با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


بوی ماه مهر

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ مهر ۱۳۹۵

۲۰ سال سابقه کار آموزشی و پرورشی (۱۳۹۰-۱۳۷۰) در مدرسه غیرانتفاعی (غیردولتی) در مناطق ۱ و ۳ آموزش و پرورش تهران
مدیریت دبیرستان ـ معاون راهنمایی ـ دبیر انشا ـ سرپرست گروه فرانسه
مدارس به روایت افرا آبشناسان:
اهدافی که برای آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان ایران پس از انقلاب در نظر گرفته شده در طول سال‌ها بر یک منوال بوده است. اما برای راهبری و کارکرد مناسب‌تر در هر برهه‌ای از زمان و با روی کار آمدن وزرای مختلف، شکل و فرم آن تغییراتی کرده که این تغییرات هم رویکرد پیشرفت تحصیلی ـ آموزشی، هم رویکرد اقتصادی داشته است.
پس از انقلاب اسلامی مدارس بدون دریافت هزینه و آزمون، دانش‌آموزان را ثبت نام می‌کردند. بعد از گذشت چندسال و معضل بزرگی به نام جنگ و مغشوش شدن وضعیت تحصیل دانش‌آموزان در شهرهای مرزی و جنگ‌زده و فشار ناشی از عوارض و تخریبات جنگ رفته‌رفته خانواده‌های جنگ‌زده و پدر از دست داده دچار معضلات اقتصادی شده، بنابراین احتیاج به تأمین از جانب دولت حداقل از نظر آموزش و پرورش احساس شد لذا مدارسی تحت عنوان “شاهد” برای فرزندان این دلاور مردان تأسیس شد. پس از آن مدارس نمونه‌مردمی و مدارس غیرانتفاعی که پس از مدتی “به غیردولتی” تغییر نام داد، بنیانگذاری شد. مدارس غیردولتی در جهت پیشرفت و رشد جوانب مختلف وجودی دانش‌آموزان (علمی، پرورشی، ورزشی، هنری، فنی) و برای کمک به دولت در زمینه اقتصادی تشکیل و تأسیس شد.
ـ برای مدارس “غیردولتی” شهریه در نظر گرفته شدکه این شهریه مصوب، بر اساس کارکرد و درجه‌بندی مدارس با هم متفاوت است. اما اجازه دارند در کنار شهریه مصوب و اولیه با ارائه خدمات ویژه و مختلف مبالغ بیشتری از دانش‌آموزان دریافت کنند. مبالغی که شامل کلاس‌های فوق برنامه، زبان‌های مختلف خارجی، هنرهای تجسمی، موسیقی، ورزش حرفه‌ای، ناهار و هزینه سرویس ایاب و ذهاب می‌باشد.
ـ مدارس دولتی نیز اقدام به دریافت شهریه نه به شکل مصوب، بلکه کمک‌های مردمی و با صلاحدید انجمن خانه و مدرسه کرده‌اند که این شهریه‌ها گاهی با مدارس “غیردولتی” نیز همپا می‌شود!
نحوه ارائه خدمات در مدارس غیردولتی نیز متفاوت است. بعضی از آن‌ها فقط و بیشتر به آموزش صرف دانش‌آموزان اهمیت می‌دهند، برخی از آن‌ها رویکرد مذهبی دارند. برخی کلاس‌های فوق‌برنامه بهتری ارائه می‌دهند. بعضی برندسازی کرده و تبدیل به هتل‌های لاکچری شده‌اند و خانواده‌ها نیز بر همین اساس اقدام به ثبت‌نام با اهداف ذکر شده می‌کنند و البته با شهریه‌های بسیار متفاوت! از نظر سطح آموزش مدارس “غیردولتی” و دولتی رتبه‌بندی و درجه‌بندی دارد؛ بدین معنی که…

ادامه این مطلب را در ماهنامه معیشت بخوانید


نویسنده :

شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان