با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


برق را هم اقتصادی مصرف کنیم

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

پنجروش مطمئـن برای کاهـش هزینه برق

الکتریسیته جزئی حیاتی از تمدن امروز بشر است و تقریبا کمتر کاری را می‌توان در زندگی مشاهده کرد که مستقیم یا غیرمستقیم به این انرژی وابسته نباشد. اما استفاده از نیروی برق در کنار مزایای متعدد و رنگارنگ خود دشواری‌هایی را نیز به همراه می‌آورد که بدون شک مهمترینِ آنها، قبوض و صورت‌حساب‌های ماهانه است. پس از آزاد شدن نرخ حامل‌های انرژی در کشور، هزینه‌های مرتبط با مصرف الکتریسیته به صورت قابل توجهی افزایش یافته و همین امر خانواده‌ها را نسبت به نحوه مصرف انرژی حساس کرده است. آنها در تلاش هستند تا با یافتن راه‌کارهایی مناسب از میزان مصرف خود کاسته و در هزینه‌های ماهانه صرفه‌جویی کنند.

اگر شما نیز در زمره افرادی هستید که با قبوض سرسام‌آور برق در انتهای هر ماه مواجه می‌شوید، توصیه‌های زیر را بخوانید و با استفاده از آنها هزینه‌های خانه را کنترل کنید:

 

۱- لباسهای خود را با دست بشویید

پس از ظهور ماشین‌های خودکار شستشو، این وسیله به ابزاری سرنوشت‌ساز در زندگی روزمره انسان‌ها تبدیل شده است و تمام بار شست‌وشوی خانه به عهده آنها گذارده می‌شود. روش‌های سنتی شستشو که اغلب با استفاده از نیروی دست صورت می‌گرفت با رواج مصرف ماشین‌های لباس‌شویی کاملا از عرصه خارج شده و اغلبِ خانواده‌ها ساده‌ترین شست‌شوهای روزانه را نیز به عهده ماشین‌ها می‌گذارند. اما این مساله در کنار افزایش آسایش و سهولت زندگی به هزینه بیشتر برق می‌انجامد. ماشین‌های لباس‌شویی از جمله ابزارهای بسیار پرمصرفی هستند که کاربرد مداوم آنها می‌تواند به قبض‌های گران‌قیمت ماهانه منتهی شود. از این رو برای کنترل هزینه برق مصرفی، بخشی از شست‌و‌شوی روزانه را با دست انجام دهید و از فشار وارده بر هزینه زندگی خود بکاهید. می‌توانید بخش دیگری از این کار را نیز به عهده مراکز تجاری شت‌و‌شوی لباس بگذارید که البته این روش ممکن است به ایجاد و افزایش هزینه‌های دیگری  برای شما منجر شود. توجه داشته باشید که برای شستشوی دستی، از موارد بهداشتی مناسب استفاده شود تا به دستان شما آسیب نرسد.

 

۲- خانه را به خوبی عایقبندی کنید

این توصیه نه تنها به کنترل مصرف برق می‌انجامد بلکه سایر مصارف انرژی را نیز کاهش می‌دهد. اغلب خانواده‌ها در طول فصول گرم سال از دستگاه‌های خنک‌کننده‌ای استفاده می‌کنند که تمامی آنها با نیروی برق کار می‌کنند. اما کولرهای آبی و گازی از جمله تجهیزات بسیار پرمصرف هستند که استفاده دائمی از آنها هزینه زیادی را به شما وارد خواهد ساخت. با عایق‌بندی درست خانه مسکونی خود می‌توانید زمان و دوره روشن بودن دستگاه‌های خنک‌کننده را کنترل کنید و از این طریق در مصرف برق صرفه‌جویی نمایید. به علاوه عایق‌بندی با سپری شدن دوره گرما و آغاز زمستان به کنترل مصرف انرژی‌های دیگری چون گاز نیز کمک خواهد کرد. برای عایق‌بندی درست باید از پنجره‌ها و منافذ زیر درها شروع کنید و سپس سایر بخش‌های خانه را برای یافتن منافذ احتمالی جستجو نمایید. با این کار، پس از مدتی استفاده از کولر، می‌توانید دستگاه‌ را خاموش کنید و از سرمای ایجاد‌شده استفاده نمایید.

 

۳- از دستگاههای دارای برچسب انرژی مناسب استفاده کنید

دلیل مصرف بالای بسیاری از دستگاه‌های الکتریکی قدیمی بودن یا رعایت نشدن استانداردهای مصرف است. به طور مثال یخچال‌ها و فریزرهای قدیمی و پرمصرف از جمله عوامل اصلی قبوض گران‌قیمت ماهانه هستند. امروزه دولت تولید‌کنندگان را به استفاده از برچسب انرژی و آگاه ساختن مشتریان از میزان مصرف برق ملزم ساخته است. در نتیجه شما می‌توانید به سادگی از سطح مصرف دستگاه مورد نظر خود آگاهی پیدا کنید. اگر دستگاهی قدیمی و نامناسب در منزل دارید حتما برای تعویض آن با نمونه مناسب برنامه‌ریزی کنید. در زمان خرید نیز در کنار توجه به عوامل ظاهری و کیفیت محصول حتما به میزان مصرف انرژی آن نیز دقت نمایید.

۴- رایانه، تلویزیون و دیگر تجهیزات مشابه را خاموش کنید

بسیاری افراد عادت دارند که رایانه شخصی، لپ‌تاپ و دیگر ابزارهای مشابه را اساساً خاموش نمی‌کنند. این وسائل نیز در زمانی که بدون استفاده باقی می‌مانند، اصطلاحا به وضعیت استراحت رفته و به همین شکل باقی می‌مانند. اما نکته اینجا است که وضعیت استراحت به معنای عدم مصرف انرژی نیست و دستگاه به صورت مداوم مشغول مصرف انرژی برق است. از سوی دیگر گیرنده‌های تلویزیونی نیز در بسیاری از مواقع به صورت روشن و بدون استفاده هستند. توجه به این مساله تاثیر قابل توجهی در مصرف ماهانه انرژی شما خواهد داشت. آن را به کار بگیرید و تاثیر چشم‌گیر روی قبض برق را تجربه کنید.

 

۵- لامپهای اضافی را خاموش کنید

این مورد شاید قدیمی‌ترین توصیه‌ای باشد که در خصوص صرفه‌جویی در مصرف برق مطرح شده است. اما علی‌رغم سال‌ها تبلیغ در این زمینه، همچنان الگوی استفاده از روشنایی در منازل مسکونی با استانداردهای مورد نظر فاصله دارد. بسیاری از خانه‌ها دارای روشنایی زیادی هستند، لامپ‌ها بلااستفاده در اتاق‌ها روشن می‌مانند، راهروها، پارکینگ‌ها و حیاط‌ها بدون نیاز جدی شبانه‌روز روشن هستند و تمامی این موارد به افزایش مصرف برق می‌انجامد. نکته دیگری که باید به آن توجه شود، ارتباط این میزان روشنایی با سلامتی شما است؛ شب زمانی است که سلول‌های مغزی و بینایی شما به صورت طبیعی به استراحت نیاز دارند. در حالی که جهان پرنور امروز این امکان را از آنها سلب می‌کند. لذا کاستن از روشنایی بیهوده می‌تواند در کنار کنترل هزینه‌ها سلامت جسمی و ذهنی شما را نیز بهبود بخشد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۲، شهریور ۹۴

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان