با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


بودجه‌بندی را به‌کودکان خود بیاموزید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ آذر ۱۳۹۵

بسیاری از جوانان پس از اتمام تحصیل خود به‌خانه باز می‌گردند، در حالی‌ که نتوانسته‌اند کار مناسبی بیابند و در کنترل وضعیت مالی خود ناکام‌ اند. این داستانِ بسیار آشنایی برای اغلب ما است. این جوانان سالیان ارزشمند جوانی خود را به‌ صورت نادرست طی خواهند کرد و زمانی طولانی را برای آموختن تجربیات سخت زندگی سپری می‌کنند؛ در حالی‌ که با آموزش درست می‌توانستند به‌ سرعت در مسیر مناسب قرار گیرند. درست است که هیچ‌ وقت برای آموزش دیر نیست، اما زمان و انرژی جوانی امری بازگشت‌ناپذیر است و به‌ همین ‌ جهت، باید آموزش‌های پولی و مالی به کودکان از سنین پایین مورد توجه قرار گیرد.
متأسفانه سیستم آموزشی ما نسبت به ‌اهمیت این مهارت‌ها بی‌تفاوت است و بیشتر بار بر دوش خانواده‌ها قرار می‌گیرد. اما والدین نیز در بسیاری موارد برای انجام این وظیفه آماده نیستند و در نتیجه، فرد سنین کودکی را بدون آموزش کافی سپری می‌کند و بدون مهارت لازم پای  به‌دوران جوانی می‌گذارد. این در حالی است که افراد باید اصول ارتباط با پول را به‌ درستی یاد بگیرند. آن‌ها باید ارتباط میان تصمیم خود و نتیجۀ آن را  درست درک کنند و مسئولیت کامل زندگی را بپذیرند. این مسئولیت‌پذیری باعث موفقیت در سایر زمینه‌ها خواهد شد و راه‌های موفقیت را پیش روی آن‌ها خواهد گشود. البته مشروط بر اینکه آموزش از کودکی آغاز شده باشد.
با توجه به این نکات، والدین باید خود را برای آموزش فرزندان آماده سازند. این‌ گونه آموزش‌ها باید از سنین پایین آغاز شود و با برنامه‌ریزی ادامه یابد. آموزش امور مالی به یک کودک کار چندان آسانی نیست. زیرا کودکان درک محدودی از فرآیندهای مالی دارند. به‌ همین ‌ جهت روند آموزش باید بسیار آرام و با توجه به سن و توانایی‌های کودک طراحی شود. به‌ علاوه انتخاب زمینه‌ آموزش نیز اهمیت بسیاری دارد و آموزش‌های اصلی باید در اولویت قرار گیرند. در این ‌میان …..

معیشت / آذر ۹۵نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان