با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


توازن میان کار زندگی با این پنج شغل بهتر تأمین می‌شود

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ دی ۱۳۹۴

شغل‌های جذاب برای خانواده دوست‌ها
آیا برقراری تعادل میان کار و زندگی رؤیایی محال است؟ شرایط فعلی و دشواری‌های اقتصادی همگی این نکته را تأیید می‌کنند که برقراری چنین توازنی هر روز سخت تر می‌شود. به‌راستی چگونه می‌توان با ساعات طولانی کار، که گاهی تمام طول روز و بخشی از شب را نیز در برمی‌گیرد، زمان کافی برای بودن کنار خانواده، تربیت فرزندان، استراحت و تفریح را پیدا کرد.این مسأله به‌ویژه در دوران رکود با کاهش دستمزدها و مشاغل دشوارتر نیز می‌شود. در این شرایط، افراد مجبورند برای تأمین هزینه‌های روزافزون زندگی بیشتر کار کنند. به‌علاوه به سبب کاهش تعداد فرصت‌های شغلی تن دادن به انواع و اقسام کارها، بی‌توجه به تناسب شخصیتی و کاری، گریزناپذیر به‌نظر می‌رسد.
البته عدم توازن میان کار و زندگی تنها با پیچیدگی شرایط مرتبط نیست. برخی از مشاغل به سبب ماهیت خود فرد را مجبور می‌سازند که زمان بسیار زیادی را صرف کار کند و حتی در اوقات فراغت نیز ذهن و روان او را درگیر نگاه می دارد. به همین دلیل، انتخاب کار مناسب یکی از گام‌های ضروری در ایجاد توازن در زندگی است. این‌گونه کارها رضایت شغلی را در فرد افزایش می‌دهند و ضمن ایجاد نوعی احساس آرامش، امکان صرف زمان بیشتری را برای خانواده میسر می‌سازد. پنج شغل زیر بر اساس تحلیل متخصصان شناسایی شده‌اند. این تحلیل البته در خارج از ایران صورت پذیرفته و ممکن است برخی از موارد زیر اندکی با فضای شغلی ایران فاصله داشته باشد. اما می‌توان با یافتن مشاغل نزدیک به نمونه‌های زیر، به ایجاد توازن بهتر در زندگی امیدوار باقی ماند.
۱٫ متخصص داده
این شغل از جمله بهترین مشاغلی است که به ایجاد توازن میان کار و زندگی کمک می‌کند و رضایت شغلی بالایی را به دنبال دارد. متخصصان داده که اندک اندک اهمیت آنها در ایران نیز کشف می‌شود، نوعی از پژوهش را بر روی حجم‌های بزرگ از داده‌ها در زمینه‌های مختلف انجام می دهند. نتایج حاصل از این‌گونه پژوهش‌ها برای اخذ تصمیمات گوناگون مالی، علمی و مدیریتی به‌کار گرفته می‌شوند و منبعی عظیم از اطلاعات را در اختیار تصمیم‌گیرندگان قرار می‌دهند. متخصصان داده از علم آمار، مدل‌سازی و دیگر روش‌های مرسوم برای تفسیر داده‌ها بهره می‌گیرند و نتایج نهایی را برای کاربرد در حوزه‌های متنوع ارائه می‌کنند. به همین جهت، این تخصص در اغلب حوزه‌های کاری مورد نیاز است و به لحاظ فرصت‌های شغلی نیز موقعیت مناسبی دارد. به ویژه آنکه…نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان