با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


بهترین پیشنهادهای وارن بافِت برای سرمایه‌گذاران مبتدی

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ اسفند ۱۳۹۷

وقتی فردی باتجربه با فردی پولدار قراری می‌گذارند، فرد پولدار تجربه به‌دست می‌آورد و فرد باتجربه با کسب پول قرار را به‌پایان می‌رساند. این جمله درواقع پاسخ وارن بافت در تولد ۸۷‌سالگی‌اش بود وقتی بهترین توصیه برای سرمایه‌گذاری از او خواسته شد. وی می‌گوید که تجربه کلید نهایی موفقیت در سرمایه‌گذاری است. پس وضعیت کسانی که در عرصۀ سرمایه‌گذاری تازه‌کار هستند، چه می‌شود؟ خوشبختانه، سرمایه‌گذاران با تجربه‌ای، همچون وارن بافت، وجود دارند تا شما از آن‌ها تجربه کسب کنید. پس بد نیست نگاهی به هشت توصیۀ ثابت‌شده از وارن بافت برای سرمایه‌گذاری بیندازیم:

  1. گوناگونی همیشه ایدۀ خوبی نیست

بسیاری از سرمایه‌گذارن معتقدند که سهام خریداری‌شده باید متنوع باشد، اما وارن بافت با این ایده مخالف است. بافت باور دارد که تنوع برای کسانی است که چیز زیادی از سرمایه‌گذاری نمی‌دانند. سرمایه‌گذار باتجربه باید سهام خود را برای طولانی‌مدت انتخاب کند و به کار خود ایمان داشته باشد. برخی از سرمایه‌گذاران اوراقِ بهادارِ متنوعی را انتخاب می‌کنند و می‌ترسند که هریک از این سهام‌ها کل مجموعۀ سهامی آن‌ها را به نابودی بکشاند. اما درعینِ حال که این کار را انجام می‌دهند، وضعیت می‌تواند با رویدادهای لحظه‌ای رخ داده در هریک از این شرکت‌ها سخت شود. با تنوع ممکن است آن‌ها نوسانات سرمایه‌گذاری را در سبدهای خویش کاهش دهند، ولی در همین اثنا تمرکز خود بر سرمایه‌گذاری شخصی را ازدست می‌دهند. بافت معتقد است که باید منتظر زمان مناسب برای خرید سهام خوب بود و وقتی این فرصت از راه رسید، می‌توان مزیت کامل را به‌دست آورد. به‌گفتۀ بافت: وقتی باران طلا می‌بارد نگذارید ظرفتان خالی بماند!

  1. ابتدا بر روی خود سرمایه‌گذاری کنید

بهترین سرمایه‌گذاری که می‌توانید انجام دهید توجه به توانایی‌های خودتان است، هر کاری که بتوانید برای توسعۀ مهارت‌ها و کسب‌وکار خود انجام دهید، به احتمال زیاد مولدتر خواهد بود. وارن بافت می‌گوید: بهترین سرمایه‌گذاری که فردی می‌تواند انجام دهد، توجه به داشته‌های شخصی خودش است. اکثر مردم تمایل به برداشتن بیشتر پول خود از بازار سهام ندارند. بهتر است ابتدا خودتان را بسازید. چارلی مونگر از همکاران وارن بافت هم، فکر مشابهی دارد‌، وی بیان می‌کند: روزانه یک ساعت از وقت خود را بفروشید و از آن یک ساعت برای بهبود کارایی خود استفاده کنید.

  1. برای تبدیل شدن به سرمایه‌گذار موفق به خود اعتماد کنید

بافت می‌گوید که شاید سخت‌ترین کار اعتماد به تصمیمات خودتان در سرمایه‌گذاری است. بیشترِ مواقع فکر می‌کنید حق با دیگران است و شما اشتباه می‌کنید. در عوض بهتر است که به مطالعه بپردازید و خود را ارتقا دهید. برای موفقیت بهتر است به ترستان غلبه کنید و به حرف‌های دیگران توجه نکنید. شما به جمع‌آوری دانش و اتخاذ تصمیمات در عرصۀ سرمایه‌داری نیاز دارید تا از بالادستی خود بگذرید و برنده شوید.

  1. فقط به سرمایه‌گذاری‌هایی ادامه دهید که آن‌ها را درک می‌کنید

وارن بافت می‌گوید که بسیاری از مردم قبل‌از هر تصمیمی کم فکر می‌کنند و گاهی اوقات هم بیش از حد فکر می‌کنند. بافت هشدار می‌دهد که هرگز اقدام به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهایی که نمی‌شناسید نکنید. او می‌گوید قبل‌از خرید سهامِ یک شرکت بهتر است بدانید که آن شرکت چطور پول درمی‌آورد و بیش از ده دقیقه راجع به پیش‌برندگان اصلی صنعت فکر نکنید. اگر نمی‌توانید درعرضِ ده دقیقه ارزیابی مناسبی از ساز و کار شرکتی داشته باشید، بهتر است اقدام به خرید سهام شرکت دیگری کنید. اکثر افراد قادر نیستند که روند مُد در بین جوانان را پیش‌بینی کنند و همچنین از توفیق وضعیت یک دارو در بازار هم آگاهی چندانی ندارند. حتی اگر اطلاعات بیشتری نسبت‌به هر فرد دیگری داشته باشید، بازهم پیش‌بینی صددرصدی غیرممکن است. بافت پیشنهاد می‌کند در شرایطی که نیاز به پیش‌بینی دقیق آینده است، اقدام به سرمایه‌گذاری نکنید و به کارهای دیگری برای سرمایه‌گذاری معطوف شوید.

  1. مطمئن باشید که بر روی اخبارِ درست تمرکز می‌کنید.

یکی از بهترین راهنمایی‌های بافِت در عرصۀ سرمایه‌گذاری این است که هرگز میزان بالایی از سهام را با توجه به سرخط اخبار اصلی در جایی قرار ندهید. بافت به قانون ۹۹-۱ معتقد است و می‌گوید اکثر سرمایه‌گذارن براساس ۱ درصد از اخبار مالی، دست به تحلیل می‌زنند. بدین ترتیب که آن‌ها هرگاه خبر بدی از وضعیت بازار دریافت می‌کنند، به‌سرعت اقدام به فروش سهام می‌کنند؛ برای مثال: درآمد شرکت ۱۰ درصد کاهش یافته است، به‌گفتۀ بافت اگر شرکت یاد شده در این مثال، سابقه‌ای ۱۰۰ساله در بازار داشته باشد، پس قطعاً به کنترل چنین افتی قادر است. به‌عبارت‌دیگر مردم مایل‌اند که همیشه بیش از بیش واکنش نشان دهند.

  1. با خرید سهام از یک شرکت شما بخشی از یک کسب‌وکار را می‌خرید

فرض کنید که درحال خرید سهام فروشگاهی که در نزدیکی خانه شماست، هستید. به‌طور ناخواسته شما به فضای رقابتی، تأمین‌کنندگان، قیمت‌ها و سایر موارد مرتبط به فروشگاه فکر می‌کنید. شما باید دربارۀ هردو موضوع که شامل وضعیت فروشگاه و موقعیت رقابتی‌اش در بازار می‌شود، فکر کنید. به همین منوال به هنگام خرید سهام شما باید راجع به همۀ این نکات که باعث پیشبرد کسب‌وکار هستند فکر کنید. به وقت خرید سهام، شما صرفاً یک تکه کاغذ را خریداری نمی‌کنید، بلکه درحال خرید بخشی از مالکیت یک کسب‌وکار هستید.

  1. در مسیر حرکت به جلو از اشتباهات خود بیاموزید

شاید شگفت‌زده شوید وقتی بدانید که حتی وارن بافت هم در مسیر سرمایه‌گذاری مرتکب اشتباه می‌شود، ولی وی اطمینان می‌دهد که از اشتباهاتش یاد می‌گیرد. بافت توصیه می‌کند که همیشه فهرستی از وضعیت اشتباهات خود را داشته باشید تا دوباره مرتکب آن‌ها نشوید. بافت همچنین تأکید می‌کند که این درس را به کودکان خود هم بیاموزید تا قدر اشتباهات را بدانند.

  1. در معاملات روزانه سرمایه‌گذاری نکنید

با توجه به پندهای بافت، راز بازدهی سرمایه‌گذاری، خرید سهام و فراموش کردن آن است. او معتقد است که ذهنیت خرید سهام و اصرار بر حفظ آن باید برای دهه‌ها حفظ شود. دو اصل در این زمینه وجود دارد: ۱) اگر سهامی را با قیمتی کمتر از ارزش واقعی آن بخرید، درنهایت ارزش واقعی خود را به‌دست می‌آورد؛ ۲) اگر دست به خرید سهام یک کسب‌وکار ارزشمند بزنید با گذر زمان و حفظ طولانی مدت سهام، ارزش آن بیشتر می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذار صبور درنهایت نتیجۀ بهتری خواهد گرفت. برای بافت، زمان، دوست یک تجارت فوق‌العاده است. اگر مایل به حفظ سهامی به مدت ده سال نیستید پس به داشتن آن حتی برای ده دقیقه هم فکر نکنید. او می‌گوید که اگر به‌طور مداوم مبادرت به خرید و فروش سهام کنید، درصد چشمگیری از پول خود را صرف متفرعاتی چون هزینۀ کمیسیون و مالیات کرده‌اید. بنابراین بهتر است سهام‌ بزرگ را برای مدت طولانی حفظ کنید.نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان