با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


راهنمای خرید طلا و جواهرات

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

شاید می‌خواهید به‌خاطر مناسبتی خاص یا برای خودتان طلا و جواهرات بخرید که در هردو صورت این کار بسیار لذت‌بخش است. طلا کالایی گران‌بها و بادوام است که معمولاً با افزایش ارزش و قیمت همراه است و اگر از آن مراقبت کنیم برای مدت نامحدودی باقی می‌ماند. با این وجود شاید خریدن زیورآلات از جنس طلا نیازمند داشتن بودجۀ مازاد بر نیازهای روزمره باشد. البته قیمت این نوع از زیورآلات در محدودۀ گسترده‌ای نوسان می‌کند و با توجه به وزن، میزان خلوص یا عیار و مکانی که از آن خرید می‌کنید، می‌تواند ازلحاظ قیمت بسیار متفاوت باشد.

توجه داشته باشید که با خرید طلا شما سرمایه‌ای همیشگی دردستتان دارید؛ پس برای خرید طلا با بررسی دقیق و کمی تحقیقِ بیشتر کالایی بخرید که یک عمر از داشتن آن لذت ببرید.

چگونه دربارۀ زیورآلاتی که می‌خواهیم بخریم، تحقیق کنیم؟

ابتدا باید از میزان خلوص طلا سر دربیاوریم

 همان‌طور که می‌دانیم، درجۀ خلوص طلا به‌وسیلۀ عیار آن مشخص می‌شود و بالاترین درجۀ خلوص ۲۴ عیار است. یک قطعه طلای ۲۴ عیار صددرصد از طلا ساخته شده و یک قطعه طلای ۱۸ عیار را اگر به ۲۴ قسمت تقسیم کنیم، ۱۸ قسمت از ۲۴ قسمت را طلا و ۶ قسمت را سایر آلیاژها تشکیل می‌دهد.

درجۀ خلوص زیورآلات خود را مطابق با نیازتان تعیین کنید

به این نکته توجه داشته باشید که طلای صددرصد خالص یا ۲۴ عیار علاوه‌بر قیمت زیاد مشکلاتی را هم به همراه دارد. برای نمونه طلای خالص بسیار زود تغییر شکل پیدا می‌کند و به‌راحتی خط و خش می‌گیرد؛ درنتیجه خیلی زود کهنه می‌شود و از زرق و برق می‌افتد.

پس اگر قصد دارید در طول روز و به‌طور دائم از زیورآلات استفاده کنید، از طلای ۱۸ عیار به بالا استفاده نکنید. اگر از دستبند یا حلقه‌ای با خلوص زیاد استفاده می‌کنید، باید بسیار مراقب باشید که آسیب نبینند.

مراقب زیورآلاتی که با آب طلا پوشانده شده‌اند باشید

با این‌که این نوع زیورآلات ارزان قیمت‌اند؛ اما زیاد هم ارزش خرید ندارند؛ چون به‌راحتی قابل تشخیص‌اند و زود ترک می‌خورند و زیبایی خود را ازدست می‌دهند، البته نمونه‌هایی از این زیورآلات که بر پایۀ نقره‌اند برای افرادی که به طلایِ با عیار بالا حساس‌اند، مناسب است.

آیا طلا نیز دارای تنوع رنگ است؟

طلا معمولاً به‌شکل زرد رنگ در بازار عرضه می‌شود؛ اما می‌تواند رنگ‌های دیگری نیز داشته باشد؛ برای نمونه همۀ ما با طلای سفید آشنایم؛ ولی رنگ صورتی یا به عبارت بهتر رز گلد این فلز دوست‌داشتنی هم در بازار موجود است. طلا در طیف رنگ سبز نیز وجود دارد که البته بسیار به‌ندرت می‌توانید آن را بیابید. زیورآلات طلا که رنگی غیر از زرد دارند، از ترکیب طلا با سایر آلیاژها تولید می‌شوند و معمولاً از خلوص کمتری برخوردارند (معمولاً زیر ۱۸ عیار).

طلای زرد رنگ شکل طبیعی و حالت پایۀ طلاست؛ اما این به‌معنای خلوص تمام طلاهای زرد رنگ نیست؛ پس با دقت کافی کالای مدِنظرتان را بررسی کنید.

طلای سفید از ترکیب طلا با نیکل یا پالادیم تولید می‌شود. این نوع طلا شباهت زیادی به نقره دارد؛ اما مقداری براق‌تر و چشم‌نوازتر است.

طلای رز گلد از ترکیب طلا با مس ایجاد می‌شود.

طلای سبز از ترکیب طلا و نقره تولید می‌شود و به‌دلیل ارزش بالای دو فلز معمولاً از نمونه‌های قبلی ارزشمندتر است.

خرید زیورآلات دلخواه

ابتدا باید فروشنده‌ای معتبر پیدا کنید. این کار در محیط‌های کوچک به‌مراتب آسان‌تر از اعتماد به فروشگاهی خاص در کلان شهرهاست. البته می‌توانید از فروشگاه‌های معروف و برند‌های معتبر خرید کنید که در این صورت باید هزینۀ مارکآپ در ادبیات اقتصادی یا به زبان خودمانی پول مارک را هم بپردازیم.

از سؤال دربارۀ اصالت کالا ابایی نداشته باشید. سراغ فروشنده‌هایی بروید که با احترام و حوصله مدل‌های گوناگون را به شما نشان می‌دهند. اگر مبلغ خرید زیاد است از اولین فروشگاه خرید نکنید و از معقول‌بودن قیمت مطمئن شوید.

دربارۀ گارانتی مطلع شوید

جواهرات معتبر معمولاً گارانتی دارند و خدمات ارجاع محصول درصورت عدم رضایت مشتری را در اختیار قرار می‌دهند. اگر طلایی با عیار بالا خریداری می‌کنید، استفاده از گارانتی به نفع شماست.

مارک حک‌شده بر روی کالا را بررسی کنید

زیورآلات معتبر معمولاً نشانی مبنی‌بر اصالت کالا و کیفیت آن دارند. معمولاً عیار کالا به عدد و بعد از آن حرف “K” انگلیسی که ابتدای کلمه “Karat” و به‌معنای عیار است، روی قطعه حک می‌شود، برای مثال ۱۸k به‌معنای طلای ۱۸ عیار. یا در روش دیگر خلوص کالا به‌وسیله سه عدد مشخص می‌شود. مثلا ۳۳۳ برای عیار ۸ که نشان می‌دهد ۳۳ درصد از این کالا از جنس طلاست. علاوه‌بر عیار، آلیاژ استفاده‌شده به‌همراه طلا نیز حک می‌شود، برای نمونه “pd” برای پالادیوم. شاید عددی یک یا دو رقمی نیز برای سایز آن قطعه وجود داشته باشد.

مراقب کلاهبرداری باشید

تاجایی‌که ممکن است سعی کنید از خرید اینترنتی جواهرات بپرهیزید یا در غیر این صورت نماد الکترونیکی سایت مربوطه را چک کنید.

اگر کالایی ارزان قیمت پیدا کردید، به اصالت آن شک کنید. شاید این کالا تقلبی باشد یا نشانه‌های حک‌شده بر روی آن غلط باشد.

نگهداری از جواهرات

هر از چندی زیورآلاتتان را تمیز کنید

زیورآلات طلا به‌راحتی کثیف و کهنه می‌شوند. اگر هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنید، باید در آخر هر ماه آن‌ها را تمیز کنید. برای تمیزکردن زیورآلات می‌توانید از این روش استفاده کنید:

چند قطره مایع ظرف‌شویی را در یک کاسۀ بزرگ آب گرم بریزید و قطعۀ طلا را ۱۵ دقیقه درون آن قرار دهید و پس از آن با برس تمیز کنید. دوباره آن را در یک ظرف آب گرم تمیز بگذارید و پس از تمیزشدن با دستمالی لطیف خشک کنید.

زیورآلات را در مکانی مناسب نگهداری کنید

زیورآلات به‌ویژه نمونه‌هایی که روی آن‌ها زیاد کار شده، به‌سرعت گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند؛ پس اگر به آن‌ها نیازی ندارید، می‌توانید آن‌ها را درون جعبه‌ای کوچک نگهداری کنید. حتماً قطعات را جدا از هم بگذارید تا به یکدیگر آسیب نرسانند. قبل از حمام کردن زیورآلات را بیرون بیاورید؛ چون مستعدِ جذب چربی صابون‌اند یا ممکن است کف باعث شود که مثلاً حلقه به‌راحتی از دست شما بیرون بیاید.نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان