با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


رازهای برنامه‌ریزی مالی موفق در سال نو

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
رازهای برنامه‌ریزی مالی موفق در سال نو-ماهنامه معیشت

آمارها نشان می‌دهند که بخش زیادی از مردم در ابتدای هر سال برنامه‌ها و اهداف مالی برای خود در نظر می‌گیرند. اگر شما نیز برای شرایط مالی خود در سال جدید قصد برنامه‌ریزی دارید، به یاد داشته باشید که تعیین اهداف و طراحی برنامه‌ها بسیار آسان‌تر از دستیابی به آن‌ها است.

اما راز دستیابی به اهداف مطلوب در چیست؟ بدون شک تعیین دقیق هدفی معقول اهمیت زیادی دارد. به گفته دکتر ویل‌ میک «اگر هدفی را به خوبی در ذهن خود شکل دهیم، توجه پیوسته به جزئیات آن آسان‌تر خواهد بود و در نتیجه انگیزه پیگیری هدف تقویت می‌شود. اما هدفی که به خوبی شکل نگرفته است، در ذهن ما مبهم است و رفته‌رفته انگیزه خود را برای تلاش و محقق کردن آن از دست خواهیم داد.»

توصیه‌های زیر به شما کمک می‌کند که اهدافی نیرومند و قابل پیگیری را در ذهن خود مشخص کنید :

۱٫ مثبت نگاه کنید

اهداف شما باید با واژه‌های مثبت بیان شوند. برای مثال به جای آنکه بگویید «پول کمتری را در امور بیهوده خرج خواهم کرد» بهتر است بگویید «پول خود را در زمینه مسائل با ارزش هزینه خواهم کرد.»

۲٫ تمرکز خود را افزایش دهید

در ابتدای سال این امکان وجود دارد که به صورت نامعقولی جاه‌طلبانه فکر کنیم و بخواهیم زندگی خود را به‌طور کلی تغییر دهیم. اما اگر کوشش کنید که امور متعددی را همزمان انجام دهید، نیروی شما نیز تقسیم خواهد شد. اگر به راستی به دنبال تغییر دادن چیزی هستید، بر یک تا سه هدف مشخص متمرکز شوید؛ اهدافی که برای شما اهمیت زیادی دارند و تلاش‌های شما در آن‌ها می‌تواند به نتایج باارزشی بیانجامد.

۳٫ اهداف خود را با جزئیات توصیف کنید

باید به جای اهداف کلی، هدف‌های خود را با جزئیات تصور و مشخص کنید. این کار تمرکز شما را تقویت می‌کند. مثلاً به جای آنکه بگویید «در سال جدید سلامتی بهتری خواهم داشت» بهتر است بگویید «روزانه ۲۰۰ گرم سبزی بیشتری خواهم خورد.»

۴٫ اهداف قابل انداز‌ه‌گیری تعیین کنید

اهداف شما باید قابل اندازه‌گیری باشد تا سنجش میزان پیشرفت شما ممکن شود. اگر برنامه دارید تا بدهی دو میلیون تومانی خود را به بانک پرداخت کنید، می‌توانید آن را به پرداخت‌های پانصد هزار تومانی تقسیم کنید و آنگاه براساس تعداد این پرداخت‌ها روند دستیابی به این هدف را بررسی کنید…..نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان