با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


توصیه های برای سرمایه گذاری در بازارهای پرنوسان

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۳ آبان ۱۳۹۶

سرمایه‌گذاری در شرایط دشوار آمادگی ویژه‌ای می‌طلبد. این مسأله به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران مستقل و کم‌بنیه‌تر ضرورتی جدی می‌یابد، چراکه اشتباهات کوچک برای چنین افرادی به بحران‌هایی عظیم و نابودی سرمایه آنها منتهی خواهد شد. به‌طور مثال، در بحران مالی سال ۲۰۰۸ و یا در وقایع اخیر کشور چین بسیاری از سرمایه‌گذاران متوسط و کوچک زیان دیده و با دردسر مواجه شدند. سیاست‌گذاری دولتی بر چنین افراد (یا نهادهایی) تأثیر بیشتری دارد و از این‌رو آمادگی قبلی و آگاهی نسبت به شیوه معامله در بازارهای دشوار بسیار اهمیت دارد.

البته در کنار دشواری‌های یادشده، نوسانات شدید می‌تواند فرصت‌های مناسبی را نیز برای کسب سود فراهم سازد. با آگاهی دقیق از شیوه‌های عمل بازار و تحلیل صحیح، همان افرادی که در خطر نابودی سرمایه قرار دارند قادر خواهند بود حتی شرایط خود را بهبود بخشیده و موقعیت بهتری پیدا کنند. از این جهت، متخصصان مالی بر آموزش شیوه تحلیل و معامله در این بازارها تأکید بسیاری دارند. نکات زیر از جمله مهمترین مواردی است که به سرمایه‌گذاران در غلبه بر شرایط دشوار و نوسانات حاد بازار کمک خواهد کرد:

 

۱- به نوسانهاعادت کنید

نوسان و افت‌وخیزِ قیمت بخشی از فرآیند بازار است. باید از این ماهیت پرآشوب آگاه باشید، موارد پیشین را همواره به‌خاطر بسپرید و در مواقع دشوار آرامش خود را حفظ نمایید. البته راه‌کارهایی نیز برای پرهیز از این پیچیدگی ذاتی وجود دارد. به‌طور مثال، در سال های اخیر ابزارهای سرمایه‌ای گوناگونی از جمله بازارها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری طراحی شده‌اند که می‌توان با یاری از آنها بر نوسانات غلبه نموده و سود حداقلی را در شرایط سخت به‌دست آورد. در واقع، برای پرهیز از آسیب ناشی از نوسانات باید آرامش خود را حفظ نموده و همواره ماهیت پُرنوسان بازار را به خود یادآور شوید. سپس سرمایه خود را به بخش‌های متفاوت تقسیم نموده و با سرمایه‌گذاری در قالب‌های گوناگون، ریسک را به حداقل برسانید.

 

۲- شرایط کلان اقتصادی را رصد کنید

مؤلفه‌های تأثیرگذار بر بازار سرمایه پرشمار هستند. اما یکی از مهمترین این مؤلفه‌ها اوضاع کلان اقتصاد در سطح داخلی و جهانی است. به‌طور مثال، تغییر نرخ ارز و بهره، میزان سرمایه‌گذاری دولتی و یا تعرفه‌های صادرات و واردات می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر عملکرد صنایع گوناگون داشته باشد. به‌علاوه در سطح جهانی نیز عوامل متعددی در کار هستند که شرایط بازارهای سرمایه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. کاهش رشد اقتصادی در چین و یا نحوه عملکرد بانک مرکزی آمریکا می‌تواند با تأثیر بر مختصات اقتصاد جهانی، شرایط را در بازارهای داخلی تغییر دهد. از این جهت، پیگیری مداوم اخبار مرتبط با مؤلفه‌های کلان برای شناسایی و پیش‌دستی بر نوسانات بازار نقشی حیاتی دارند. اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید، مراجعه به منابع عمومی و یا استفاده از مشاوران اقتصادی سودمند خواهد بود.

 

۳- به نرخ سود بانکی توجه کنید

اما در میان مؤلفه‌های اقتصادی مورد اشاره، نرخ بهره یا سود بانکی از جمله عوامل بسیار مؤثری است که گاه سرنوشت بازارهای سرمایه را تعیین می‌کند. کشورها برای افزایش‌ رقابت‌پذیری، کنترل رکود یا تورم دست به تغییر نرخ بهره سالیانه می‌زنند. این مسأله نه تنها آرایش بودجه را تغییر می‌دهد، بلکه با هدایت سرمایه در مسیری خاص، به افت برخی از صنایع و صعود برخی دیگر می‌انجامد. لذا پیش‌بینی نرخ بهره آتی و تنظیم فرآیند سرمایه‌گذاری در نسبت با این نرخ، برای موفقیت شما سرنوشت‌ساز خواهد بود.

 

۴- صنایع برتر را شناسایی کنید

یکی از نتایج مهمی که از تحلیل شرایط کلان حاصل می‌شود، شناسایی صنایع برتر فعلی و پیش‌بینی صنایع برتر آتی است. به‌طور مثال، در سطح جهانی شرکت‌های حوزه فن‌آوری اطلاعات از اقبال و رشد بسیار خوبی برخوردار هستند و با توجه به توفیق مالی، در زمان دشواری نیز مسیر خود را حفظ می‌کنند. به‌طور طبیعی، آگاهی یافتن از اقبال بازار به صنعتی خاص، نیاز به بررسی ضروریات هر جامعه و نقش این صنایع در برطرف ساختن آنها دارد. این تحلیل البته فرآیندی دشوار و تخصصی است که به حمایت تخصصی و دانش قابل توجهی نیاز دارد. اما نتیجه آن بسیار درخشان خواهد بود.

 

۵- در کار غرق نشوید

این مورد با آن‌که مستقیماً به روش سرمایه‌گذاری و چند و چون بازار ارتباط ندارد، اما به‌صورت عجیبی به موفقیت می‌انجامد. در نوسانات بازار، به‌ویژه در دوره‌های سخت، اغلب سرمایه‌گذاران زمان روزانه و حتی شبانه خود را صرف گفتگو، تحلیل، مطالعه و تلاش برای غلبه بر شرایط می‌کنند. غافل از آن‌که با این کار به جسم و روان خود آسیب رسانده و از کیفیت و توان خود می‌کاهند. برای پرهیز این مسأله، زمانی خاص را برای حضور و تحلیل بازار در نظر بگیرید و به هیچ عنوان از آن تخطی نکنید. خوب استراحت کنید و فعالیت بدنی را نیز از یاد نبرید. به یاد داشته باشید که بهترین سودها و بدترین ضررها نیز با کمترین آسیب جسمانی یا روانی قابل مقایسه نیستند.

ماهنامه معیشت، شماره ۱۵، آذر ۹۴

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان