با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


بودجه‌ بندی درآمد با قانون ۵۰-۳۰-۲۰

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ شهریور ۱۳۹۵
بودجه‌ بندی درآمد

چگونه باید درآمدها و منابع مالی را تقسیم کنیم؟ این سوالی است که در زمان نوشتن بودجه به ذهن اکثر ما خطور می‌کند. پیشنهادات متنوعی در این زمینه ارائه شده است و می‌توان بر اساس شیوه زندگی و شرایط خاص یکی از آنها را به کار گرفت. اما شاید ساده‌ترین نمونه از بودجه‌ بندی درآمد و تقسیم منابع مالی قانون ۵۰، ۳۰، ۲۰ باشد. بر اساس این پیشنهاد ساده، شما باید ۵۰ درصد از درآمد خالص خود را برای تامین نیازها صرف کنید، ۳۰ درصد از آن را به خواسته‌ها اختصاص دهید و ۲۰ درصد باقیمانده را پس‌انداز کنید. به این ترتیب، صرفنظر از میزان درآمد، می‌توانید با الگویی ساده پولِ کسب‌شده را تقسیم‌بنده کنید و بودجه خود را تدوین نمایید.

بودجه‌ بندی درآمد سه بخش اصلی دارد

نیازها

نیازهای شما مواردی هستند که برای ادامه زندگی شما و خانواده‌تان ضروری است. از این جمله می‌توان به قبوض ماهانه، تهیه مواد غذایی، پوشاک، هزینه‌های مرتبط با سلامت و بیمه، بازگرداندن بدهی‌ها و موارد مشابه اشاره کرد. البته تشخیص دقیق این که چه کالا یا خدمتی در زمره نیازهای اصلی شما قرار می‌گیرد، بستگی به شرایط دارد. اما به طور متوسط می‌توان برآوردی کلی از این گونه هزینه‌ها به دست آورد. در زمان شناسایی نیازها باید به حداقل ممکن اکتفا کنید. حداقلی که در آن سلامت، آرامش و زندگی مرفه خانواده تامین می‌گردد. مراقب باشید که خواسته‌ها و امیال کم‌اهمیت‌تر را با نیازهای واقعی  اشتباه نگیرید. چراکه در فضای پیچیده کنونی، این اشتباهی بسیار رایج است.

خواسته‌ها

دومین بخش از بودجه‌ بندی درآمد شما باید به خواسته‌ها اختصاص یابد. این گروه از کالاها و خدمات به لحاظ اولویت و ضروری بودن در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرند، به نحوی که صرفنظر کردن از آنها آسیب مستقیم وارد نمی‌سازد. مواردی چون تفریحات، تماشای مسابقات ورزشی، سفر، خرید وسائل الکترونیکی جدید و اینترنت (در صورتی که کار شما به آن وابسته نیست) از آن جمله هستند. در زمان شناسایی خواسته‌ها سعی کنید فهرست مورد نظر را تا حد امکان گسترش دهید، تا جایی که عامل احتمالی از این فهرست جا نیفتد. آنگاه می‌توان در بودجه ماهانه و سالانه بر اساس پولی که به این بخش‌ها اختصاص داده‌اید، مقدار مورد نظر را تخصیص دهید و از میان خواسته‌های خود چند مورد را انتخاب کنید.

پس‌انداز

اختصاص ۲۰ درصد باقیمانده از درآمد بخش پایانی فرآیند بودجه‌بندی است. در اینجا باید ۲۰ درصد از پول را در دوره‌های زمانی خاص پس‌انداز کنید. سعی کنید در صورت امکان این کار را در همان روزهای ابتدایی ماه انجام دهید تا پول هزینه نشود و امکان بهره‌برداری از آن را نداشته باشید. پس از گذشت مدتی، مبالغ پس‌انداز شده به حدی می‌رسد که امکان سرمایه‌گذاری برای شما فراهم خواهد آمد. سعی کنید با آگاهی کامل فرآیند سرمایه‌گذاری را آغاز و آینده را تضمین نمایید.

البته طراحی بودجه بر اساس قانون ۵۰، ۳۰، ۲۰ گام نخست در مسیر بودجه‌بندی است. چراکه گام اصلی شما زمانی محقق می‌شود که بتوانید به این بودجه وفادار بمایند و حوزه‌های مختلف را به دقت از یکدیگر تفکیک کنید. ممکن است این کار در مراحل ابتدایی دشوار باشد، اما با گذشت زمان و افزایش مهارت شما در مدیریت پول، می‌توانید وفاداری بیشتری به بودجه خود داشته باشید و قاعده مورد نظر را به طور کامل اجرا کنید.

اگر در اجرای این نسبت‌ها دچار مشکل می‌شوید، باید نگاهی به تراز مالی خود داشته باشید. به طور مثال، در صورتی که درآمد ماهانه شما یک میلیون تومان است و برای تامین نیازها به همین میزان پول احتیاج دارید، دیگر پولی برای ۳۰ درصد تامین خواسته‌ها و ۲۰ درصد پس‌انداز باقی نخواهد ماند. در چنین مواقعی باید برای افزایش درآمد خود راهی پیدا کنید. کار کردن در شغل دوم یا جستجو برای موقعیت‌های تازه از جمله موارد موثر در این زمینه است. در شماره‌های پیشین معیشت در این باره با شما سخن گفته‌ایم و پس از این نیز روش‌های موثری را برای افزایش درآمد معرفی خواهیم کرد.شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان