با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


برای کاهش زباله های الکترونیکی دست به کار شوید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ بهمن ۱۳۹۵
زباله های الکترونیکی

بحران زباله معضلی است که از نیمة قرن بیستم همواره دغدغة جدی کشورهای پیشرفته بوده است و هم‌اکنون دفع زباله دراین کشورها با حداقل تبعات منفی زیست‌محیطی و حداکثر بازیافت انجام می‌شود. متأسفانه در کشور ما این مشکل نیز مانند فرسایش خاک، بحران آب، آلودگی هوا، انقراض گونه‌های جانوری و سایر فاجعه‌های زیست‌محیطی، کمابیش به‌حال خود رها شده و با نگاهی به سیاست‌گذاری‌های دولت و فرهنگ عمومی جامعه، به‌سرعت در می‌یابیم که تا قبل از انفجار این بمب ساعتی و تبدیل شدن به یک فاجعة تمام ‌عیار ملی، توجهی به آن مبذول نخواهد شد. در این بین زباله های الکترونیکی و افزایش تصاعدی آنها نیز جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند.

زباله های الکترونیکی زمانی تولید می‌شود که یک وسیلۀ الکترونیکی، بی‌استفاده بماند یا به‌دور انداخته ‌شود. این زباله‌ها گسترۀ وسیعی از لوازم و قطعات را دربر می‌گیرند؛ برای نمونه تعدادی از آن‌ها را نام می‌بریم: تلویزیون‌ها، دستگاه‌های پخش موسیقی و دی‌وی‌دی، رایانه‌های شخصی، شارژها، باطری‌ها، لپ‌تاپ‌ها، دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری، کنسول‌های بازی، لامپ‌ها و… .

زباله های الکترونیکی به‌دلیل داشتن فلزات سمی و سرطان‌زا مانند آرسنیک، جیوه، لیتیم، بریلیوم، کروم، کادمیم، سلنیوم و سرب، و حتی فلزات رادیواکتیو مانند امِریسیوم همچنین ترکیبات سمی و سرطان‌زا مانند دی اوکسین و فوران‌ها و پی‌سی‌بی‌ها، محیط‌زیست را به‌شدت آلوده می‌کنند. ضمن آنکه این عناصر و ترکیبات با نفوذ به سفره‌های آب زیرزمینی و چرخه‌های غذایی جانوران، مانند بمب ساعتی بیولوژیک، زندگی موجودات زنده را در درازمدت مورد تهدید قرار می‌دهند.

اگر همین حالا که مشغول مطالعۀ این مطلب هستید نگاهی به ماشین حساب، تلفن همراه، باطری قابل شارژ یا کارتریج پرینتر خود بیندازید، علائم «دور نیندازید» و «بازیافت نمایید» را روی آن‌ها خواهید دید. در کشورهای توسعه‌یافته خدمات شهری منظمی برای دریافت این قطعات وجود دارد و پس از جمع‌آوری، بازیافت یا دفع علمی می‌شود.

حجم زباله های الکترونیکی چه در کشورهای درحال توسعه و چه کشورهای توسعه‌یافته با سرعت برق‌آسایی درحال افزایش است. به گزارش برنامۀ محیط‌زیست سازمان ملل، سالانه ۵۰ میلیون تن زبالة برقی تولید می‌شود که تنها ده درصد آن بازیافت می‌گردد.

 

توصیه‌هایی برای کاهش زباله های الکترونیکی

مصرف هوشمندانه روشی است که ضمن کاهش هزینه‌ها و کمک به اقتصاد خانواده، تولید زباله را به حداقل ممکن می‌رساند. ازطرفی دفع مسئولانه و علمی زباله و انجام نظام‌مند بازیافت، هزینه‌های شهری را کاهش می‌دهد و موجب افزایش ثروت عمومی می‌شود. در زیر توصیه‌هایی برای انجام این امور ارائه می‌کنیم:

۱- طول‌عمر

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین تمام محصولات الکترونیکی را تا آخرین لحظه عمرشان مورد استفاده قرار دهید. انجام این امرِ ساده و بدیهی، نقش عمده‌ای در کاهش حجم زباله‌ها خواهد داشت.

۲- تعمیر و نگهداری

از لوازم الکترونیکی خود مراقبت کنید و آن‌ها را از رطوبت، روغن و گردوغبار دور نگه دارید. عادت به تعویض بی‌مورد آن‌ها را ترک کنید. بهتر است به‌جای تعویض دستگاه، قطعات فرسوده را تعویض یا تعمیر کنید.

۳- دفع مسئولانه

غیر مسئولانه‌ترین روش دفع زباله های الکترونیکی ، انداختن آن‌ها در سطل زباله است. این کار نه تنها سلامتی مسئولان نظافت شهری را دچار مخاطرات جدی می‌‌نماید، بلکه منابع طبیعی را به‌شدت آلوده می‌کند. لوازم الکترونیکی ابتدا باید درصورت امکان به فروشگاه‌های لوازم مستعمل یا به‌طور مستقیم به سایر کاربران منتقل شود. در‌نهایت، دولت و سیستم خدمات شهری، سازوکاری را برای جمع‌آوری این‌گونه زباله‌ها فراهم آورند. حتی قطعات بسیار کوچک الکترونیک، فلزات ارزشمند با خلوص بسیار زیاد مانند طلا و نقره دارند و چنانکه پیش‌تر گفته شد، دارای فلزات و ترکیبات سمی و سرطانزا نیز هستند.

۴- دچار مصرف‌زدگی نشوید

مصرف‌زدگی بیماری عصر ماست که روان بسیاری را مسموم کرده است. کاهش مصرف باید یکی از اهداف مهم ما باشد و با تغییر سبک زندگی‌ به‌جای خریدهای دل‌خواه، براساس نیاز خرید کنیم. بنابراین، این‌بار که وسوسه شدید تلفن همراه خود را کنار بگذارید و یکی دیگر با امکانات غیرضروری پیشرفته‌تر بخرید، تأثیر مخرب این کار بر محیط‌زیست و سلامت انسان‌ها را به‌یاد بیاورید.

۵- تحقیق کنید

قبل از خرید هر محصولی، تحقیقات کاملی درمورد آن انجام دهید تا مطمئن شوید مدت طولانی‌تری پاسخگوی نیاز و خواست شما خواهد بود. برای این کار ابتدا نیازهای خود را شناسایی و فهرست کنید و وسیله‌ای را که بیشترین هم‌پوشانی با نیازهایتان دارد، انتخاب نمایید. این‌گونه می‌توانید جلوی تعویض زودهنگام آن را بگیرید.

۶- شناخت فناوری

همان‌طور که می‌دانید، فناوری به‌سرعت درحال تغییر است. بنابراین در خرید لوازم الکترونیکی، محصولاتی را انتخاب کنید که قابلیت سازگاری بیشتری با تغییر فناوری دارند و قابل ارتقا و دارای امکان تعویض قطعات‌اند.

۷- مشتری با وجدانی باشید

درطول انجام تحقیقات خود برای خرید، اولویت را به محصولاتی بدهید که مواد سمی کمتری در ساخت آن‌ها به‌کار رفته است و از مواد قابل بازیافت ساخته شده‌اند. همیشه با خرید خود، از شرکت‌هایی که دوستدار محیط زیست‌اند و وظایف خود را دراین‌خصوص درست انجام می‌دهند حمایت کنید.

۸- بازیافت، کاهش مصرف و استفادۀ مجدد

این جمله باید اصلی‌ترین راهنمای ما در استفاده از کالاهای الکترونیکی باشد. اگر به هر دلیلی مجبورید یک وسیلۀ الکترونیکی قدیمی را با گونۀ جدید آن جایگزین کنید، آن‌را به مصرف‌کننده‌ای دیگر که به آن نیاز دارد بفروشید یا اهدا نمایید. خود شما هم سعی کنید، قبل از مراجعه به بازار، از وبگاه‌ها یا محل‌های عرضة محصولات الکترونیک دست‌دوم دیدن کنید. نکتة مهم این است که لوازم الکترونیک بی‌استفاده خود را انبار نکنید؛ زیرا باگذشت زمان آسیب می‌بیند و ارزش آن در مواجهه با فناوری‌های نو به‌سرعت کاهش می‌یابد

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان