با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


برنامه‌ها و اهداف مالی خود را محقق کنید

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
برنامه‌ها و اهداف مالی خود را محقق کنید-ماهنامه معیشت

آیا برای سال جدید خود برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ قطعاً در همه برنامه‌ها سلامتی و امور مالی در اولویت قرار دارند و به همین خاطر، در ابتدای سال این فرصت را دارید که دست‌کم یکی از اهداف مالی خود را برای سال آینده تعیین کرده و به آن دست پیدا کنید. البته متأسفانه این احتمال هم وجود دارد که هیچکدام از برنامه‌های مالی شما برای سال آینده محقق نشوند. با رعایت نکات زیر می‌توانید احتمال شکست برنامه‌های خود را کم کنید:

اهداف دقیقی را انتخاب کنید

زمانی که ما هدف مبهمی مثل «ذخیره پول بیشتر» یا هدف دست‌نیافتنی مانند «تسویه تمام بدهی‌ها»را برای خود تعیین می‌کنیم، در واقع مسیر شکست خود را ترسیم کرده‌ایم. به جای این کار، باید اهداف خود را به صورت دقیق ترسیم و آن‌ها را کمی کنید. به این معنی که اهدافی قابل اندازه‌گیری، قابل اجرا، واقع‌بینانه و زمان‌مند برای خود تعیین کنید. به‌طور مثال، به جای این‌که هدف خود را «ذخیره پول بیشتر» قرار دهید، هدف‌گذاری دقیق به این ترتیب خواهد بود که «۵ میلیون تومان تا پایان سال و برای امور ضروری ذخیره خواهم کرد».

سرمایه‌ مورد نیاز برای هر هدف را مشخص کنید

برای اهدافی که بایستی در طول ۵ سال محقق شوند، باید پول خود را در محلی امن (مانند بانک یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری) پس‌انداز کنید تا از ارزش آن کاسته نشود و سودی نیز به آن تعلق گیرد. اگر پول خود را در سهام سرمایه‌گذاری کنید، ممکن است زیان‌ها در طول زمان تعیین ‌شده جبران نشوند و به دلیل قدرت نقدشوندگی کمتر، پول شما در لحظه نیاز آماده نباشد. به همین دلیل سود بالای احتمالی در بازارهایی چون سهام، در نهایت برای شما ارزش پایین‌تری خواهد داشت….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان