با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


راهکارهایی برای تصمیم‌گیری‌های بهتر مالی در نوروز

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ فروردین ۱۳۹۸
نوروز

 

تعطیلات عید نوروز هر سال از راه می‌رسد و پس‌از یک سال کار و تلاش، فرصتی برای استراحت در کنار خانواده و دوستان به هر شخصی می‌دهد. یکی از موارد مهمی که باید در این روزها به آن توجه کرد، سروسامان دادن به وضعیت مالی خود و احتمالاً خانواده است. هزینه‌های آخر سال و تعطیلات پیش‌رو و ذوق نو کردن همه‌چیز همراه با آمدن بهار همواره باعث نگرانی از ولخرجی در این ایام می‌شود. در ماه‌های اخیر، کشور وضعیت اقتصادی چالش‌برانگیزی را تجربه کرد که اثرات آن را در زندگی روزمره، می‌توان دید. بنابراین، ضروری است در این روزها بیش از هر زمان دیگری، به وجوه مالی زندگی‌مان توجه کنیم. در ادامه به راهکارهایی که منجر به تصمیم‌گیری‌های مالی بهتر در این دوران می‌شود اشاره می‌کنیم:

 1. فهرستی از مواردی که باید پیش‌از سال نو تهیه کنید و هزینۀ حدودی هریک از آن‌ها را یادداشت کنید. تهیۀ فهرست به ذهن نظم داده و تا اندازۀ زیادی اوضاع را در کنترل نشان می‌دهد. این فهرست می‌تواند شامل خرید مواردی نظیر مواد غذایی، لباس، هدیه برای خانواده، اقوام و دوستان و هرچیز دیگری که مورد نیاز است باشد.
 2. به مبلغ موجود در حساب بانکی خود توجه کنید. همچنین، از مبالغ احتمالی که تا آغاز سال نو دریافت خواهید کرد، پیش‌بینی داشته باشید. این مبالغ می‌تواند شامل حقوق، عیدی، پاداش و… باشد.
 3. بودجه‌بندی کنید. هزینه‌های ثابتی را که هر ماه باید پرداخت کنید، در اولویت قرار دهید. این هزینه‌ها شامل اجارۀ خانه، قبض‌ها (آب، برق، تلفن، گاز و…)، اقساط وام‌های دریافتی، خریدهای معمول مواد غذایی و… است. پولی که در حسابتان باقی می‌ماند باید به مخارج مربوط به تعطیلات اختصاص یابد.
 4. با خودتان صادق باشید. هدف این است که با بدهی، به استقبال سال نو و تعطیلات نرویم. دوباره به فهرست تهیه‌شده و همچنین مبلغ باقی‌مانده در حسابتان توجه کنید. اقلام موجود در فهرست را اولویت‌بندی کنید. شاید بتوانید تعدادی از آن‌ها را که اولویت پایین‌تری دارند، به بعد موکول یا حذف کنید.
 5. به یاد داشته باشید خرج کردن بیش از موجودی، با خود فشارهای روانی به‌همراه دارد.
 6. با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز، تعداد قابل‌توجهی از فروشگاه‌ها، تخفیفات ویژه‌ای برای مشتریانشان درنظر می‌گیرند، با توجه به فهرست تهیه‌شده، از این تخفیف‌ها استفاده کنید. همچنین، فروشگاه‌های آنلاین را نیز از یاد نبرید. در زمان خریدهای همراه با تخفیف‌ مراقب باشید تخفیف، عامل خرید بیشتر از حد مورد نیازتان نشود.
 7. به هزینه‌های غیرمنتظره‌ای که ممکن است در تعطیلات نوروز پیش آید توجه کنید و در بودجه‌بندی‌تان آن‌ها را لحاظ کنید.
 8. از چشم و هم‌چشمی‌های متداول در خریدها و مهمانی‌های نوروز بپرهیزید. این چشم و هم‌چشمی‌ها، علاوه‌بر این‌که از صمیمیت جمع‌های دوستانۀ عید می‌کاهد، عامل ایجاد هزینه‌های گزاف نیز خواهد شد و می‌تواند بدهی‌های نامطلوب ایجاد کند. این رفتارها، همچنین روی کودکانی که در این جمع‌ها حضور دارند اثرات منفی می‌گذارد؛ زیرا آن‌ها از والدین و اطرافیانشان، به‌شدت تأثیر می‌پذیرند.
 9. چنانچه قصد رفتن به سفر دارید، به یاد داشته باشید که دفترچۀ بیمۀ خود و اعضای خانواده را نیز همراه ببرید.
 10. بورس اوراق بهادار تهران از هفتۀ دوم سال جدید، فعالیت خود را آغاز می‌کند. اگرچه افراد زیادی در این بازۀ زمانی، هم‌چنان در تعطیلات به‌سر می‌برند، اما اگر از سرمایه‌گذاران بازار بورس هستید، به این نکته توجه کنید که به‌دلیل آغاز سال نو، احتمال صعودی بودن بازار وجود دارد و زمانی را به بررسی و فعالیت در این بازار اختصاص دهید.
 11. به مخارجی که پس از تعطیلات نوروز تا انتهای ماه اتفاق می‌افتد توجه کنید و آن‌ها را در بودجه‌بندی‌تان لحاظ نمایید. احتمال پرداخت با تأخیر حقوق فرودین وجود دارد.
 12. برای کنترل و رصد هزینه‌ها در کل سال، استفاده از اپلیکیشن‌های «مالی شخصی» توصیه می‌شود، اما در روزهای آخر سال و تعطیلات نوروز به‌دلیل افزایش مخارج، هم ازنظر تنوع هزینه و هم ازنظر ریالی، ضرورت به‌کارگیری این اپلیکیشن‌ها بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.
 13. برای نحوۀ گذراندن تعطیلات سال آینده و هزینه‌های احتمالی آن از فروردین امسال شروع به برنامه‌ریزی کنید. در کنار انجام برنامه‌ریزی درست، به اجرای آن پایبند باشید، زیرا نتایج متفاوتی را رقم خواهد زد.
 14. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و رشد قیمت‌ها، ضرورت سرمایه‌گذاری بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. در سال جدید، برنامۀ منظمی برای مطالعه در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری داشته باشید و نتیجۀ مطالعات خود را به اجرا درآورید.نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان