با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


دلایـل اصــلی بروز مشـکلات مالـی

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ مهر ۱۳۹۴

مشکلات و دردسرهای مالی در اغلب موارد به دلیل آنچه می دانید روی نمی دهند، بلکه آنچه فکر می کنید می دانید (ولی در واقع از آن بی اطلاع هستید) شما را با مشکل مواجه می سازد. یکی از مهم ترین چیزهایی که تصور می کنیم می دانیم آن است که هیچ پیش فرض و تعصبی بر رفتارهای مالی ما حکم فرما نیست.
متخصصان مالی و رفتارشناسان به ما می آموزند که تا زمانی که چنین باوری داشته باشیم، نمی توانیم بر مشکلات غلبه کنیم و اوضاع را سر و سامان دهیم. به علاوه تصور اینکه هیچ تعصب و پیش فرضی نداریم، مانع از شناسایی سایر پیش فرض ها شده و موفقیت ما را کند می کند.
این پیش فرض ها که از سوی برخی متخصصان به عنوان «نقطه کور» نامیده می شود به نوعی مسیرهای ادراکی افراد را مختل می کند. چنین افرادی قادر نیستند، پیش داوری های موجود در اقدامات مالی خود را شناسایی کنند و به همین دلیل بارها و بارها بر اشتباهات خود پافشاری و به سرعت به سوی ورشکستگی حرکت می کنند. به علاوه نقطه کور به صورتی است که ما آن را به سادگی در دیگران شناسایی می کنیم اما نمی توانیم همین ایراد را در خود ببینیم.
از جمله دیگر پیش فرض هایی که زندگی ما را دچار مشکل جدی می کنیم، تاثیر فراگیر نامیده می شود. در این پیش داوری ما تصور می کنیم که اگر فردی در زمینه ای خاص مهارت داشته و موفق عمل کرده است، می تواند در سایر زمینه ها نیز به همان خوبی کار کند. این پیش فرض به صورت ناخودآگاه نسبت به خود و دیگران وجود دارد و مشکلات زیادی را در پی دارد. به طور مثال، ممکن است فردی که در خرید و فروش سهام مهارت دارد، تصور کند که…نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان