با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


در آموزش پول به کودکان مرتکب این اشتباهات نشوید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ بهمن ۱۳۹۵
آموزش پول به کودکان

در سال های اخیر آموزش مسائل مالی به کودکان بیش از گذشته مورد توجه والدین قرار گرفته است اما بعضا ناآگاهی نسبت به ریزه کاری های آموزش پول به کودکان سبب بروز خطاهایی در تربیت اقتصادی فرزندان می شود.

 

اشتباهاتی که در آموزش پول به کودکان باید جدی بگیرید

  1. دروغ برای خلاصی

پاسخ رایج به کودکان سه تا هفت‌ساله که برای خرید آب‌نبات یا خوراکی ناسالمی اصرار می‌کنند این است: «پول نداریم»؛ اما شما با این جواب، ناخواسته به او آموزش دروغ‌گویی می‌دهید. ممکن است شما با نشان دادن ته جیب خود به او بفهمانید که پول ندارید. اما او خواهد دید که شما یک کارت پلاستیکی دارید که می‌توانید همه چیز با آن بخرید و دست شما به‌راحتی رو خواهد شد. بهتر است با صرف کمی صبر‌و‌حوصله، به او توضیح دهید که: «ما نیازی به خرید این کالا نداریم.» یا «این خوراکی برای سلامتی شما زیان‌آور است».

 

  1. دعوا با همسر بر سر پول در مقابل فرزند

یک تحقیق علمی صورت گرفته روی دانش‌آموزان مقطع پیش‌دانشگاهی نشان داده است بچه‌هایی که شاهد مشاجرۀ والدین بر سر موضوعات پولی بوده‌اند، درمقایسه با سایر دانش‌آموزان، ۵۰۰ دلار (یا بیشتر) بدهکار بوده‌اند. اگر کودکی در سنین ۸ تا ۱۲سال در خانه دارید، بهتر است مشکلات مالی خود را پشت درهای بسته حل کنید. اگر فرزند شما درخواست وجه زیادی کرد، موضوع را با همسر خود مطرح کنید تا بتوانید پاسخ یکسانی به فرزندتان بدهید.

 

  1. پرگویی درمورد اشتباهات گذشته

ممکن است سال‌ها قبل، شوق خوانندگی یا بازیگری باعث شده باشد سودجویان، سرمایۀ هنگفتی را از دستتان بیرون آورند یا در جوانی تا ریال آخر پس‌اندازتان را در راه رفیق‌بازی، ماشین‌بازی یا موتور‌بازی ازدست داده باشید. اشتباه‌ مالی گذشته، هرچه که باشد، باید به‌دقت مراقب چگونگی بازگو کردن آن برای فرزندانتان باشید. توصیۀ مشاوران مالی این است که تنها حقایق پایه باید بازگو شود و از ذکر جزئیات خودداری شود. اگر شما به‌ذکر جزئیات شنیدنی و جذاب، مانند رفیق‌بازی خود بپردازید، اما نتوانید به‌طور مؤثر به فرزند خود بفهمانید که این کار باعث باز ماندن از خرید خانه شده است، فرزندتان نه تنها پند اخلاقی نهفته در خاطرات شما را درک نخواهد کرد بلکه ممکن است از گذشتۀ شما الگوبرداری کند.

 

  1. فرزندتان را به خرید قسطی عادت ندهید

ممکن است دریافتی فرزند شما در اولین شغل زندگی‌اش چندان زیاد نباشد. درعین‌حال، خواسته‌های نسل نو پایان‌ناپذیرند و ممکن است این دو عامل شما را به ارتکاب اشتباه چهارم وادار کند. هیچ‌گاه خرید اقساطی کالا را برای فرزندتان تسهیل نکنید. او باید بداند که با این روش، پول بیشتری برای خریدهایش خواهد پرداخت. فرزند جوان شما باید مهارتِ زندگی در چارچوب محدودیت‌های مالی را بیاموزد و به هزینه کردن خارج از مرزهای درآمدی خود عادت نکند. اگر هدف شما از راهنمایی او به خرید قسطی، استقلال مالی فرزندتان است، باید بدانید که با این روش به هدف خود نخواهید رسید.

 

  1. امساک در آموزش مالی به دختران

نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ درمورد آموزش پول به کودکان انجام شد، نشان می‌دهد که والدین با پسران خود بیش از دختران دربارۀ پول صحبت می‌کنند. ۵۸درصد پسران و ۵۰درصد دختران گفتند که والدینشان مباحث مالی را با آنان مطرح می‌کنند. همچنین ۴۵درصد از پسران معتقد بودند که در مباحث پولی خیلی یا به‌شدت خبره‌اند؛ ولی این پاسخ تنها از ۳۸درصد دختران شنیده شد. در دنیای امروز که زنان دارای حقوق و وظایف یکسانی با مردان هستند، این شکاف جنسیتی در زمینۀ آموزش‌های پولی فاقد توجیه منطقی است. دختران نیز به اندازۀ پسران نیاز به دانش مالی دارند؛ پس آنان را از این آموزش مهم و حیاتی محروم نکنید

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان