با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


بورس به زبان زیر دیپلم – بخش نخست

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ دی ۱۳۹۶

اگر در فکر سرمايه‌گذاري در بازار سهام هستيد و در دسته سهام‌داران تازه‌کار قرار مي‌گيريد، مي‌توانيد روي مطالب اين بخش حساب کنيد. اگر هم تا به حال به اين فکر نيفتاده‌ايد بهتر است زودتر اقدام کنيد، زيرا يکي از بازارهاي جذاب و بسيار انعطاف‌پذير را از دست داده‌ايد. مهم‌ترين نکته براي شروع طمع نکردن و گول نخوردن است. گول تبليغاتي با سودهاي نجومي در بورس تهران و يا حتي فارکس! براي شروع حتماً با يک سرمايه اندک و درصد کمي از پس‌اندازتان وارد بازار سهام شويد.

در اين بخش سعي شده، نکات مهم و مورد نيازتان – تا حد ممکن به زبان ساده – بيان شوند. نکاتي اساسي که قبل از ورود به بازار سهام بايد بدانيد و مسائل مهمي که هنگام سهام‌داري بايد به آنها توجه کرد.

هميشه مي‌توان با آينده‌نگري و کسب اطلاعات کافي و انتخاب گزينه‌هاي صحيح، از زيان‌هاي بالقوه موجود در بازار سهام پيشگيري کرد.

 

۱۰ نکته حياتي در سهام‌داري:

هنگام سرمايه‌گذاري در بازار سهام، تصميم‌گيري درست بسيار حياتي است. مهم‌ترين نکاتي که هنگام سهام‌داري بايد بدانيد در پايين آمده‌اند:

 

۱- شما سهم نمي‌خريد؛ قسمتي از يک شرکت را مي‌خريد.

با اين طرز فکر حتماً به مشخصات دقيق شرکت و صورت‌هاي مالي آن توجه خواهيد کرد. همان‌طور که موقع خريد کفش به تمام جزئيات، از مارک گرفته تا جنس و طراحي و راحتي توجه مي‌کنيد.

 

۲- تنها دليل خريد يک سهم، سودآورد بودن شرکت است.

بنابراين هيچگاه درگير ريسک‌هاي خريد و فروش سهم نامرغوب و موج‌هاي بازار نخواهيد شد.

 

۳- اگر سهمي را با وجود زيانده بودن شرکت خريديد اينکار سرمايه‌گذاري نيست، سفته بازي است.

قطعاً خريد سهم شرکتي با سود منفي (در حال حاضر مانند سايپا آذين، قند شيرين خراسان، پالايش نفت لاوان و… ) تا زماني که اين شرکت زيانده است کار نادرستي است.

 

۴- ميزان سرمايه‌گذاري در يک سهم و يا به‌طور کلي سرمايه‌گذاري در سهام، نبايد هيچ‌گاه ۱۰۰درصد از کل دارايي شما باشد.

حتماً تا به حال بارها مثال «همه تخم مرغ‌ها را در يک سبد نگذاريد» را شنيده‌ايد.

 

۵- گاهي اوقات (مانند دوران رکود شديد) سهام به هيچ وجه گزينه مناسبي براي سرمايه‌گذاري نيست.

وضعيت فعلي بازار بورس تهران دقيقاً مثال عيني اين نکته است. اما هميشه بايد با رصد بازار و با ديدن نشانه‌ها و اخباري حاکي از شروع روند مثبت (و يا پايان دوره رکود) بلافاصله در قيمت‌هاي مناسب با خريد پله‌اي وارد بازار سهام شد.

يعني اگر ۱۰۰ تومان پول براي سرمايه‌گذاري در سهام کنار گذاشتيد اين پول را بلافاصله بعد از شنيدن خبر توافق هسته‌اي به يک‌باره و در يک روز به سهام منتقل نکنيد. مثلاً در طول ۵ هفته و هر هفته ۲۰ تومان خريد خود را انجام دهيد و اگر در اين ميان اوضاع خراب شد و يا به هر دليلي پيش‌بيني‌هايتان برآورده نشد، اقدام به فروش کنيد. بدين ترتيب از نوسانات زودگذر در امان خواهيد بود.

 

۶- قيمت يک سهم به شرکت انتشاردهنده آن مرتبط است؛ که خود شرکت نيز به محيطي که در آن قرار دارد وابسته است. اين محيط شامل مشتريان شرکت، صنعت فعال در آن، وضعيت کل اقتصاد و سياست‌هاي موجود کشور مي‌باشد.

يعني اگر در بورس تهران سرمايه‌گذاري مي‌کنيد، هم پيشينه تاريخي سهم را بررسي کنيد، هم وضعيت سودآوري شرکت در گذشته و آينده، هم وضعيت صنعتي که آن شرکت در آن فعال است را در ايران بررسي نماييد و در آخر هم وضعيت سياسي و اقتصادي کشور را در نظر داشته باشيد. خيلي از  اوقات قيمت پايين سهم نشانه ارزنده بودن آن نيست و چه‌بسا خبر از وضعيت بد صنعت مربوطه و يا آن شرکت مي‌دهد.

 

۷- اتکا به رضايت قلبي (به تعبيري حس ششم) در خريد يک سهام خوب، به همان اندازه مهم است که مشورت با يک کارشناس سرمايه‌گذاري مهم خواهد بود.

اگر حس خوبي نسبت به سهم نداريد خيلي راحت دورش را خط بکشيد. به احتمال خيلي زياد در آينده از اين تصميم خود بسيار لذت خواهيد برد.

 

۸- هميشه پاسخ‌هاي مناسبي براي اين سؤالات داشته باشيد: «چرا در بازار سهام (بورس) سرمايه‌گذاري مي‌کنم؟» و «چرا يک سهم مشخص را خريداري کردم؟»

بدون شرح!

 

۹- اگر هيچ پيش‌بيني در مورد آينده يک شرکت نداريد و يا حتي اگر از آن تا حدودي نيز مطلعيد، هميشه يک حد ضرر داشته باشيد.

حد ضرر يعني نقطه خروج، يعني هرچقدر هم که به يک سهم و شرکت اعتقاد داريد باز هم اگر قيمت آن (مثلاً ۲۰درصد) افت کرد از آن سهم خارج شويد و به انتظار معجزه خود را گرفتار نکنيد و سرمايه‌تان را نيز بر باد ندهيد.

 

۱۰- حتي اگر اعتقاد شما بر «خريد و نگهداري درازمدت سهام» استوار است، باز هم همواره سهام‌تان را زير نظر داشته باشيد و در صورتي‌که در حال رشد نيستند و يا وضعيت کلي اقتصاد دست‌خوش تغييرات است، به فکر فروش آنها باشيد!

هميشه به فکر فروش سهام نيز باشيد. يادتان باشد يک ويژگي جذاب بازار سهام «نقد شوندگي» آن و امکان دسترسي به سرمايه در زمان دلخواه مي‌باشد. بنابراين هيچ‌گاه خود را ملزم به نگهداري سهم ندانيد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۴، آبان ۹۴

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان