با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


درنگی بر اقتصاد عیدی دادن

زمان مطالعه: 6 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ فروردین ۱۳۹۸
عیدی دادن

 

نکات مهمی که باید قبل از عیدی دادن آن ها را بدانیم

عید نوروز باوجود همه ظرافت‌هایش، به خاطر روابط انسانی درون خانواده‌ها پیچیدگی‌هایی هم دارد. یکی از حساس‌ترین و غامض‌ترین مسائلی که خود را در این ایام به منصه بروز می‌رساند مسأله عیدی است. عیدی به ظاهر مبلغی است که بزرگ‌تر‌ها به کوچک‌ترهای فامیل می‌دهند اما وقتی در کُنه این پدیده اقتصادی ورود کنیم متوجه خواهیم شد که بیش از ۴۶/۳درصد از گردش مالی سالانه یک خانواده متوسط ایرانی در همین تبادلات -به ظاهر دوستانه- جابه‌جا می‌شود. عیدی برخلاف مهریه یکی از رسوم ایرانیان است که از قضا آن را، هم می‌دهند و هم می‌گیرند. با توجه به اینکه تنها چند مناسبت در طول سال وجود دارد که در آنها عیدانه رد و بدل می‌شوند، پرداختن به نکات و دقایق این امر بسیار ضروری است. در این نوشتار بر آن شدیم که با پرداختن علمی به مقوله عیدی روش مناسبی برای محاسبه مقدار بهینه آن بیابیم؛ به صورتی‌که در نهایت سبد خانوار را با سود هنگفت مالی مواجه سازیم. باید بدانید که در طول سال شما عابربانک فرزندان‌تان خواهید بود و تنها همین چند روز عید است که ممکن است خیری از آنها به شما برسد، پس دقیق عمل کنید.

در دادن و گرفتن عیدی چند نکته بسیار حائزاهمیت است که در ذیل به آنها خواهیم پرداخت.

درصورتی‌که در خانواده خود فرزندی ندارید که عیدی بگیر باشد، اکیداً به شما توصیه می‌کنیم نوروز خود را به مسافرت در یکی از شهرهای دوردست گذرانده و حداکثر فاصله مجاز را با اقوام خویشان رعایت کنید. مطمئن باشید در نهایت مبالغ عیدانه‌ای که مجبور می‌شوید به فرزندان فامیل بدهید بسیار بیشتر از هزینه پسته و بادامی است که در منازل آنها مصرف می‌کنید و با آن میزان هزینه می‌توانید مقدار کالری بسیار بیشتری را به بدن‌تان برسانید.

عیدی >>>> پسته

درصورتی‌که فرزند عیدی‌بگیر دارید بدانید مقدار پولی که فرزند دل‌بندتان به‌عنوان عیدی می‌گیرد به‌تنهایی هیچ اهمیتی ندارد. زیرا ممکن است مقداری بسیار بیش از آن را به‌عنوان عیدی به فرزندان فامیل داده باشید. آنچه اهمیت دارد خالص عیدی مبادله ‌شده‌است. خالص عیدی مبادله‌شده از کسر کردن مبالغ عیدی شده از درآمدهای ناشی از عیدی محاسبه می‌گردد و درصورتی‌که عیدی منفی باشد نشانگر متضررشدن سرپرست خانواد و بیانگر بی‌بصیرتی اوست!

خالص عیدی= عیدی پرداخت شده – عیدی دریافت شده

که فرمول بین المللی آن برای مطالعه بیشتر در پایین آمده:

Final Eydee = Eydee Received – Eydee Paid

Final Eydee = مبلغ نهایی ناشی از تراکنش‌های عیدانه

Eydee Received = میزان عیدی دریافتی توسط فرزندان

Eydee Paid = میزان عیدی پرداختی توسط سرپرست خانوار به فرزندان فامیل

 

روش‌های متعددی برای بالابردن مبلغ نهایی ناشی از تراکنش‌های عیدانه وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

نسبت تعداد فرزندان خانواده عیدی‌گیرنده به عیدی‌دهنده اکیداً تعیین‌کننده است. مشخصاً در خانواده‌های ایرانی عیدی به کودکان و جوانان مجرد تعلق می‌گیرد. هرچه تعداد فرزندان مجرد یک خانواده بیشتر باشد تعداد عیدی‌گیرندگان افزایش می‌یابد و هرچه تعداد فرزندان خانواده عیدی‌دهنده بیشتر باشد در هنگام بازپرداخت مبلغ بیشتری را باید بپردازید. به فرزندان خود آموزش دهید درصورتی‌که تعداد فرزندان خانواده عیدی‌دهنده بیشتر از تعداد فرزندان خانواده شما بود اکیداً از پذیرفتن عیدی سنگین پرهیز کنند و به پذیرش تخم‌مرغ رنگی به‌عنوان عیدی اکتفا نمایند که برای دنیا و آخرت خود و والدین‌شان بهتر است.

(ازینجا برای آن دسته از تحصیل‌کردگانی که با کمک برنامه‌نویسی دستورات دقیق‌تری از مغز دریافت می‌کنند؛ مطالب به صورت میانبرهایی راهگشا و قابل ذخیره نیز بیان می‌شوند.)

 

If (Ngive / Nget) > l, then OK

If (Ngive / Nget) < l, then COLOR EGG

Ngive = تعداد فرزندان خانواده عیدی‌گیرنده

Nget = تعداد فرزندان خانواده عیدی‌دهنده

در مقابل، توصیه ما به خانواده‌های دارای تعداد فرزند این است که در موقع عیدی دادن دست و دل‌بازی از خود نشان دهند. به‌طور مثال در مواجهه با خانواده‌ای که تنها یک فرزند دارد استفاده از تراول چک به شدت توصیه می‌گردد. این نوع دست و دل‌بازی منجر به بازگشت هرچه بیشتر سرمایه خواهد شد.

If (Ngive / Nget) > then I Use “TRAVEL CHEQUE”

 

مبلغ عیدی تابعی از درآمد خانوار است. اگر به عید دیدنی خانواده‌ای متمول می‌روید بهتر است فرش زیر پا و نان باگت باقی‌مانده از غذای دیشب در یخچال‌تان را هم بفروشید و تبدیل به پول کنید تا به فرزندان آن خانواده عیدی شایسته‌ای بدهید تا آنها نیز در موقع پس دادن بازدید عیدی شایسته‌ای به فرزندان شما بدهند. از آنجا که مفهوم شایستگی یک مفهوم کاملاً نسبی است، مطمئن باشید از این معامله سربلند بیرون خواهید آمد و سود هنگفتی به جیب می‌زنید. در کل عیدی‌دادن به فرزندان افراد ثروتمند اجری فراتر از حد تصور دارد که می‌فرمایند : “هر کس از چنین فرصتی بی‌بهره بماند، نشاید که نامش نهند آدمی”

If Eydee Man`s Net Income > 10000000$ then : Sell your carpet

Eydee Man`s Net Income = درآمد ناخالص شخص عیدی‌دهنده

(ازینجا به بعد دیگر نمی‌شوند)

 

ممکن است برخی از خانواده‌ها صرفاً برای حفظ صورت ماجرا به فرزندان شما عیدی کاذب دهند. استفاده از اسکناس‌های هزاری بسیار نو در این مواقع گزارش شده است. پیش از رفتن به عید دیدنی حتماً باید به فرزندان خود آموزش دهید که از پذیرفتن این‌گونه عیدی به شدت بپرهیزند. استفاده از عباراتی مانند «نه والا؛ به جان شما این دیگه بچه نیست واسه خودش مردی (یا خانومی) شده، عیدی می‌خواد چیکار؟» بسیار کارساز خواهد بود. بگذارید احساس شرمساری آنها را فراگیرد تا در فرصت مقتضی جبران کنند. درصورتی‌که کودک شما بسیار خردسال است و اسکناس‌ها را از هم تشخیص نمی‌دهد باید از ماه‌ها پیش او را نسبت به اسکناس هزار تومانی واکسینه کنید. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که به توضیح یک نمونه از آنها اکتفا می‌کنیم:

یک اسکناس هزار تومانی را در دست چپ و اسکناس ده‌هزار تومانی را در دست راست خود قرار داده و مقابل کودک بگیرید. هربار که کودک دست خود را به سمت اسکناس هزار تومانی دراز کرد یک سیلی آب‌دار به او زده و تا سه روز از شام و ناهار محرومش کنید و درصورتی‌که کودک اسکناس ده‌هزار تومانی را انتخاب کرد به او یک شکلات کاکائویی هدیه دهید. این روش پس از ده بار آزمایش قطعاً بر روی کودک شما اثرگذار خواهد بود؛ در غیراین‌صورت شما از فرزند بسیار ضعیفی برخوردار هستید و بهتر است او را در سبدی گذاشته و… بگذریم.

اجازه دهید فرزندتان فکر کند عیدی‌هایی که می‌گیرد به خود او تعلق دارد. در این‌صورت کودک با تمام وجود برای دریافت عیدی بیشتر تلاش خواهد کرد. کودک دبستانی معمولاً با خواندن سرودهایی که خانم معلم‌شان به آنها آموزش داده می‌توانند بزرگ‌ترها را متقاعد کنند که عیدی بیشتری به آنها بدهند. درصورتی‌که کودک باور داشته باشد عیدی به خود او تعلق دارد با تمام قوا به هنرنمایی در نزد میزبان خواهد پرداخت. برای اینکه این باور در کودکان نهادینه شود به هیچ‌وجه نباید عیدی‌های آنها را تا قبل از پایان تعطیلات از آنها بگیرید. البته باید به‌شدت مراقب باشید که کودکان در این ایام عیدی‌های خود را خرج نکنند!

در برخی مناطق کشور گزارش شده است که تنها پسرها (یا دخترها) مشمول عیدی می‌شوند. درصورتی‌که در این مناطق زندگی می‌کنید از بردن دختر (یا پسر) خود به عیددیدنی خودداری کنید؛ زیرا هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. بهترین راهکار در این مناطق این است که پسران (یا دختران) همسایه را، دست کم برای ساعاتی که به عیددیدنی می‌روید از آنها قرض کنید. درصورتی‌که خودتان دارای تعداد زیادی پسر (یا دختر) هستید می‌توانید فرزندان دل‌بندتان را به منظور کسب عیدی و در ازای درصد معقولی از عیدی اخذشده به همسایه‌ها کرایه دهید.

نتیجه‌گیری علمی با توجه به مشاهدات فوق:

پیشنهاد معقول‌تر برای ساکنین این مناطق این است که ساکنان مناطق دختر عیدی‌گیر، پسران خود را در طول ایام عید با دختران ساکنین مناطق پسر عیدی‌گیر تعویض نمایند.

 

اسکناس‌های خود را لای هیچ کتابی نگذارید و مستقیماً به دست فرزندان مهمان بدهید. دیده شده است در مواقعی که اسکناس‌ها در لای کتاب قرار داشته‌اند فرزندان اقدام به برداشتن کلیه اسکناس‌ها نموده‌اند. در این مواقع هیچ کاری از دست شما برنمی‌آید و برای حفظ شئونات تنها می‌توانید لبخند بزنید. این لبخند هرچند هزاران نکته در خود داشته باشد؛ اما هیچ‌گاه برای شما پول نخواهد شد. همچنین به فرزندان خود آموزش دهید درصورتی‌که میزبان کتابی را مقابل روی او قرار داد کلیه اسکناس‌های موجود در کتاب را در یک حرکت بردارد و حیا نکند. شما نیز باید در آن هنگام کاملاً خودتان را به کوچه علی‌چپ بزنید. مشغول نشان دادن خود به پوست‌گرفتن کیوی (به علت لیز بودن و نیاز به دقت بالا) از بهترین شیوه‌های رایج سفری به کوچه علی‌چپ‌ است.

بعد از هر میهمانی میزان عیدی مبادله شده را به دقت در مکانی امن یادداشت نمایید. کودکان این دوره و زمانی بسیار دله هستند و ممکن است سر شما شیره بمالند. حتی اگر صددرصد به فرزند خود اطمینان دارید باز هم توصیه ما به شما یادداشت دقیق تراکنش‌ها است. طبق تحقیقات گسترده‌ای که در سال‌های اخیر صورت گرفته به علت رشد خارج از کنترل دنیای مجازی و حراج اکانت‌های بازی‌هایی مثل “کلش آو کلنز”، از هر شصت‌وسه فرزند، شصت‌ودو نفر دارای دلگی بالای ۹۰درصد هستند و پول‌ها را در طرفۀ العینی برای آپدیتی تبدیل به پوچ می‌کنند. به هیچ‌وجه به فرزند خود ترحم نکنید؛ زیرا که ترحم بر پلنگ تیزدندان ستم‌کاری بود بر گوسفندان

در پایان آرزومندیم با به‌کاربستن روش‌های پیشنهادی سالی پر از منفعت مالی و رزق حلال و اقتصادی پویا در پیش داشته باشید.



شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان