با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


ده نکتۀ اساسی در مصاحبه‌های شغلی برای جویندگان کار

زمان مطالعه: 5 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

دو هنر اصلی در جست‌وجوی کار نوشتن رزومه و ارسال نامۀ درخواست همکاری است. هنگامی‌که شما موفق به اجرای این دو شدید، به‌طبع درخواست‎‌هایی برای شرکت در مصاحبه‌های شغلی و شروع به کار دریافت می‌کنید. وقت آن است که بیاموزید چطور در مصاحبۀ شغلی موفق شوید و پیشنهادهای شغلی را که به شما می‌شود بیشتر به هدف خود برای حضور در شغل مورد علاقه نزدیک کنید.

 1. تحقیق دربارۀ کارفرما، استخدام مباشر و توجه به فرصت‌های شغلی

اولین عنصر اثرگذار بر موفقیت در مصاحبۀ شغلی جدی، داشتن پایۀ علمی جامع از شغل مدنظر است. شما باید درک مناسبی از کارفرما، الزامات شغلی و پس‌زمینۀ ذهنی افرادی که با شما مصاحبه می‌کنند، داشته باشید. هرچه بیشتر دربارۀ شغلی که به شما پیشنهاد شده تحقیق کنید، به‌طبع درک بهتری از خواسته‌های کارفرما خواهید داشت و بهتر است قادر به پاسخگویی به سؤالات محوری درطولِ مصاحبه باشید. وب‌سایت سازمان مصاحبه‌کننده و اطلاعات منتشرشده دربارۀ چگونگی کار در سازمان را از موتورهای جست‌وجو و افراد مطلع جویا شوید و سؤالات مربوط به آشنایی بیشتر با عملکرد شرکت را از دایرۀ مخاطبان خود بپرسید تا به اطلاعات بیشتری دستیابی داشته باشید.

 1. مرور سؤالات مصاحبه‌های کاری مشترک

یکی دیگر از کلیدهای اصلی برای موفقیت در مصاحبۀ شغلی، آماده کردن جواب مناسب از پیش برای پاسخ‌گویی به سؤالات احتمالی و مورد انتظار در مصاحبه است. سعی کنید از نوع درخواست شغلی به این نکته پی ببرید که شما با مصاحبه‌ای یک به یک مواجه خواهید شد یا یک تیم با شما مصاحبه خواهد کرد؟ یک نفر از سازمان قرار است راجع به صلاحیت شما در مصاحبه تصمیم بگیرد یا اینکه شما باید نظر چندین نفر را جلب کنید؟

هدف شما باید این باشد که آنچه را از شما درخواست می‌شود به‌شکلی مقبول مشخص کنید و سعیِ‌تان بر این باشد که پاسخ‌هایی دقیق و واضح، منطبق بر دستاوردها و متمرکز بر خواسته‌های سازمان را ارائه دهید. ابزار و روش مناسب برای یادآوری پاسخ‌های مدنظر این است که آن‌ها را به‌شکلی داستانی به خاطر بسپارید. البته نیازی نیست که دقیقاً پاسخ‌های از پیش تعیین‌شده را حفظ کنید اما آمادگی ذهنی خود را از این طریق حفظ کنید تا جواب‌هایی نزدیک به درخواست‌ها داشته باشید. ابزارهای زیادی برای کمک به شما در راستای حضور موفق‌تر در مصاحبۀ شغلی وجود دارند که سبب پیشبرد بهتر می‌شوند، همچنین می‌توانید از راهکار STAR Interviewing استفاده کنید.

 1. لباس مناسب، مؤثر بر موفقیت

به یاد داشته باشید که لباس مناسبی، متناسب با فرهنگ سازمان مورد نظر را برای حضور در مصاحبه بپوشید. تلاش برای حضوری رسمی‌تر می‌تواند وجهه‌ای حرفه‌ای‌ از شما نشان دهد. پوشیدن لباس آراسته و تمیز و مناسبی که نشان‌دهندۀ نظم شما باشد، نکتۀ مهمی است. استفاده از لوازم جانبی، مانند طلا یا جواهرت را به حداقل برسانید و هرگز قبل از مصاحبه سیگار نکشید و از مجاورت افراد سیگاری هم قبل از مصاحبه خودداری کنید. قبل از مصاحبه حتماً دندان‌های خود را مسواک بزنید و در صورت امکان از دهان شویه استفاده کنید.

 1. حضور سر موقع و با آرامش

هیچ بهانه‌ای برای دیر رسیدن به مصاحبه قابل قبول نیست و این مورد به مانند فاجعه‌ای ممکن است شرایط مصاحبه را بحرانی کند. سعی کنید دستِ‌کم یک ربع قبل از شروع مصاحبه حاضر باشید و مدارک و رزومۀ خود را نیز برای شرکت در مصاحبه مرتب کنید و از زمانی که قبل از مصاحبه در اختیار دارید برای آمادگی و آرامش خود استفاده کنید. اگر کمی زود برسید این امتیاز را دارید که با پویاییِ فضای کار نیز خود را وفق دهید. بهتر است یک روز قبل از مصاحبه نسخه‌های مورد نیاز از رزومه خویش را آماده کنید. اگر نمونه‌ای از فعالیت‌های اسبق کاری خود را دارید، آن‌ها را نیز با خود ببرید. به یاد باشید که چند برگه و یک قلم برای یادداشت‌برداری به‌همراه داشته باشید. درنهایت وقتی به محل مصاحبه رسیدید، بهتر است تلفن همراه خود را خاموش کنید.

 1. برخورد اولیه مناسب

قاعدۀ کلی برای تمام مصاحبه‌ها این است که مودب باشید و سعی کنید در سلام کردن و رعایت ادب درخلالِ مصاحبه پیش‌قدم باشید و از همان هنگام که به پارکینگ محل مصاحبه وارد می‌شوید به اولویت‌های کارفرما و سازمان مربوطه احترام بگذارید. کارفرمایان اغلب کنجکاو هستند که بدانند متقاضیان کار چطور می‌توانند در قالب یک کارمند رفتار کنند. درواقع ممکن است شما فقط در صورت عدم رعایت ادب در حین برخورد با هریک از اعضای سازمان، فرصت شغلی مدنظر را ازدست بدهید. این را بدانید که وجهۀ اولیه‌ای که از خود در لحظات ورود و ابتدایی مصاحبه نشان می‌دهید، تأثیر بسزایی در انتخاب و مابقی تصمیمات ازسوی مصاحبه‌کننده دارد. پس عجیب نیست که بدانید لحظات اولیه می‌توانند بسیار مؤثر بر شکست یا پیروزی در یک مصاحبه باشد.

 1. حفظ اعتبار، خوشرویی، اعتمادبه‌نفس، بی‌ریایی و اختصار

پس از شروع مصاحبه کلید اصلی برای موفقیت برای شما کیفیت پاسخ‌های داده‌شده است. هدف شما باید مشخص باشد و مهم‌ترین هدف باید پاسخ دادن صحیح به سؤالات باشد. شما می‌خواهید به مراحل بعدی برسید، پس بهتر است تا پاسخ‌هایی متمرکز داشته باشید که بتوانید مهارت‌های خود را نشان دهید. داشتن تجربه‌های مرتبط و مناسب با خواست کارفرما، ارائه پاسخ‌هایی با مثال‌های واضح و مختصر برای نشان دادن جامعیت خود بسیار مؤثر است. با توجه به سؤالاتی که ممکن است طی مصاحبه از شما پرسیده شود، درواقع شما از پاسخ‌های طولانی و مبهم دوری می‌کنید و می‌توانید پاسخ‌هایی مختصر و نقطه‌ای داشته باشید. درنهایت مهم نیست که چقدر مصاحبه‌کننده شما را گیج کند، شما هرگز دربارۀ محل کار قبلی یا کارفرمای سابق خود بدگویی نکنید. تمام قضاوت‌های جانبی از پروندۀ شما به‌راحتی به‌دست می‌آید.

 1. اهمیت زبان بدن

درحالی‌که پاسخ‌های شما در مصاحبه بسیار مهم است باید این را بدانید که زبان بدن شما حین پاسخگویی حتی در ضعیف‌ترین حالت می‌تواند منحرف‌کننده باشد و حتی سبب عدم استخدام شما شود. اشکال مؤثر زبان بدن مانندِ لبخند زدن ‌به‌هنگام، تماس چشمی مؤثر و گوش دادن با تمرکز است و اشکال نامطلوب از زبان بدن می‌تواند مواردی مثلِ نگاه کردن با فاصله، بازی کردن با قلم یا هر جسم دیگری، خاراندن مو و لمس کردن بیش از حد صورت باشد.

 1. پرسیدن سؤالات رایج

مطالعات نشان داده که کارفرمایان در مصاحبه، مشتاق به قضاوت کردن علایقِ متقاضی کار هستند و دوست دارند که متقاضی نیز گاهی سؤالات رایج را بپرسد. بنابراین زمانی‌که سؤالات مربوط به مصاحبه ازسوی مصاحبه‌کننده در مورد شرایط کار کامل شد، بد نیست که شما نیز سؤالات رایج را بپرسید. چنین سؤالاتی نشان می‌دهد که شما دربارۀ کار مدنظر تحقیق کرده‌اید و کنجکاوید. هوشمندی در این است که قبل از مصاحبه برای پرسش‌های احتمالی حاضر شوید و چند پرسش نیز در سر داشته باشید که درصورت امکان بپرسید.

 1. معاملۀ خودتان را کامل کنید و قرارداد را ببندید

واجد شرایط تصاحب شغل کسی نیست که از پیش استخدام شده باشد. درواقع مناسب‌ترین فرد برای گرفتن یک کار فردی است که بهترین پاسخ‌ها را برای چالش‌های پیشِ‌روی آن کار داشته باشد تا بتواند در جهت اهداف سازمان و بخش مربوطه فعالیت کند. برخی افراد مصاحبۀ شغلی را با یک تماس برای فروش شغل مقایسه می‌کنند. اما، آیا شما فروشنده هستید؟ آیا محصولی که شما به کارفرما می‌فروشید توانایی شما برای پر کردن نیازهای سازمان، حل مشکلات و موفقیت آن‌هاست؟ درنهایت با تمام شدن مصاحبه در قدم بعدی از کارفرما بخواهید که تصمیماتش برای موقعیت بعدی در جهت تصمیمات اثرگذار بر کار را روشن کند.

 1. تشکر از مصاحبه‌کننده یا گزینش‌کننده برای مصاحبه

نشان دادن حسن نیت در فرایند مصاحبه و پس از آن امری مؤثر است، بنابراین اهمیت تقدیر از کسی که با شما مصاحبه کرده نباید نادیده گرفته شود. پس از پایان روند مصاحبه و اتمام جلسه بهتر است از افرادی که با شما مصاحبه کرده و در مصاحبۀ شما دخیل بوده‌اند تشکر کنید. درست است که نوشتن یادداشت یا ارسال ایمیلی مبنی بر قدردانی شما از انتخابتان برای مصاحبه امکان انتخاب شما را به‌طور قطع افزایش نمی‌دهد، اما سبب می‌شود شما در این مرحله از بقیۀ افراد شرکت‌کننده در مصاحبه حداقل یک قدم جلو باشید و نشان دهید که قدردان هستید.

حال می‌دانید که موفقیت در مصاحبۀ شغلی مستلزم تلاش و تمرین و کسب آمادگی از پیش برای چنین فرایندی است. با ده مورد از اثرگذارترین عوامل بر مصاحبه که آن‌ها را برای شما روشن کردیم مطمئناً بهتر می‌توانید به شغل مدنظر خود پس از مصاحبه برسید.نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان