با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


برای افزایش ثروت همین یک قانون را به کار ببرید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ بهمن ۱۳۹۵
افزایش ثروت

مدیریت امور مالی در حوزه مسائل شخصی در مجموع فرآیندی آسان است. در حقیقت، قانونی بنیادین وجود دارد که بر پول شما حاکم است و اگر بتوانید در کاربرد همین یک قانون به میزان کافی مهارت یابید، تمام فرآیند مدیریت پولی را به درستی انجام خواهید داد؛ امری که به معنای موفقیت مالی شما خواهد بود. قانون طلایی افزایش ثروت به سادگی چنین بیان می‌شود:

برای افزایش ثروت باید کمتر از آنچه به دست می‌آورید خرج کنید

می‌بینید! بسیار ساده است. چارلز دیکنز در کتاب مشهور خود، دیوید کاپرفیلد، درباره این قانون نوشته است که«درآمد سالانه ۲۰ پوند با وجود هزینه سالانه نوزده پوند؛ نتیجه خوشحالی. درآمد سالانه ۲۰ پوند با وجود هزینه سالانه ۲۶ پوند؛ نتیجه بیچارگی!»

در واقع می‌توان این قانون کهن را در قالب یک معادله ساده به صورت زیر نشان داد:

ثروت = (آنچه به دست می‌آورید) – (آنچه خرج می‌کنید)

اگر بیش از عایدی خود هزینه می‌کنید، ثروت خود را از دست خواهید داد و بدهی انباشته خواهید کرد. چنین مسیری کاملا نادرست است و به فلاکت شما خواهد انجامید. در مقابل اگر کمتر از عایدی خود هزینه می‌کنید ثروت انباشته خواهید کرد و سعادتمند خواهید شد. بر اساس معادله فوق، هر چه فاصله میان هزینه و درآمد شما بیشتر باشد، سرعت افزایش ثروت شما نیز بیشتر خواهد شد در حالی که اگر فاصله میان هزینه و درآمد کم باشد و یا هزینه بیشتر از درآمد شما باشد، ثروت شما رشد اندکی کرده و یا حتی در مجموع کمتر می‌شود. از رو با نگاهی به معادله بالا می‌توان به سادگی دریافت که برای افزایش ثروت تنها و تنها دو راه وجود دارد: یا باید از میزان هزینه‌ها بکاهیم و یا درآمد بیشتری کسب کنیم. شاید مطالعه این مطلب نیز برای شما جالب باشد: دخل و خرج خانه خود را چطور مدیریت کنیم؟

کاهش هزینه‌ها روندی است که می‌توانید بلافاصله از همین حالا آن را آغاز کنید؛ چراکه به تلاش اندکی نیاز دارد. فقط باید کمتر خرج کنید، همین! البته ممکن است شما به برخی کالاها نیاز حیاتی داشته باشید (مانند غذا، مسکن، پوشاک و …) اما تمامی هزینه‌های روزانه شما محدود به این نیازهای ضروری نیست و بسیاری از آنها قابل چشم‌پوشی است. از سوی دیگر در تامین همین نیازها نیز می‌توان با اندکی تلاش راه‌هایی برای محدود کردن هزینه‌ها پیدا کرد. مهمترین عامل در این زمینه آن است که در نهایت سادگی زندگی کنید؛ در خصوص هر یک از موارد هزینه‌زا میزان ضروری بودن، اهمیت و فواید ناشی از آن را به دقت بررسی کرده و آنگاه تصمیم‌گیری نمایید.

اما نیمه دوم معادله افزایش ثروت، تلاش برای کسب درآمد بیشتر است. اگر بتوانید میزان درآمد خود را افزایش دهید، روند انباشت ثروت شما تسریع خواهد شد. به سبب آنکه درآمد پولی اهمیت بسیار زیادی دارد، بسیاری از کتاب‌های آموزشی در این زمینه به شما یاد می‌دهند که شغل شما مهمترین دارایی شما است. مهمترین دارایی شما خانه، حساب سرمایه‌گذاری و موارد مشابه نیست، بلکه شغل شما است؛ چراکه این عامل نقش اصلی را در افزایش ثروت شما ایفا می‌کند.

به همین دلیل است که تحصیلات دانشگاهی اهمیت زیادی دارد، چراکه با استفاده از آن می‌توانید به مشاغل بهتر و پردرآمدتری دست یابید. به علاوه مهارت‌های تخصصی شما نیز اهمیت زیادی دارد، چراکه میزان رضایت کارفرما، همکاران و مشتریان را از شما بالاتر برده و به افزایش درآمد منتهی می‌شود. اگر به شغل خود به عنوان یک دارایی ارزشمند بنگرید، موفقیت بیشتری را تجربه خواهید کرد و انباشت ثروت شما سریعتر خواهد شد.

البته ممکن است این راه‌کارها کاملا بدیهی به نظر برسند و به راستی نیز چنین است. در واقع قانونی ساده برای مدیریت مالی در مسائل شخصی وجود دارد: کمتر هزینه کنید و بیشتر درآمد داشته باشید! تنها کاری که باید انجام شود این است که راه‌هایی برای تحقق این دو هدف، متناسب با مهارت و موقعیت خود پیدا کنید. در حقیقت بخش‌های دیگری که در مباحث مرتبط با مدیریت پول مطرح می‌شوند، صرفا ابزارهایی برای حمایت از همین قانون بنیادین هستند. در نتیجه زمانی که مفهوم و ایده اصلی را دریابید، اتخاذ تصمیمات مالی بسیار روشن و آسان خواهد شد و موفقیت کاملا در دسترس شما قرار خواهد گرفت

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان