با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


بورس به زبان زیر دیپلم

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ آذر ۱۳۹۴

در شماره گذشته با معرفی مختصری از بازار سهام با «۱۰ نکته حیاتی در سهامداری» آشنا شدیم. در ادامه سعی می کنیم به جای پرداختن به پیشینه ها، وارد معقوله خرید و فروش سهام شویم و با مثالهای عملی به تدریج با اصول کار نیز آشنا شویم.
برای خرید سهام در بورس تهران اولین قدم انتخاب سهم مناسب است. پس از مشاوره با کارشناسان معتمد و یا اطلاع از وضعیت شرکت به هر طریقی(اخبار یا شایعات)، بهترین گزینه برای بررسی وضعیت سودآوری شرکت، بررسی آن توسط خود شما می باشد. هر چقدر هم که اصول انتخاب یک سهمِ مناسب برای خریدو پیشبینی روند قیمتی و آگاهی از آینده آن در بازار سهام، نیازمند روش های پیچیده تحلیلی باشد، باز هم چندین شاخص مهم و تأثیرگذار وجود دارند که دسترسی به آنها بسیار ساده بوده و برای هر فردی قابل نتیجه گیری و استفاده می باشند.
بهترین و کامل ترین اطلاعات در مورد شرکت ها (صورت مالی، صورت سود و زیان و…) در سایت کدال (codal.ir) پیدا می شوند. اطلاعات قیمتی و تاریخی در مورد معاملات بورسی شرکت نیز از طریق سایت «شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com)» در دسترس می باشند. شاید در نگاه اول فهم مطالب این سایت ها نیاز به سواد مالی داشته باشند، اما با توضیحات این بخش هر فردی می تواند از این اطلاعات در حد انتخاب سهم و تصمیم گیری در مورد خرید یا فروش، بهره مند شود.
در قدم اول وارد سایت tsetmc.com شوید؛ پس از انتخاب زبان فارسی، وارد صفحه اصلی می شوید که پر از اسم های عجیب و عددهای قرمز و سبز و سیاه است. فعلاً کافیست بدانید که این اسامی هرکدام نمادی هستند که جایگزین نام طولانی شرکت ها بوده و برای سهولت کار از آنها استفاده می شود.
هیچ نگران نباشید، یادگیری کل اطلاعاتی که در این صفحه نمایش داده می شوند کمتر از ۲ روز زمان می برد. بدون تلاش برای کشف زودهنگام قسمت های مختلف این سایت، بر روی ذرهبین گوشه سمت چپ کلیک کنید و نام شرکت مورد نظرتان را جستجو کنید. (شرکتی که میخواهید اطلاعاتی در مورد آن پیدا کنید و تصمیم به خرید سهامش را دارید.) روی نماد سهم که کلیک کنید، صفحه جدیدی باز می شود، به مرور زمان و با توجه به ضرورت موضوع، تک تک قسمت های موجود در این صفحه را برایتان توضیح خواهم داد. ابتدا به سراغ قسمت های اصلی و حساس در انتخاب سهام می رویم. بهتر است با یک مثال عینی پیش برویم:
فرض کنید نماد «شلیا» که به تازگی وارد بازار دوم فرابورس شده را می خواهیم بررسی کنیم و ببینیم خرید سهام آن آیا گزینه مناسبی است؟
نام شلیا را جستجو کرده و گزینه «شلیا – شرکت مواد ویژه لیا» را انتخاب می کنیم. با دریافت آخرین فایل مربوط به صورتهای مالی (ترجیحاً حسابرسی شده ) به سراغ قسمتهای زیر میرویم:
نگاهی به ۴ قسمت مهم در صورتهای مالی شرکت:
هنگام خرید سهام، دانستن اینکه…

معیشت / آذر ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان