با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


توازن میان کار زندگی با این پنج شغل بهتر تأمین می‌شود

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۲ آبان ۱۳۹۶

شغل‌های جذاب برای خانواده دوست‌ها

آیا برقراری تعادل میان کار و زندگی رؤیایی محال است؟ شرایط فعلی و دشواری‌های اقتصادی همگی این نکته را تأیید می‌کنند که برقراری چنین توازنی هر روز سخت­تر می‌شود. به‌راستی چگونه می‌توان با ساعات طولانی کار، که گاهی تمام طول روز و بخشی از شب را نیز در برمی‌گیرد، زمان کافی برای بودن کنار خانواده، تربیت فرزندان، استراحت و تفریح را پیدا کرد. این مسأله به‌ویژه در دوران رکود با کاهش دستمزدها و مشاغل دشوارتر نیز می‌شود. در این شرایط، افراد مجبورند برای تأمین هزینه‌های روزافزون زندگی بیشتر کار کنند. به‌علاوه به سبب کاهش تعداد فرصت‌های شغلی تن دادن به انواع و اقسام کارها، بی‌توجه به تناسب شخصیتی و کاری، گریزناپذیر به‌نظر می‌رسد.

 

البته عدم توازن میان کار و زندگی تنها با پیچیدگی شرایط مرتبط نیست. برخی از مشاغل به سبب ماهیت خود فرد را مجبور می‌سازند که زمان بسیار زیادی را صرف کار کند و حتی در اوقات فراغت نیز ذهن و روان او را درگیر نگاه می­دارد. به همین دلیل، انتخاب کار مناسب یکی از گام‌های ضروری در ایجاد توازن در زندگی است. این‌گونه کارها رضایت شغلی را در فرد افزایش می‌دهند و ضمن ایجاد نوعی احساس آرامش، امکان صرف زمان بیشتری را برای خانواده میسر می‌سازد. پنج شغل زیر بر اساس تحلیل متخصصان شناسایی شده‌اند. این تحلیل البته در خارج از ایران صورت پذیرفته و ممکن است برخی از موارد زیر اندکی با فضای شغلی ایران فاصله داشته باشد. اما می‌توان با یافتن مشاغل نزدیک به نمونه‌های زیر، به ایجاد توازن بهتر در زندگی امیدوار باقی ماند.

 

۱- متخصص داده

این شغل از جمله بهترین مشاغلی است که به ایجاد توازن میان کار و زندگی کمک می‌کند و رضایت شغلی بالایی را به دنبال دارد. متخصصان داده که اندک اندک اهمیت آنها در ایران نیز کشف می‌شود، نوعی از پژوهش را بر روی حجم‌های بزرگ از داده‌ها در زمینه‌های مختلف انجام می­دهند. نتایج حاصل از این‌گونه پژوهش‌ها برای اخذ تصمیمات گوناگون مالی، علمی و مدیریتی به‌کار گرفته می‌شوند و منبعی عظیم از اطلاعات را در اختیار تصمیم‌گیرندگان قرار می‌دهند. متخصصان داده از علم آمار، مدل‌سازی و دیگر روش‌های مرسوم برای تفسیر داده‌ها بهره می‌گیرند و نتایج نهایی را برای کاربرد در حوزه‌های متنوع ارائه می‌کنند. به همین جهت، این تخصص در اغلب حوزه‌های کاری مورد نیاز است و به لحاظ فرصت‌های شغلی نیز موقعیت مناسبی دارد. به ویژه آنکه داده‌پژوهی در ایران حوزه جدیدی است و تخصص یافتن در آن، فرد را به سرعت صاحب جایگاهی ممتاز و مناسب می‌سازد.

 

۲- مدیریت سئو

این تخصص نیز که از جمله حوزه‌های نوظهور در جهان است، با آرامش و رضایت شغلی قابل توجهی همراه است. در قالب خدمات ارائه­شده در این زمینه، متخصصان اینترنت فضایی را برای بهبود بازدید وب‌سایت‌ها و ارتقای جایگاه آنها در موتورهای جستجو فراهم می‌آورند. به این ترتیب، وب‌سایت یا خدمات مجازی در جستجوی کاربران به سرعت خود را در ابتدای فهرست موتور جستجو نشان داده و در نتیجه، موفقیت شغلی صاحبان آن تضمین می‌شود. به‌علاوه مدیران سئو آمار بازدید و تنوع بازدیدکنندگان وب‌سایت‌ها را نیز به تفصیل در اختیار مدیران آنها قرار می‌دهند تا در تدوین و برنامه‌ریزی آتی مورد استفاده قرار گیرد.

 

۳- استعدادیاب

این حرفه پیش از این در قالب مدیریت منابع انسانی صورت می‌پذیرفت. اما تنوع بی‌پایان رشته‌های مورد نیاز در مشاغل و تخصص‌های رنگارنگ مرتبط با آنها، جداسازی این تخصص را از مدیریت عمومی منابع انسانی ضروری ساخته است. متخصصین استعدادیابی پس از عقد قرارداد با مؤسسات و سنجش نیازهای آنها، جستجویی وسیع را برای انتخاب بهترین گزینه‌ها و معرفی آنها به سازمان مربوطه آغاز می‌کنند. معیارهای مورد استفاده در انتخاب افراد نیز بسیار وسیع است و موارد گوناگونی چون تحصیل، ویژگی‌های روان‌شناختی، میزان هوش فرد در حوزه‌های گوناگون (ریاضی، کلامی، عاطفی و…) سوابق کاری و موارد دیگر را در برمی‌گیرد. اهمیت این بخش متمایز از مدیریت منابع انسانی نیز به تازگی در ایران مورد توجه قرار گرفته و استفاده از بنگاه‌های استخدام و تأمین نیرو نظر مدیران را به خود جلب می‌کند.

 

۴- مدیریت شبکه‌های اجتماعی

گسترش بی‌سابقه‌ شبکه‌های اجتماعی و کاربران میلیاردی آنها در سراسر جهان، یکی از غافل‌گیر‌کننده‌ترین رویدادها در تاریخ معاصر است که به‌طور طبیعی بر حوزه کسب‌وکار نیز تأثیرگذار است. سازمان‌ها و شرکت‌ها امروز برای انجام فعالیت‌های تجاری، جذب نیرو، بازاریابی و دیگر ارکان ضروری هر کسب‌وکار ناگزیر از به کارگیری قابلیت‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی هستند. اما با گسترش این حوزه و تنوع فعالیت‌های مجازی، اهمیت وجود فرد یا افرادی برای مدیریت این فعل و انفعالات نیز آشکار شده است. افرادی که وارد چنین مشاغلی می‌شوند باید از قابلیت‌های ارتباطی بالایی برخوردار باشند، توانایی تولید محتوای متناسب را داشته باشند، مشتری را به خوبی بشناسند و حضور مجازی سازمان خود را در بهترین شرایط مدیریت کنند.

 

۵- معلم جایگزین

آخرین مورد در فهرست برترین‌های رضایت شغلی تا حدودی دور از انتظار است. به این دلیل که این شغل در میان مشاغل تمام‌وقت و اصلی فرد جای نمی‌گیرد. احتمالاً به همین دلیل است که رضایت شغلی ناشی از آن بسیار بالا است. چراکه این شغل به‌صورتی کاملاٌ دور از انتظار ظاهر شده و اغلب شرایط پرداخت و زمان کاری مناسبی دارد. معلمان جایگزین در شرایط دشوار به یاری مدارس یا دانشگاه‌ها می‌روند و به همین دلیل بیشتر خواسته‌های آنها از سوی مدیران مربوطه اجابت می‌شود. به‌علاوه پول ناشی از این فعالیت نیز غیرمنتظره است و به نوعی هدیه محسوب می‌شود. شاید به همین دلیل است که این شغل تا این اندازه خواستنی به نظر می‌رسد!

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۶، دی ۹۴برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان