با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


بهترین راه برای پس انداز را انتخاب کنید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ مهر ۱۳۹۶

به‌جز برنده شدن در قرعه‌کشي‌هاي بانکي و يا ارثيه ناگهاني، که موردي بسيار نادر است، بهترين راه براي تأمين ثبات مالي و آينده موفق آغاز پس‌انداز در زودترين زمان ممکن است. اگر واقعاً به دنبال رشد دارايي و سرمايه خود هستيد، بايد نياز به پس‌انداز را درک کرده و با استفاده از فرآيندهاي دقيق اقدامات مؤثري را در پيش بگيريد.

 

البته متخصصان مالي توصيه مي‌کنند که ديدگاهي سنتي نسبت به پس‌انداز نداشته باشيد. پس‌انداز کنار گذاشتن پول و به اصطلاح پنهان ساختن آن زير تختخواب نيست! راه‌هاي بسياري وجود دارند که مي‌توانيد پول خود را از طريق آنها جمع‌آوري نموده و به صورت مؤثر پس‌انداز نماييد. از جمله مهمترين شيوه‌هاي پس‌انداز مي‌توان به حساب‌هاي سرمايه‌گذاري و يا صندوق‌هاي کم ريسک اشاره کرد. هرچند که استفاده از اين ابزارها بازدهي اندکي را براي شما به ارمغان خواهد آورد.

 

در واقع پس‌انداز کردن پول در حساب‌هاي کم‌خطر مي‌تواند باعث اطمينان خاطر شما شود، اما به نهادهاي ارائهدهنده اجازه مي‌دهد از نتيجه تلاش‌هاي شما بدون پرداخت سود مناسب استفاده نمايند. بانک‌ها و مؤسسات مالي با پذيرش ريسک مرتبط با پول، بخش  اندکي از عايدي سرمايه را به شما پرداخت مي‌کنند که در کنار کاهش ريسک، باعث رشدِ کند سرمايه شما خواهد شد. بازار سهام و ارز از جمله ديگر ابزارهاي سرمايه‌اي هستند که با ريسک بالاتر، سود بيشتري را نصيب شما خواهند ساخت. در اين بازارها طيف متنوعي از گزينه‌ها، با ريسک متوسط و بالا، وجود دارند که امکان سرمايه‌گذاري متنوع و سودآورتري را ايجاد مي‌نمايند.

 

با توجه به اين نکات، بهترين روش براي حداکثر سازي سود ايجاد نوعي توازن ميان ريسک و نرخ سود است. پيش از هر چيز بايد شخصيت مالي خود را به دقت تحليل کرده و گرايشات دروني‌تان را فهرست کنيد. بر اساس اين شناخت، امکان تدوين برنامه‌اي بلندمدت و حرکت مطابق آن فراهم خواهد شد. در اين برنامه، درآمدها و هزينه‌هاي ثابت مورد توجه قرار مي‌گيرند، راه‌هاي پس‌انداز و صرفه‌جويي مشخص مي‌شوند و گزينه‌هاي سرمايه‌گذاري انتخاب مي‌شوند. در گام نهايي و پس از تعيين نسبت ريسک‌پذيري فرد، بايد توجه ويژه¬اي به ابزارها و کالاهاي سرمايه‌اي صورت پذيرد. فرد بايد همواره اين جمله مشهور را به ياد داشته باشد که «تمام تخم‌مرغ ها را در يک سبد قرار ندهد». ميزان ريسک‌پذيري فرد تعيين‌کننده درصد سرمايه‌گذاري در هر يک از ابزارهاي کم ريسک يا پر ريسک است. پس از اين کار مي‌توانيد به سادگي بازارها را مورد بررسي قرار داده و از طريق استراتژي «متنوع‌سازي» نقطه بهينه ريسک و بازده را بيابيد.

 

کاربرد اين روش نه تنها رشد مطلوبي را براي سرمايه شما ايجاد خواهد کرد، بلکه با حداقل‌سازي ريسک، ثبات و اطمينان مورد نظر شما را نيز فراهم مي‌آورد.

 

ماهمامه معیشت، شماره ۱۴، آبان ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان