با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


دولت نظارت درستی بر عرضه کاغذ ندارد

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ آذر ۱۳۹۷

 آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی گفت: وضعیت آشفته‌بازار کاغذ در کشور نشان می‌دهد دولت نظارت درستی به‌روی مسئله کاغذ و چاپ و نشر ندارد

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه و اصول که  در مسجد اعظم برگزار شد، اظهار داشت: به‌دلیل مشکلات تأمین کاغذ بازار کتاب و نشر با مشکلات جدی روبه‌رو شده، امروزه تعداد افراد کتاب‌خوان در کشور کاسته شده، کاهش افراد کتاب‌خوان در کشور با عقب‌گرد فکری و دینی جامعه می‌تواند همراه شود.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: حقیقت این بوده که گسترش و توسعه شبکه‌های مجازی در کم‌رونق شدن فضای نشر و کتاب بی‌تأثیر نبوده است، در طول روز برخی از افراد بخش عمده‌ای از زمان و وقت خود را در فضایی مصرف می‌کنند که حجم مطالب دروغ و غیرقابل استناد در آن بسیار زیاد است.

استاد برجسته حوزه علمیه با تأکید بر دروغ‌پراکنی رسانه‌های معاند ابراز کرد: در روزهای اخیر خبری از رسانه صدای آمریکا منتشرشده که مملو از دروغ و مطالب غیرواقع بود، مشکلات معیشتی و گرانی‌های دامنه‌دار در کشور سبب شده تا مردم توان و رغبتی برای خرید کتاب و کتاب‌خوانی نداشته باشند.

وی با انتقاد از وضعیت آشفته‌بازار کاغذ در کشور تأکید کرد: دولت برای واردات کاغذ، ارز ۴۲۰۰تومانی به تجار اختصاص می‌دهد اما همچنان وضعیت بازار چاپ و نشر مانند سابق آشفته است، این مسائل نشان می‌دهد دولت نظارت درستی به‌روی مسئله کاغذ و چاپ و نشر ندارد.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: متأسفانه نظارت درستی از جانب دولت روی مسئله کاغذ نیست، عده‌ای از تجار برای واردات کاغذ ارز دولتی دریافت کرده‌اند اما یا با این منابع سوءاستفاده‌های دیگری کرده‌اند یا اجناس واردشده را با چند برابر قیمت واقعی به دست مردم می‌رسانند، همه این مسائل از عدم نظارت توسط دولت ناشی شده است.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به اهمیت مسئله کاغذ عنوان کرد: حقیقت این بوده که دولت و وزارت ارشاد در بخش واردات و عرضه کاغذ عملکرد ضعیفی دارند، مسئله کاغذ و کتاب‌خوانی به‌دلیل اهمیت ویژه‌ای که دارد باید به‌درستی در کشور مدیریت شود.

 

پایان پیام/

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان