با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


در مکتب برزخی ها

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۴ اسفند ۱۳۹۵

در نیمۀ اول دی‌ ماه امسال، ماجرای گورخواب‌ها موضوع داغ رسانه‌ ها بود. از بازیگران درجه چندم تلویزیون که سوژه‌ ای برای دیده‌ شدن یافته بودند تا اصغر فرهادی و حتی شخص رئیس جمهور مملکت، نسبت به آن واکنش نشان دادند. البته این واکنش‌ها مانند همیشه، فورانی از احساسات بود که خیلی زود  تحت‌ الشعاع اخبار دیگر قرار گرفت و در نهایت، آرامش به زندگی گورخواب‌ها برگشت. طی مدتی کمتر از دو هفته، سونامی انتقادها، اتهامات، قطعات سوزناک و اظهار شرمساری بزرگ و کوچک به‌طور شبانه‌ روزی رسانه‌ های مختلف را در هم کوبید و بدون آنکه کسی به آسیب‌ شناسی مشکل بپردازد یا راه‌ حلی برای رفع آن ارائه دهد، همه به‌ طور ناگهانی صندلی‌ های استادیوم گورخوابی را ترک کردند.
واقعیت این است که اعتیاد، هر روز چهرۀ کریه خود را در اشکال مختلف به ما می‌ نمایاند و اینکه یک انسان شب را در گوشۀ بزرگ‌راه یا زیر پل یا درون تونل به صبح برساند یاورد یا درون یک گور ، چندان تفاوتی در اصل ماجرا ایجاد نمی‌ کند. اما زندگی یک انسان درون گور از بُعد دراماتیک دارای چنان تضادی با زندگی روزمرۀ ماست که بی‌درنگ  تراژدی دردناکی را در ذهن به‌ تصویر می‌ کشد. ضمن آنکه صحنه‌ های تاریک و سوررئاآل بوف کور را به‌ خاطر می‌ آورد.
گورخوابی نه‌ تنها در ایران بلکه در تمام کلان شهرهای جهان، از واشنگتن و لندن گرفته تا آمستردام رواج دارد. البته همان‌گونه که گفته شد، ممکن است به تناسب امکانات محیطی، این نوع زندگی در کانال‌های فاضلاب، تونل‌های خدمات شهری و مانند آن انجام شود.
اما رفتار گورخوابان، نمونۀ  شگفت‌ انگیزی است از تجسم تئوری‌های موفقیت، با این تفاوت که هدف نهایی به‌ اشتباه برگزیده شده است. بنابراین اگر برای رسیدن به اهدافمان، بتوانیم از شاخصه‌ های رفتاری این افراد الگوبرداری کنیم، بدون شک کوتاه‌ ترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت خواهیم پیمود. در ادامه به معرفی این شاخصه‌ ها می‌ پردازیم.
دقت کنید
مهم‌ترین آموزۀ گورخوابی این است که برگزیدن هدف نادرست می‌ تواند انسان را تا سرحد نابودی پیش ببرد. بنابراین قبل از پای نهادن در مسیر رسیدن به هدف خود، با کنار گذاشتن احساسات به بررسی همه جانبۀ آن بپردازید؛ چرا که هر چه زمان می‌ گذرد، اندازۀ حرکت شما افزایش یافته و تغییر مسیر دشوارتر می‌ شود.
تنها یک هدف
یک گورخواب از لحظه‌ ای که چشم می‌ گشاید تا لحظه‌ ای که (احیاناً) به‌ خواب می‌ رود، تنها در اندیشۀ رسیدن به هدف است. تمام کارهایی که او می‌کند معطوف به تهیۀ مواد مخدر است. هیچ‌ چیز دیگری او را از فکر کردن و برنامه‌ ریزی کردن برای تهیۀ مواد باز نمی‌ دارد. برای او کار، پول و زندگی وسیله‌ ای است که او را به هدفش می‌ رساند. او چنان دلبستۀ هدف خود است که ….شماره ماهنامه :
برچسب‌ها : ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان