کار بسیار ساده است و تنها به توانایی شما در تغییر رویه خرج کردن پول بستگی دارد. اما پیش از آنکه بتوانید این رویه را تغییر دهید باید به دقت مسیرهای هزینه و صرف پول را در خانواده شناسایی کنید. برای انجام این کار، از ابتدای این ماه تمام پرداختی های خود را در جایی ثبت کنید و آنها را به صورت هفتگی و ماهانه فهرست نمایید. برای انجام این کار میتوانید از قلم و کاغذ یا نرم افزارهای ساده ای مانند اکسل استفاده کنید. در ثبت آمار دخل و خرج خود، تمام جزئیات را به حساب آورید و فهرست دقیق از تراکنش های مالی خانواده آماده کنید.

در گام بعد، پس از آنکه خرجهای ماهانه را دقیقا شناسایی کردید، باید آنها را دسته بندی نموده و مجموع هزینه هر دسته را مشخص نمایید. با این کار می توانید نقاط پرهزینه را یافته و درصدد اصلاح آنها برآیید. این کار نیاز به مطالعه و تصمیم گیری جدی خواهد داشت. باید زمینه های خاصی را که بیش از حد نیاز پول شما را به هدر می دهند پیدا کنید و آنگاه برای کاهش میزان هزینه در آنها تصمیم بگیرید. تصمیم شما در اجرایی شدن نهایی برنامه اهمیت زیادی دارد. این تصمیم باید در سطح تمام اعضای خانواده مطرح شود و یک یک افراد برای پایبندی به آن توجیه گردند.

برای اجرایی کردن تصمیمات مرتبط با کاهش، در گام بعد به دنبال راهکارهای جایگزین باشید. به طور مثال، اگر پول زیادی را صرف غذا خوردن خارج از خانه می کنید، میتوانید با آشپزی در خانه از غذای سالم و ارزان استفاده نمایید. اقلام مصرفی خود را از فروشگاه هایی بخرید که کالاها را با قیمت ارزانتر ارائه میکنند. کفش و پوشاک را در دوره های تخفیف خریداری نمایید و پیوسته در جستجوی مکانها و زمانهایی برای خرید ارزان باشد. مطمئن باشید که این کار کاملاً شدنی است؛ تنها به اراده و تصمیم شما بستگی دارد.

۲٫ ممکن است عجیب به نظر برسد، اما یکی از راههای کاهش هزینه ها و داشتن پس انداز خانواده، توجه به نیازهای مستقیم خودتان است. البته معنای این حرف خریدن هر کالایی که به نظرتان جالب میرسد نیست، بلکه به این معنا است که در میان مسیرهای هزینه و بدهکاران ماهیانه، جایی هم برای شخص خودتان در نظر بگیرید. با این کار روحیه مناسبتری برای پیشبرد برنامه پس انداز خانواده خواهید داشت.

بهترین روش برای انجام این فرآیند، تعیین اهداف میان مدت و بلند مدت است. این اهداف باید به صورت جمعی تعیین شوند و در جلسات منظم، نظر تمام اعضای خانواده نیز تامین گردد. پس از تعیین اهداف، می توانید به صورت ماهانه بودجه ای را برای تحقق آنها کنار بگذارید. برای این کار تا انتهای ماه صبر نکنید، چون ممکن است تمام درآمد خود را خرج کرده و جایی برای پس انداز خانواده باقی نماند.
به خودتان فرصت تردید ندهید! پس از دریافت دستمزد ماهانه بلافاصله مبلغ مربوط به برنامه ریزیهای شخصی را کنار بگذارید. به این روش وفادار بمانید و تا حد امکان عهد خود را نشکنید.

۳٫ نکته دیگری که در نگاه نخست بی ارتباط به نظر میرسد آن است که بازگرداندن بدهی ها به ایجاد عادات پس انداز خانواده کمک میکند. به این دلیل که بدهی ها اغلب با نرخ بهره بازگردانده میشوند و این میزان هر ماهه به درآمد شما تحمیل میشود. از سوی دیگر نرخ بهره وام های بانکی اغلب بیشتر از میزان سودی است که از مبالغ پس انداز شده دریافت میکند. از این رو ادامه دادن به وضعیت بدهکار به معنای از دست رفتن مبالغی قابل توجه به صورت ماهانه است.

فهرستی از بدهی های خود تهیه نمایید و آنها را بر اساس نرخ بهره و زمان بازگشت طبقه بندی کنید. سپس در ابتدای هر ماه مبلغ خاصی را برای رهایی از بدهی ها اختصاص دهید و فشار ناشی از آنها را کاهش دهید.

۴٫ برای پرهیز از امیال آنی و کنترل آنها میتوانید مبالغ پس انداز خانواده را جایی قرار دهید که امکان برداشت پیش از موعد برایتان وجود نداشته نباشد. به طور مثال، حسابهای سرمایه گذاری بلند مدت به شما اجازه برداشت مداوم پول را نمیدهند؛ چراکه در این صورت سود شما کاهش خواهد یافت. این انگیزه ای جدی برای کنترل احساسات آنی در شما ایجاد خواهد کرد. به علاوه میتوانید مبالغ پس انداز شده را در حساب فردی که اعتماد مطلق به او دارید (مثلاً همسرتان) واریز کنید تا نتوانید از آن برداشت نمایید. البته اگر از این روش استفاده می کنید، کاملا در خصوص فرد انتخاب شده تامل نمایید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

۵٫ استفاده از ظروف شیشه ای به عنوان قلک نیز یکی از روشهای بسیار جالب توجه برای پس انداز کردن است. این روش به نظر کودکانه میرسد اما اگر آن را به کار گیرید متوجه کارایی بالای آن خواهید شد
ظــرفی را انتخاب کنید که درب آن کوچک باشد و نتوانید به سادگی دست خود را در آن فرو کنید. مبالغ پس انداز خانواده شده را به نسبت درآمدتان در ظرف بیندازید و تا زمان پر شدن آن صبر کنید.
این روش به سبب آنکه میزان پول جمع شده را بسیار ساده و مستقیم به شما نشان میدهد بسیار کارآمد است و انگیزه جدی برای تمام اعضای خانواده ایجاد خواهد کرد.

۶٫ نکته دیگر به هدایا و مبالغ پیش بینی نشده باز میگردد. هر زمان که هدیه ای دریافت میکنید، در محل کار خود پاداش میگیرید و یا پولی غیــــرمنتظره دریافـت میکنید، آن را بلافاصله خرج نکنید، بلکه در حساب پس انداز خود قرار دهید. شما روی این پول حساب نکرده بودید و به همین دلیل به سادگی میتوانید از آن چشم پوشی کرده و جزء پس انداز خانواده قرار دهید.

۷٫ نکته با اهمیت دیگر در کنترل هزینه ها و امکان افزایش پس انداز خانواده، کاستن از میزان انرژی مصرفی است. ماهانه مبالغ زیادی برای هزینه برق، آب و گاز در خانواده ها مصرف می شود که میزان زیادی از آن کاملا بیهوده و قابل کاهش است. به اعضای خانواده خود اهمیت صرفه جویی را یادآور شوید و ارتباط این مساله با پس انداز را به آنها بیاموزید. این روش تاثیر قابل توجهی در حفظ پول و بالا رفتن نرخ پس انداز خانواده شما خواهد داشتشماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان