با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


دلایل خواندن هرروزۀ کتاب از منظر علمی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۴ بهمن ۱۳۹۷

عادتی که برای تمامی اقشار مفید است

طبق گزارش مرکز تحقیقاتPew، بیش از یک‌چهارم (۲۶ درصد) بزرگسالان آمریکایی طی سال گذشته تنها بخشی از یک کتاب را خوانده‌اند. شاید این میانگین از میزان سرانۀ مطالعه، شرم‌آور به‌نظر برسد. محققان دریافته‌اند مطالعه می‌تواند از جهات متعددی سودمند باشد. هرچند بر کسی پوشیده نیست که مطالعه و خواندن کتاب از شما انسان بهتری می‌سازد. فردی از منظر اجتماعی و تخصصی مقبول‌تر است که قادر به بیان نظرات خود برخاسته از منابع مطالعاتی و مستند باشد.

  1. خواندن سبب افزایش دامنۀ لغات شما می‌شود

طی پژوهشی برای شناخت مهارت واژگانی که در دانشگاه لندن بر روی افراد سنین ۱۶ و ۴۲ سال انجام گرفت، افراد جوان‌تر به‌طور میانگین ۵۵ درصد از نمره را در این مهارت کسب کردند. بعدها در آزمونی مشابه مربوط به امور زندگی میانگین نمرۀ کسب‌شده در بزرگسالان ۶۳ درصد بود که نشان می‌داد افراد در سنین بزرگسالی همچنان به یادگیری مهارت‌های زبانی علاقه دارند. همچنین مشخص شد داوطلبانی که بیشتر برای لذت بردن در این آزمون شرکت کرده بودند، بازده بهتری داشتند.

  1. خواندن ادبیات داستانی، مهارت شما برای درک وضعیت ذهنی دیگران را افزایش می‌دهد

محققان در مدرسۀ جدیدِ تحقیقاتِ اجتماعی در نیویورک بر این باورند که خواندن کتاب‌هایی با ادبیات داستانی و کتاب‌هایی که ازنظر ادبی تأییدشده هستند به شما کمک می‌کنند تا طی نظریه‌ای، که دانشمندان از آن به نظریۀ ذهن یاد می‌کنند، بتوانید شرایط ذهنی سایرین را بهتر درک کنید. نویسندگان در خلال کتاب‌های خود سبب‌ساز کسب این مهارت شده و به شما کمک می‌کنند تا درک بهتری از روابط پیچیدۀ اجتماعی پیرامون محیط زندگی خود داشته باشید.

  1. خواندن سبب کاهش استرس می‌شود

طی تحقیقی که در دانشگاه Sussex انگلستان انجام شد، محققان به این نکته دست یافتند که فقط شش دقیقه خواندن می‌تواند میزان کافی از حواس‌پرتی در راستای کاهش استرس را برای شما به‌همراه داشته باشد. طی این تحقیق اثر آرامشی که با خواندن حاصل شد از آرامش ناشی از قدم زدن و نوشیدن قهوه بیشتر بود. مطالعه کمک می‌کند استرس به میزان ۶۸ درصد کاهش یافته و موجب کاهش محسوس تپش قلب شما شود. دلیل امر هم غوطه‌ور شدن فرد در دنیای خیالی کتاب است که حتی تا مدتی پس‌از اتمام مطالعه این آرامش باقی می‌ماند.

  1. مطالعه به شما اعتمادبه‌نفس می‌دهد

به نقل از سوزان کین نویسندۀ رمان “Quiet”، قدرت خویشتن‌گرایی در کنار درک خویشتن‌گرایی شخصیت‌های اصلی داستان به وی کمک کرد که همانند کودکی در جریان اصلی کتاب باشد. وی می‌گوید: کتاب‌ به‌ویژه کتاب‌های کودکان از معدود رسانه‌هایی هستند که به‌صورت ذهنی و عاطفی تصویری از درون‌گرایی و افسردگی را برای کسانی که درمعرضِ آن‌ها هستند نشان می‌دهند، درحالی‌که شاید مخالف، کسل‌کننده یا ناقص باشند. شاید این امر فقط برای ایجاد طرحی از داستان باشد، اما برای کودکان مهم است؛ زیرا شکلی از مکان و جهان خود را برای شناخت بهتر در اختیار آن‌ها می‌گذارد.

  1. مطالعه سبب نبوغ شما می‌شود

این اصلاً مسئلۀ عجیبی نیست که خواندن و مطالعه از شما فرد هوشمندتری می‌سازد. طی پژوهشی در سال ۲۰۱۳ روشن شد کودکانی که به‌صورت تفریحی مطالعه می‌کنند، عملکرد بهتری نسبت‌به سایر هم‌کلاسی‌های خود دارند و حتی این مطالعۀ تفریحی کودکان می‌تواند مؤثرتر از میزان دانش والدین آن‌ها برای افزایش دامنۀ آگاهی کودکانشان باشد. مطالعه نه‌تنها به تقویت قدرت هجّی کودک کمک می‌کند، بلکه در دروسی چون ریاضی نیز اثرگذار است. که این تأثیرات ناشی از مطالعه در کودکان ۱۰ تا ۱۶ سال چشمگیرتر است.

  1. خواندن موجب تغییر در مدار مغزی می‌شود

محققان در دانشگاه Emory آتلانتا طی پژوهشی تست‌های تصویری حاصل از عملکرد رزونانس مغناطیس مغزی ۲۱ دانشجوی دورۀ کارشناسی که از همۀ آن‌ها خواسته شده بود رمان پومپی اثر رابرت هریس را بخوانند، بررسی کردند. روزهایی پس‌از خواندن بخش‌هایی از کتاب، نتایج، ارتباطات سطح بالایی از درگیری‎‌های مغزی برای پذیرش زبان کتاب در جهت درک احساسات جسمانی و جنبش‌های موجود در کتاب را نشان می‌دادند. بد نیست بدانید کتاب خواندن از عواملی است که مغز را از ابتلا به آلزایمر تا حد زیادی در امان می‌دارد و باعث خلاقیت بهتر ذهنی شما در امور زندگی‌تان می‌شود.

  1. خواندن عادتی مختص افراد موفق است

افراد موفق به خود کفایی معتقدند و اغلب مدیران موفق نیز همواره از کتاب‌هایی یاد می‌کنند که سبب پیشبرد و زمینه‌ساز کسب موفقیت آن‌ها در کسب‌وکار و زندگی شده است. بسیاری از کتاب‌ها نیز با هدف نیل به موفقیت و مشخص کردن روش‌ها و عوامل شخصی و اجتماعی تلاش به شناسایی علمی و عملی راه و چاه در مسیر موفقیت دارند.نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان