با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


برق را هم اقتصادی مصرف کنیم (هفت روش مطمئن برای کاهش هزینه برق)

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

الکتریسیته جزئی حیاتی از تمدن امروز بشر است و تقریبا کمتر کاری را می‌توان در زندگی مشاهده کرد که مستقیم یا غیرمستقیم به این انرژی وابسته نباشد. اما استفاده از نیروی برق در کنار مزایای متعدد و رنگارنگ خود دشواری‌هایی را نیز به همراه می‌آورد که بدون شک مهمترینِ آنها، قبوض و صورت‌حساب‌های ماهانه است. پس از آزاد شدن نرخ حامل‌های انرژی در کشور، هزینه‌های مرتبط با مصرف الکتریسیته به صورت قابل توجهی افزایش یافته و همین امر خانواده‌ها را نسبت به نحوه مصرف انرژی حساس کرده است. آنها در تلاش هستند تا با یافتن راه‌کارهایی مناسب از میزان مصرف خود کاسته و در هزینه‌های ماهانه صرفه‌جویی کنند.

اگر شما نیز زمره افرادی هستید که با قبوض سرسام‌آور برق در انتهای هر ماه مواجه می‌شوید، توصیه‌های زیر را بخوانید و با استفاده از آنها هزینه‌های خانه را کنترل کنید:

  1. لباس‌های‌ خود را با دست بشویید

پس از ظهور ماشین‌های خودکار شستشو، این وسیله به ابزاری سرنوشت‌ساز در زندگی روزمره انسان‌ها تبدیل شده است و تمام بار شست‌وشوی خانه به عهده آنها گذارده می‌شود. روش‌های سنتی شستشو که اغلب با استفاده از نیروی دست صورت می‌گرفت با رواج مصرف ماشین‌های لباس‌شویی کاملا از عرصه خارج شده و اغلبِ خانواده‌ها ساده‌ترین شست‌شوهای روزانه را نیز به عهده ماشین‌ها می‌گذارند. اما این مساله در کنار افزایش آسایش و سهولت زندگی به هزینه بیشتر برق می‌انجامد. ماشین‌های لباس‌شویی از جمله ابزارهای بسیار پرمصرفی هستند که کاربرد مداوم آنها می‌تواند به قبض‌های گران‌قیمت ماهانه منتهی شود. از این رو برای کنترل هزینه برق مصرفی، بخشی از شست‌و‌شوی روزانه را با دست انجام دهید و از فشار وارده بر هزینه زندگی خود بکاهید. می‌توانید بخش دیگری از این کار را نیز به عهده مراکز تجاری شت‌و‌شوی لباس بگذارید که البته این روش ممکن است به ایجاد و افزایش هزینه‌های دیگری  برای شما منجر شود. توجه داشته باشید که برای شستشوی دستی، از موارد بهداشتی مناسب استفاده شود تا به دستان شما آسیب نرسد.

  1. خانه را به خوبی عایق‌بندی کنید

این توصیه نه تنها به کنترل مصرف برق می‌انجامد بلکه سایر مصارف انرژی را نیز کاهش می‌دهد. اغلب خانواده‌ها در طول فصول گرم سال از دستگاه‌های خنک‌کننده‌ای استفاده می‌کنند که تمامی آنها با نیروی برق کار می‌کنند. اما کولرهای آبی و گازی از جمله تجهیزات بسیار پرمصرف هستند که استفاده دائمی از آنها هزینه زیادی را به شما وارد خواهد ساخت. با عایق‌بندی درست خانه مسکونی خود می‌توانید زمان و دوره روشن بودن دستگاه‌های خنک‌کننده را کنترل کنید و از این طریق در مصرف برق صرفه‌جویی نمایید. به علاوه عایق‌بندی با سپری شدن دوره گرما و آغاز زمستان به کنترل مصرف انرژی‌های دیگری چون گاز نیز کمک خواهد کرد. برای عایق‌بندی درست باید از پنجره‌ها و منافذ زیر درها شروع کنید و سپس سایر بخش‌های خانه را برای یافتن منافذ احتمالی جستجو نمایید. با این کار، پس از مدتی استفاده از کولر، می‌توانید دستگاه‌ را خاموش کنید و از سرمای ایجاد‌شده استفاده نمایید.

….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان