با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


توصیه هایی برای افراد و زوج های بدون فرزند

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۴ مهر ۱۳۹۶

حجم زیادی از برنامه‌ریزی‌های مالی در دهه چهارم و پنجم زندگی (سی و چهل سالگی) به پس‌انداز و تضمین دوران بازنشستگی، آینده تحصیلی فرزندان و حساب‌های ضروری اختصاص می‌یابد. مورد اول و سوم یعنی پس‌انداز و بیمه بازنشستگی مواردی حتمی هستند که در تمام شرایط مورد توجه قرار می‌گیرند. اما در خصوص فرزندان شرایط متفاوت است. ممکن است افرادی باشند که تا به این سن هنوز ازدواج نکرده‌اند و یا صاحب کودکی نشده‌اند. به‌طور طبیعی، این وضعیت شرایط متفاوتی را ایجاد می‌کند و بخشی از امکانات مالی را آزاد می‌سازد. اگر سی یا چهل ساله هستید و فرزندی ندارید، از توصیه‌های زیر پیروی کنید و کنترل آینده خود را در اختیار بگیرید.

 

۱- بدهی‌ها را بازگردانید

اگر از درآمد مناسبی برخوردارید و هر ماه میزانی پول برای شما باقی می‌ماند، در اولین فرصت نسبت به بازپرداخت بدهی‌های خود اقدام نمایید. فهرستی از بدهی‌های شخصی، وام‌های بانکی، اقساط معوقه و قبوض پرداخت‌نشده آماده نموده و آنها را به‌تدریج پرداخت کنید. برنامه مالی خود را که در دوره‌های پیشین طراحی کرده بودید بازبینی کرده و اصلاحات متناسب را به‌کار بگیرید. با پرداخت بدهی‌ها و بازبینی برنامه‌های مالی، امکان اتخاذ رویکردهای تازه برای شما فراهم می‌آید و می‌توانید در دوره‌های بعدی، با آسودگی بیشتری زندگی کنید. نبود بدهی در ارتقای کیفیت مالی زندگی نقش مؤثری ایفا می‌کند. لذا باید در اولین فرصت ممکن در دستور کار قرار گیرد.

 

۲- به دوران بازنشستگی توجه بیشتری نشان دهید

در شرایطی که فشار زیادی روی بودجه ماهانه و سالانه وجود ندارد، می‌توانید برای آینده خود بهتر برنامه‌ریزی کنید. دوران بازنشستگی را جدی بگیرید. در این دوران، با افزایش سن و کاهش انرژی کاری، امکان کسب درآمد کاهش می‌یابد و به همین دلیل، باید از قبل برای آسودگی دوران پیری برنامه داشته باشید. گزینه‌های متفاوت بیمه‌ای را بررسی کنید و به سرعت برای خرید یکی از آنها اقدام کنید. البته نباید به بیمه اکتفا کنید. صندوق ذخیره اضطراری نیز برای شما ضروری است. در این صندوق مبالغی را به‌صورت ماهانه پس‌انداز کرده و در مواقع اضطراری از آنها استفاده نمایید. سرمایه‌گذاری نیز از جمله مواردی است که در رفاه آتی شما اهمیت زیادی دارد.

 

۳- بدانید که در دوران میان‌سالی و کهن‌سالی چه می‌خواهید

بدون حضور فرزندان، دایره عمل شما وسیع‌تر خواهد بود. از این‌رو باید موارد جذاب را برای خود فهرست کرده و یک‌به‌یک آنها را تحقق بخشید. بخشی از آرزوهای افراد در دوره‌های سنی پایین‌تر تصور شده‌اند، اما با افزایش سن و تغییر گرایش و تمایل درونی، فهرست اهداف نیاز به بازبینی خواهد داشت. زندگی خود را از ابتدا تا کنون بررسی نموده و تمایلات واقعی را کشف کنید. آن‌گاه موارد جذاب را یک‌به‌یک یادداشت نموده و برای تحقق آنها برنامه‌ریزی نمایید.

 

۴- ایران و جهان را بگردید

ممکن است در دوره‌های قبلی زندگی امکان مسافرت برای شما وجود نداشته است. اما با ورود به مقاطع بالاتر و ایجاد پشتوانه مالی کافی، می‌توانید برای مشاهده دیدنی‌های جهان سفر کنید. برای این گردشگری، می‌توانید از کشور ایران و نقاط دیدنی آن آغاز کنید و اگر امکانات اجازه می‌دهد، رفته‌رفته دامنه سیاحت خود را به سایر کشورها گسترش دهید. اگر ازدواج نکرده‌اید، حتی امکان سفرهای طولانی مدت و مهاجرت‌گونه نیز برای شما وجود دارد. امری که اگر با شخصیت شما سازگار باشد می‌تواند جذابیت زیادی ایجاد کند. البته پیش از تصمیم‌گیری در این زمینه، بررسی‌های دقیقی انجام دهید و با طراحی و آگاهی کامل تصمیم‌گیری کنید.

 

۵- سلامتی خود را جدی بگیرید

هرچه سن بالاتر می‌رود، خطرات سلامتی و بروز بیماری‌های نیز بیشتر می‌شود. برای جلوگیری از این ریسک‌ها باید زندگی سالمی داشته باشید. به‌صورت منظم ورزش کنید، کالری دریافتی را کنترل کنید و غذای سالم مصرف نمایید. اما در کنار این روش‌های پیشگیرانه، استفاده از بیمه‌های سلامتی و پس‌انداز ضروری را فراموش نکنید. با بررسی دقیق شرایط بازار بیمه و نیازهای احتمالی، بیمه مناسب را انتخاب نموده و آینده خود را امن نمایید. برای این‌کار می‌توانید از گفتگو با مشاوران مجرب مالی نیز استفاده کنید. با این‌کار، آسایش خود را در شرایط بروز دشواری تضمین خواهید کرد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۵، آذر ۹۴

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان