با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


دوران نامزدی و حساب و کتابی که نباید از آن غافل شد

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ مهر ۱۳۹۵
دوران نامزدی

دوران پیش از ازدواج یا همان «دوران نامزدی»، یکی از شیرین‌ترین اتفاقات زندگی هر فردی است. از آن‌جا که این دوره با هیجانات و احساسات آتشین دو طرف همراه است، ممکن است باعث انجام کارهایی شود که نه تنها روابط عاشقانه زوج را دچار مخاطره می‌سازد، بلکه عواقب آن تا مدت‌ها گریبان‌گیر زندگی مشترک شود. در این شماره راهکارهایی را برای مدیریت اقتصادی دوران نامزدی ارائه می‌دهیم:

در دوران نامزدی چطور پول خرج کنیم؟

مرا واکاوی کن

مهم‌ترین کارکرد دوران نامزدی، شناخت بیشتر طرف مقابل است. بار احساسی و دلپذیر بودن لحظات همراهی با نامزدتان نباید شما را از این کارکرد مهم غافل کند. پس شناختن طرف مقابل را از لحظه اول شروع کنید. البته انجام این کار نیازمند دقت و ظرافت است و به‌هیچ روی نباید صورت بازجویی یا تفتیش عقاید به خود بگیرد. شناخت طرف مقابل تأثیر بسیار چشمگیری روی مدیریت اقتصاد دوران نامزدی دارد. آرش، پول زیادی را صرف خرید دسته‌گل برای ندا می‌کند. او شنیده است که هیچ هدیه‌ای مانند یک دسته‌گل زیبا نمی‌تواند از خانم‌ها دلربایی کند؛ اما او نمی‌داند که به‌دلیل حساسیت شدید ندا به گل و گیاه و حتی بوی عطر، با این کار باعث آزار او می‌شود و نه تنها ندا دسته گل‌های او را کنار تخت‌خوابش قرار نمی‌دهد، بلکه بعد از هر ملاقات، آن‌ها را مستقیماً روانه سطل زباله خیابان می‌کند.

 

خودپرداز عشق

بسیاری از افراد، به ویژه آقایان، گمان می‌کنند بهترین شکل ابراز علاقه به طرف مقابل، پول خرج‌کردن است. علیرضا از شهرستان به تهران آمده و برای ساختن زندگی آینده‌اش با سمانه، سخت مشغول کار است. او هر دوهفته یکبار برای دیدن نامزدش به شهرستان می‌رود. او هر بار کوله‌باری از سوغاتی‌های گران‌قیمت، از شال و روسری گرفته تا کیف و کفش و گجت‌های الکترونیکی به‌همراه دارد. اگرچه سمانه از این‌که علیرضا در مدت دوری، به یادش بوده خوشحال و سپاسگزار است، اما تصمیم گرفته به علیرضا بگوید پول‌هایش را پس‌انداز کند تا بتوانند زودتر زندگی مشترک را آغاز کنند.

 

همین الان یهویی

اگر می‌خواهید در دوران نامزدی برای شام یا گردش بیرون بروید، بسیار ضروری است که از قبل برنامه مشخصی برای این کار داشته باشید. سعی کنید محل‌هایی را که برای ملاقات‌های عاشقانه انتخاب می‌کنید از قبل شناسایی کنید. امیر از یک سفر کاری خارج کشور برگشته بود که دید آذین به استقبالش آمده است. آذین که می‌داند غذاخوردن در هواپیما حال امیر را بد می‌کند، سر راه، جلوی رستورانی که ظاهر شیکی دارد توقف می‌کند. منوی رستوران لیست قیمت ندارد و آذین که خجالت می‌کشد قیمت غذاها را سؤال کند، علی‌رغم اصرار امیر که می‌گوید اشتها ندارد، سفارش مبسوطی می‌دهد. یک ساعت بعد و درحالی‌که نصف سفارش‌ها دست نخورده باقی مانده است، آذین مجبور می‌شود پول یک مایکروفر را به صندوق‌دار بپردازد.

 

جای خودت نفس بکش

یکی از اشتباهات سنتی دوران نامزدی، تظاهر است. این‌که بدون توجه به اولویت‌ها و فقط به‌خاطر رضایت خاطر طرف مقابل، بی‌مهابا پول خرج کنید. ممکن است در کوتاه‌مدت تصویر آدم موفق و دست‌و‌دل‌بازی را از شما به نمایش بگذارد؛ اما به دلیل این‌که تداوم این وضعیت عملاً برایتان ممکن نیست، شما را در درازمدت گرفتار چالش‌های جدی خواهد کرد؛ ضمن آن‌که به ریاکاری متهم خواهید شد. محمد و زهرا در حال گردش در یک پاساژ هستند که زهرا انگشت اشاره را به سمت یک جفت چکمه می‌گیرد. بعد از پوشید آن، زهرا سرش را به‌علامت رضایت تکان می‌دهد. محمد وقتی قیمت چکمه را می‌شنود در جای خود میخکوب می‌شود؛ اما نمی‌خواهد جلوی نامزدش کم بیاورد و تمام پس‌انداز شش ماه گذشته‌اش را به مغازه‌دار می‌پردازد.

بهتر از من چه کسی؟

اغلب آدم‌ها، دوست دارند با دیگران متفاوت و اصطلاحاً از آنها «سَر» باشند. این امر در ذات خود چیز بدی نیست؛ ولی تعبیر ناصحیح آن می‌تواند فرد را تا ورشکستگی کامل پیش ببرد. آدرینا اگرچه درآمد خیلی خوبی دارد، ولی اخیراً دچار مشکلات مالی جدی شده است. او می‌خواهد همیشه در چشم نامزدش تازه و هیجان‌انگیز جلوه کند؛ به‌همین خاطر، در هر ملاقات یا قرار عاشقانه با لباس و آرایش جدیدی ظاهر می‌شود؛ رنگ موهایش را هر ماه با هزینه هنگفتی تغییر می‌دهد، و همزمان عطر گران‌قیمتی می‌خرد؛ زیورآلات بدلیش اگر گران‌تر از طلا نباشد ارزان‌تر نیست و بعد از استفاده هم کسی خریدار آن‌ها نیست. از عینک آفتابی تا کیف و کفشش همگی مارک‌دار و از کاتالوگ همان فصل است. با این رفتار، نه تنها تمام پس‌اندازش طی دوران نامزدی به پایان رسید بلکه مبلغ قابل توجهی هم به دوستانش بدهکار شد.

 

آن‌سوی بام

در این میان، تعداد افرادی که راه تفریط را می‌پیمایند و به اصطلاح از آن‌سوی بام می‌افتند هم کم نیست. اگرچه همان‌طور که گفته شد، خرج‌کردن بی‌مهابا و بدون‌حساب در دوران نامزدی، کار شایسته‌ای نیست، ولی فراموش نکنید که این دوران می‌باید انرژی و انگیزه آغاز زندگی مشترک را در شما به‌وجود بیاورد. همچنین در نظر داشته باشید که نامزدی، یکی از زیباترین و خاطره‌سازترین دوره‌های زندگی هر فردی است. شیما و بهروز هر دو شاغل‌اند و از شرایط مالی مناسبی برخوردارند. بهروز معتقد است که باید هر ریالی که به‌دست می‌آورند برای روز مبادا پس انداز کنند. اگر دنبالشان می‌گردید، می‌توانید آن‌ها را همیشه در پارک محل پیدا کنید؛ چون بهروز عقیده دارد کرایه ماشین، بی‌معنی‌ترین هزینه ممکن است. آن‌ها قرارهای عاشقانه‌شان را با ساندویچ‌های خانگی و شربت آبلیمو برگزار می‌کنند. همین یک دست لباسی که در شب عید دو سال پیش از دست‌فروش‌های چهارراه استانبول خریده‌اند، همیشه به تن دارند و برای این‌که از دوام لباسشان کاسته نشود هیچ‌وقت آن‌ها را اطو نمی‌کنند.

رعایت اعتدال، معرفی و شناخت روشن و شفاف دوطرف و پرهیز از افراط و تفریط اوقات خوشی را در طول دوران نامزدی برایتان رقم خواهد زد

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان