با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


با جیب خالی چطور حفظ آبرو کنیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ تیر ۱۳۹۵
جیب خالی

همه ما در طول زندگی دچار موقعیت‌های دشوار می‌شویم. ممکن است با وجود جیب خالی نیاز به پول نقد داشته باشیم. کسی را به مهمانی دعوت کنیم و در پایان متوجه شویم که پول کافی برای پرداخت به رستوران نداریم. این گونه موارد متنوع هستند و تعداد آن‌ها بسیار بیشتر از آنی است که بتوان در این‌جا فهرست کرد. در چنین موقعیت‌هایی اوضاع به شدت دشوار می‌شود. تمام شدن پول و جیب خالی در بدترین زمان اتفاقی است که همیشه انتظار افراد را می‌کشد. از این‌رو بهتر است از پیش برای مواجه شدن با این وضعیت آماده باشیم.

جیب خالی و مدیریت موقعیت‌های خجالت‌آور مالی

در ادامه برخی از نمونه‌های این شرمساری مالی را به اختصار برای شما توضیح خواهیم داد. راهکارهای پیشنهادی می‌تواند در کنترل وضعیت و حفظ آبرو شما را یاری کنند.

  1. خودروی شما خراب شده است، اما نمی‌توانید پول تعمیر آن بپردازید

این وضعیت از آن دست مواردی است که احتمالاً برای شما پیش خواهد آمد. مثلا فرض کنید که با ارزیابی نادرست از هزینه نهایی، خودروی خود را برای تعمیر نزد مکانیک برده‌اید و در پایان متوجه شده‌اید که توان پرداخت مبلغ هزینه را ندارید و جیب خالی است. در چنین شرایطی سعی کنید بر خودتان مسلط شوید. بهتر است پیش از اقدام به هر تعمیری از هزینه دقیق آن مطلع شوید. اما اگر به هر دلیل این کار را انجام نداده‌اید و یا هزینه بیش از برآورد اولیه بوده است، با مکانیک گفتگو کنید. از او بخواهید در صورت امکان از قطعات کمتری استفاده کند و یا قطعات ارزان‌تر را مورد استفاده قرار دهد. می‌توانید برای پرداخت هزینه از او مهلت بخواهید و بخشی از پول را در این مدت زمان تهیه کرده و تسویه نمایید.

  1. با جیب خالی نمی‌توانید برای رفتن به جشن عروسی مهیا شوید

اگر در موقعیت‌ مشابهی قرار بگیرید و از سوی فردی به مهمانی دعوت شوید، احتمالاً در گام نخست سعی خواهید کرد بهانه‌ای آورده و از رفتن به جشن خودداری کنید. این کار به سبب کمبود پول برای خرید لباس یا هدیه مناسب به نظر منطقی می‌رسد. حال تصور کنید که فرد دعوت‌کننده دوست بسیار نزدیک یا برادر شما باشد. در این وضعیت دیگر نخواهید توانست از زیر بار مسئولیت حضور در جشن شانه خالی کنید. البته نزدیک بودن به صاحب مهمانی از یک جهت مایه دلگرمی است. کسی که به خوبی از شرایط مالی شما اطلاع دارد، انتظار بالایی از شما نخواهد داشت و می‌توانید در فرصت مناسب کمبود زمان مهمانی را جبران کنید. به هر حال، راه‌حل شما هرچه باشد، به هیچ عنوان برای پوشش دادن به هزینه‌های حضور در یک مهمانی متحمل قرض و وام نشوید. چراکه این بدترین روش برای تأمین نیازهای مالی شما است.

  1. در زمان خرید متوجه شوید که موجودی کارت شما کم است

این مورد هم از جمله مثال‌های شرمساری مالی است که ممکن است در زمانی رخ دهد که جیب خالی باشد. فرض کنید در مغازه‌ای به خرید پرداخته و ناگهان در زمان کشیدن کارت بانکی متوجه کمبود مبلغ شوید. این مورد البته بسیار شایع است و فروشنده ممکن است در خصوص آن با شما همکاری کند. اگر موجودی واقعی شما برای خرید کافی است، می‌توانید اجناس خریداری شده را در فروشگاه گذاشته و برای تأمین پول به بانک مراجعه کنید. البته این دشواری در شرایط سفر به خارج از کشور بسیار پیچیده‌تر است. مانع زبانی در این مورد باعث خواهد شد تا فروشنده به شما اعتماد نکند و حتی به ایجاد دردسر منتهی شود. به‌همین دلیل بهتر است کارت بانکی دومی را به‌عنوان پیشتیبان با خود داشته باشید و در چنین زمان‌هایی از آن استفاده نمایید. البته این دو کارت را در کنار هم قرار ندهید تا خطر سرقت و گم شدن کارت‌ها شما را تهدید نکند.

  1. نیاز به قرض گرفتن از دوست یا اعضای خانواده پیدا کنید

شاید این کار از جمله سخت‌ترین اقدامات مالی در زندگی هر فرد باشد. غرور ما به‌طور کلی اجازه نمی‌دهد که برای تأمین پول به سوی دیگران دست دراز کنیم. این مسأله به‌طور مشخص درباره نزدیکان و افراد خانواده شدید‌تر است. اما اگر بدون این پول نتوانید بر مشکلات غلبه کنید، راه‌حل چیست؟ پیش از هر چیز باید بدانید که قرض گرفتن بدترین روش برای کنترل بحران مالی است. با این کار در واقع چیزی تحت کنترل درنمی‌آید بلکه ادامه بحران در آینده نیز حتمی خواهد شد. به‌همین دلیل، سعی کنید تمام راه‌حل‌های موجود را به غیر از وام برای غلبه بر بحران بررسی کنید.

همیشه روش‌های مثبت و سودمندی وجود دارند که با تکیه بر صرفه‌جویی شرایط را به حالت عادی باز خواهند گرداند. اما اگر تمام این راه‌کارها را آزموده و آن‌ها را نامناسب یافتید، باید شرمساری را به جان بخرید و از نزدیکان خود پول قرض بگیرید! در این شرایط سعی کنید مبلغ دریافتی را به کمترین میزان ممکن محدود سازید و در اولین فرصت خود را از بار این بدهی آزاد سازید.

  1. فردی از شما درخواست پول کرده و شما می‌خواهید به او نه بگویید

این مورد نیز از جمله مثال‌های بسیار دشوار از شرمساری مالی و موقعیت جیب خالی است. نه گفتن به‌طور کلی بسیار سخت است و اغلب ما در برابر دیگران دچار رودربایستی شده و نمی‌توانیم حرف اصلی را بزنیم. این دشواری در خصوص پول و درخواست قرض بسیار سخت‌تر است و ملاحظات زیادی مانع گفتن کلمه کلیدی «نه» می‌شود. در این زمینه، ابتدا باید به یاد داشته باشید که قرض‌دادن پول نیز به مانند قرض‌گرفتن اقدام اشتباهی است، چراکه به حل مسأله کمک نمی‌کند. اما در خصوص یاری‌رسانی به دیگران زیاد سخت‌گیر نباشید. اگر شرایط مالی شما خوب است، سعی کنید پس از بررسی و اطمینان از نیاز واقعی فرد درخواست‌کننده به او کمک کنید. در بازپس گرفتن بدهی نیز سخت‌گیر نباشید و حتی‌الامکان به او فرصت دهید.

به یاد داشته باشید که کمک کردن همیشه بازتاب خوبی برای شما به همراه خواهد داشت. البته این مشروط بر آن است که طرف مقابل حقیقتاً گرفتار باشد و به دلیل تنبلی یا عادت به انداختن مسئولیت بر دوش دیگران از شما کمک نخواهد!شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان