با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


دلایل اصلی بروز مشکلات مالی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ شهریور ۱۳۹۶

مشکلات و دردسرهای مالی در اغلب موارد به دلیل آنچه می‌دانید روی نمی‌دهند، بلکه آنچه فکر می‌کنید می‌دانید (ولی در واقع از آن بی‌اطلاع هستید) شما را با مشکل مواجه می‌سازد. یکی از مهمترین چیزهایی که تصور می‌کنیم می‌دانیم آن است که هیچ پیش‌فرض و تعصبی بر رفتارهای مالی ما حکمفرما نیست. متخصصان مالی و رفتارشناسان به ما می‌آموزند که تا زمانی که چنین باوری داشته باشیم، نمی‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم و اوضاع را سر و سامان دهیم. به علاوه تصور اینکه هیچ تعصب و پیش‌فرضی نداریم، مانع از شناسایی سایر پیش‌فرض‌ها شده و موفقیت ما را کند می‌کند.

این پیش‌فرض ها که از سوی برخی متخصصان به عنوان «نقطه کور» نامیده می‌شود به نوعی مسیرهای ادراکی افراد را مختل می‌کند. چنین افرادی قادر نیستند، پیش‌داوری‌های موجود در اقدامات مالی خود را شناسایی کنند و به همین دلیل بارها و بارها بر اشتباهات خود پافشاری و به سرعت به سوی ورشکستگی حرکت می‌کنند. به علاوه نقطه کور به صورتی است که ما آن را به سادگی در دیگران شناسایی می‌کنیم اما نمی‌توانیم همین ایراد را در خود ببینیم.

از جمله دیگر پیش‌فرض‌هایی که زندگی ما را دچار مشکل جدی می‌کنیم، تاثیر فراگیر نامیده می‌شود. در این پیش‌داوری ما تصور می‌کنیم که اگر فردی در زمینه‌ای خاص مهارت داشته و موفق عمل کرده است، می‌تواند در سایر زمینه‌ها نیز به همان خوبی کار کند. این پیش فرض به صورت ناخودآگاه نسبت به خود و دیگران وجود دارد و مشکلات زیادی را در پی دارد. به طور مثال، ممکن است فردی که در خرید و فروش سهام مهارت دارد، تصور کند که می‌تواند در سایر بازارها نیز موفق عمل کند. از این رو بخش قابل توجهی از سرمایه خود را وارد بازار مسکن می‌کند و به دلیل ناآگاهی از شرایط حاکم بر این بازار، با شکست مواجه شده و سرمایه‌اش را از دست می‌دهد.

اعتماد به نفس بیش از حد نیز پیش‌داوری تاثیرگذار دیگری است که سرنوشت بسیاری از فعالان اقتصادی را در طول زمان رقم زده است. در این پیش‌داوری افراد به مهارت، دانش و توانایی خود فراتر از سطحی منطقی باور دارند. از این رو بی‌پروا دست به عمل می‌زنند و منابع خود را در شکست‌های پیاپی از دست می‌دهند. البته اعتماد به نفس و ریسک‌پذیری در بازه‌ای معقول بسیار مناسب است و موجب ارتقای موقعیت اقتصادی افراد خواهد شد. اما برخورداری بیش از حد از این ویژگی بدون شک با خطرات زیادی همراه است.

به گفته متخصصان دلیل اصلی ناتوانی افراد در شناسایی پیش‌داوری‌های خود این است که این نگرش‌ها اغلب در سطح ناخودآگاه عمل می‌کنند و کاملا از دید ما پنهان هستند. برای غلبه بر این مشکل باید به جای توجه به انگیزه‌های خودآگاه (که اغلب تحت کنترل گرایشات ناخودآگاه هستند) به کنش‌های روزانه و نتایج حاصل از آنها توجه شود. نتایج هرگز به ما دروغ نمی‌گویند و اگر فردی پیاپی با مشکل مواجه می‌شود، بدون شک در سیستم روانی و رفتارهای مالی او مشکلی وجود دارد. البته می‌توان برای تسهیل این فرآیند خودشناسی از متخصصان مرتبط با حوزه روان‌شناسی و مالیه رفتاری نیز کمک گرفت.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۳، مهر ۹۴

 

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان