با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


دختران و پسران تربیت اقتصادی متفاوت می‌خواهند

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۳ دی ۱۳۹۳
مالی کودکان - ماهنامه معیشت

سوال اساسی در میان محققان و پژوهشگران در زمینه تربیت اقتصادی کودکان و نیز رفتارهای اقتصادی بزرگسالان این است که بین پیام‌های پولی والدین به فرزندان و آسیب‌های پولی آن‌ها در دوره بزرگسالی ارتباطی وجود دارد یا نه؛ بعبارت دیگر چه ارتباطی بین نحوه تربیت اقتصادی کودکان و موفقیت اقتصادی آنها در آینده وجود دارد. اگر ارتباط وجود دارد، آیا از این نظر بین فرزندان پسر و دختر فرقی هست یا خیر. در این زمینه تحقیق علمی و دانشگاهی مهمی در انگلستان صورت گرفته است. ما در معیشت سعی کردیم که این تحقیق گسترده و پیچیده علمی را به زبانی ساده برای مخاطبان خود توضیح دهیم چرا که یکی از تحقیق ها پیشرو علمی در زمینه اثرات پیام های تربیتی والدین در زمینه اقتصادی است.

این تحقیق برای نخستین بار در “معیشت” به خوانندگان فارسی زبان معرفی می شود. در این تحقیقاز ۵۱۲ فرد بزرگسال خواسته شد که دو پرسش‌نامه را پر کنند.

یکی از این دو پرسش‌نامه به طور خاص درباره خاطرات دوره کودکی راجع به اعتقادات و رفتارهای پولی والدین (که اسم آن‌ها را «پیام‌های پولی» می‌گذاریم) تهیه شد.مثلا پیام‌های پولی‌ای را که یکسری از افراد در پرسشنامه ها پرکرده بودند و به اصطلاح در دوره کودکی از والدین خود شنیده بودند، چنین بود: (۱) «مادرم می‌گفت فقط آدم‌های فقیر به بهشت می‌روند»؛ (۲) «پدر و مادرم به من می‌گفتند مبادا به کسی بگویم که پول داریم، چون اگر بفهمند، برای ما شگون ندارد»؛ و (۳) «پدرم همیشه می‌گفت مرد هیچ وقت نباید بگذارد زن بفهمد که پول دارد، چون اگر فهمید، راهی پیدا خواهد کرد تا پولش را از او بگیرد.»

در پرسش‌نامه دوم هم ملاکی برای «آسیب‌شناسی پولی» ایجاد شد. منظور از آسیب پولی، مشکلات احساسی و عاطفی‌ای است که آدم‌ها راجع به پول دارند؛ مثلپس‌انداز کردن وسواسیو بی‌اراده یا خرج کردن عجولانه و بدون فکر پول و یا خرج کردن همراه با ترس و ناراحتی. وقتی از آسیب‌شناسی پولی صحبت می‌کنیم، منظور این است که می‌خواهیم بفهمیم چه عواملی باعث بروز رفتارهای پولی غیرعاقلانه و غیر‌منطقی می‌شود…

دی ۹۳نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان