با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


راز تبدیل ۴۰ دلار به ۱۰ میلیون دلار

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۶ خرداد ۱۳۹۴
راز تبدیل 40 دلار به 10 میلیون دلار-ماهنامه معیشت

وارن بافِت یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران تاریخ است و راه‌کار ساده‌ای برای تبدیل کردن سرمایه‌ای ۴۰ دلاری به ۱۰ میلیون دلار دارد!
او چند سال پیش، به عنوان مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت برکشایر‌هاثاوی از شرکت محبوبش کوکاکولا سخن گفت و اینکه چگونه با صبر و استقامت، کسی که تنها چهل دلار سهام شرکت را در سال ۱۹۱۹ خریداری کرده باشد، امروز مالک بیش از پنج میلیون دلار است. البته داستان افزایش ارزش آن چهل دلار اولیه به پنج میلیون دلار محدود نمی‌ماند چراکه از سال ۲۰۱۲ تا کنون این مبلغ به حدود ۹٫۸ میلیون دلار تبدیل شده و امروز نیز با محاسبه سود مرکب در فاصله میان سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به حدود ۱۰٫۸ میلیون دلار رسیده است.
قدرت صبر
البته همه ما می‌دانیم که ۴۰ دلار سال ۱۹۱۹ با ۴۰ دلار امروز برابر نیست. با این حال، حتی با لحاظ کردن تاثیر تورم نیز آن ۴۰ دلار نهایتا به ۵۴۰ دلار تبدیل می‌شود. حالا شما بگویید، ۵۴۰ دلار کجا و ۱۱ میلیون دلار کجا؟
البته نکات دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. قیمت شِکر از آن زمان تاکنون افزایش پیدا کرده است، یک جنگ جهانی را پست سر گذاشته‌ایم، اندکی بعد از ارائه عمومی سهام، رکود بزرگ آغاز شده و بحران‌ها و مسائل بی‌شماری در طول این فاصله نزدیک به یک قرن رخ داده است. از این رو می‌توان پرسید که آیا این همه زمان و دشواری ارزش سود حاصل را داشته است؟…

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان