با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


برای کسب ثروت بیشتر زندگی خود را هک کنید!

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶

هکرها کسانی هستند که میان‌برها و مسیرهای پنهان برنامه‌ها و تجهیزات سخت‌افزاری را پیدا می‌کنند و با رخنه کردن در آنها به اهداف (عموما غیراخلاقی) خود دست می‌یابند. اما یافتن میان‌برها ضرورتا کاری ناپسند نیست. بسیاری از ما نیز به مانند هکرها تمایل داریم در انجام کارها مسیرهای میان‌بر و روش‌های کوتاه‌تری را یافته و راه رسیدن به موفقیت را کوتاه کنیم.

مهمترین دلیل برتربخش استفاده از مسیرهای میان‌بر صرفه‌جویی در زمان و انرژی است. دو عاملی که کیفیت زندگی ما به آنها وابسته است و از این رو شیوه صرف آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. آموختن نکات زیر و کسب مهارت در آنها می‌تواند مسیر دستیابی به موفقیت هموارتر کند:

۱- توانایی مذاکره

تاثیر این مهارت در موفقیت افراد بدیهی است. تمام امور اقتصادی، از کارهای کوچکی چون خرید ملزومات مصرفی تا عقد بزرگترین قراردادهای کاری، به توانایی گفتگو و مذاکره شما بستگی دارد. از این رو اگر ویژگی‌های مرتبط با مذاکره و توان متقاعد کردن را در خود ارتقا بخشید، در تمامی زمینه‌ها موفقیت بیشتری را تجربه خواهید کرد. برای این کار می‌توانید از دوره‌های تخصصی حضوری یا مجازی استفاده کنید.

 

۲- برخورد دوستانه

کلید دیگر موفقیت، برخورد دوستانه، صمیمی و البته صریح با دیگران است. فضای کاری شما نقش بسیار مهمی در پیشرفت مادی و مالی دارد. از این رو اگر بتوانید فضایی دوستانه میان خود و همکارانتان ایجاد نمایید، هر یک از آنها به عاملی برای ارتقای شغلی شما بدل خواهند شد. البته برخورد صمیمی و محبت‌آمیز نباید مانع صداقت و صراحت باشد؛ چراکه صداقت، هرچند اگر در ابتدا باعث رنجیدگی افراد شود، در نهایت اعتماد آنها را جلب خواهد کرد.

 

۳- زبان خارجی

دانش زبان از جمله موارد دیگری است که می‌تواند باعث افزایش کیفیت کاری و درنتیجه موفقیت شما است. البته در سالهای اخیر آگاهی عمومی نسبت به اهمیت زبان خارجی افزایش محسوسی یافته است، اما بیشتر این آگاهی‌ها در نهایت منتهی به یادگیری نشده‌اند. برای آموختن یک زبان خارجی برنامه‌ریزی کنید و با صبر و حوصله آموزش خود را پی بگیرید. این زبان به طور معمول زبان انگلیسی است، اما اگر در کار خود مشغول همکاری با افرادی از کشورهای دیگر هستند، آموختن زبان آنها تاثیر شگفت‌آوری بر موفقیت شما خواهد داشت.

 

۴- مهارت در استفاده از فن‌آوری

امروزه معیار سواد افراد محدود به توانایی خواندن و نوشتن نیست، بلکه قابلیت‌ آنها در استفاده از رایانه را نیز در بر می‌گیرد. از این رو باید توانایی‌های عمومی استفاده از نرم‌افزارهای رایانه‌ای را دارا باشید و از این ابزارها برای فعالیت استفاده نمایید. به علاوه اگر در حوزه تخصصی و کاری‌تان، نرم‌افزارهای خاصی وجود دارد، مهارت در آنها نیز باعث ارتقای چشمگیر جایگاه شغلی شما خواهد شد. در کنار این موارد، افزایش قابلیت استفاده از اینترنت را نیز در درستور کار قرار دهید. در حقیقت، سطح دانش شما در این حوزه رمز موفقیت در جهان دیجیتالی کنونی است.

 

۵- مهارت‌های نگارشی

بسیاری افراد از زمان دبیرستان به بعد نوشتن را کنار گذاشته‌اند. این امر باعث شده است که برخی حتی نتوانند نامه‌نگاری‌های ساده را نیز با نثری قابل پذیرش انجام دهند. این نقطه ضعف بزرگی است و به تصویر سازمانی و جایگاه شغلی شما آسیب می‌زند. اگر از حداقل‌های لازم برخوردار هستید، می‌توانید با تمرین، قابلیت‌های خود را بهبود بخشید. اما اگر ضعف زیادی در خود احساس می‌کنید، باید در دوره‌های مرتبط با نگارش شرکت کنید یا از منابع اینترنتی این حوزه استفاده نمایید. شک نداشته باشید که نوشتن بهتر باعث رشد شما خواهد شد.

 

۶- بهبود بهره‌وری

ممکن است شما در طول ساعات روزانه، کاری ثبات را انجام دهید و زمان مشخصی را صرف انجام این امور نمایید. اما این امر به معنای بالا بودن بهره‌وری نیست. موقعیت زمانی و حجم کاری خود را تحلیل کنید و زمان‌‌های تلف شده و کیفیت انجام کارها را بیابید. آنگاه سعی کنید همان کارها را در زمان محدودتری انجام دهید و به این ترتیب بهره‌وری خود را ارتقا بخشید. با این کار زمان بیشتری برای پرداختن به سایر کارها، بر عهده گرفتن وظایف بیشتر و حتی شرکت در دوره‌های آموزشی خواهید داشت. مواردی که جملگی تصویر سازمانی شما را بهبود بخشیده و به درآمد بالاتر منتهی می‌شوند.

 

۷- سازمان‌دهی

بی‌نظمی و آشفتگی یکی از موانع اصلی موفقیت است. این بی‌نظمی می‌تواند درهم‌ریختگی میز کاری، نبود زمان‌بندی، آشفتگی در پاسخ دادن به دیگران، رعایت نکردن اولویت‌ها و موارد بسیار دیگری را شامل شود. به یاد داشته باشید که بزرگترین زیاِ بی‌نظمی، آشفتگی ذهنی و از دست رفتن انرژی و زمان است. لذا پس از خواندن این متن بلافاصله سازمان‌دهی را آغاز کنید. میز خود را مرتب کنید و هر چیز را در جای مناسب خود بگذارید. روش‌های متعددی برای این کار وجود دارد که می‌توانید در فضای مجازی از آنها آگاهی یابید. در گام بعدی، کارهای روزانه را روی کاغذ نوشته و آنها را اولویت‌بندی کنید. سپس بر اساس اولویت‌ها کار را آغاز نمایید. در هر لحظه از زمان صرفا روی یک کار متمرکز باشید و با انجام همزمان وظایف، انرژی خود را هدر ندهید. این روش کاملا تجربی است و تاثیر آن را روی موفقیت شما تضمین‌شده است.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۱، مرداد ۹۴برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان