با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


راهکارهایی برای کاستن از اضطراب سرمایه‌گذاری

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ اسفند ۱۳۹۶

اگر به تازگی به عرصه سرمایه‌گذاری پای گذاشته‌اید، احتمالاً دوران پراسترسی را تجربه می‌کنید. فرایند سرمایه‌گذاری می‌تواند باعث نگرانی جدی به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران تازه کار شود. این نگرانی نه تنها کیفیت زندگی آن‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه با تأثیرگذاری روی ادراک شرایط و تصمیمات، زیان مالی را نیز نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند. به همین جهت، آموختن شیوه‌های کنترل نگرانی و ایجاد پشتوانه عینی و روانی کافی از جمله مقدمات ضروری در هر سرمایه‌گذاری است.

نگرانی ناشی از سرمایه‌گذاری، علل و عوامل بسیاری دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها ترس از شرایط مبهم و نامعلوم آینده است. دنیای اقتصاد و بازار سرمایه به شدت تحت تأثیر عوامل بیرونی قرار می‌گیرد و به همین دلیل هر اتفاقی در سطح کشوری و جهانی ممکن است باعث تغییر مثبت یا منفی آن شود. حال اگر فردی نحوه مواجهه با این وضعیت‌های دشوار را نیاموخته باشد و کنترل خود را از دست بدهد، به احتمال زیاد با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

موارد زیر شامل توصیه‌هایی است که رعایت آن‌ها به کنترل بیشتر شما روی شرایط و کاهش نگرانی خواهد انجامید. این موارد را متخصصان مجرب جمع‌آوری کرده‌اند و سرمایه‌گذارن آن‌ها را در طول زمان آزموده‌اند.

 

۱- بودجه داشته باشید

نخستین پیش‌نیاز سرمایه‌گذاری آمادگی کامل قبلی است. به این معنا که باید پیش از آغاز کار، پشتوانه کافی فراهم آورده و بر شرایط مالی زندگی خود تسلط داشته باشید. طبیعی است که این نیاز، استفاده از بودجه را ضروری می‌سازد. فرایندی که در طی آن باید به ردیابی دقیق هزینه‌ها در طول چند ماه بپردازید و تصویری کامل از میزان پول مورد نیاز ماهانه به دست آورید. از سوی دیگر منابع درآمدی فعلی و احتمالی را نیز شناسایی کرده و آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید. از این طریق می‌توانید بودجه‌ای متوازن تدوین کنید و کنترل زندگی مالی خود را بر عهده بگیرید. پس از این گام باید پس‌انداز و صندوقی برای موارد اضطراری در برنامه شما قرار گیرد. پول پس‌‌انداز شده در این صندوق را به هیچ عنوان نباید وارد چرخه سرمایه‌گذاری کنید. این پول باید به میزانی باشد که امکان زندگی برای سه تا شش ماه را برای‌تان فراهم کند تا در صورت زیان در سرمایه‌گذاری از عهده هزینه‌های زندگی برآیید.

 

۲- ریسک‌های سرمایه‌گذاری را به طور کامل شناسایی کنید

سرمایه‌گذاران تازه‌کار باید زمانی را برای شناسایی و درک دقیق تمام ریسک‌ها و خطرات بالقوه اختصاص دهند. به طور مثال: بررسی شرایط سیاسی و اجتماعی در کنار وضعیت‌ بازارها به شما امکان تصمیم‌گیری دقیق‌تری خواهد داد. اگر ریسک‌ها را به خوبی بشناسید، قادر خواهید بود میان بازده انتظاری و ریسک پذیرفته‌شده توازن برقرار کنید. به طور مثال، در شرایط تحریم، ریسک سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بانکی بالاتر است، در حالی که پس از رفع تحریم بانکی، این بازار می‌تواند گزینه خوبی برای اقدام باشد. از طرف دیگر، کاهش سود بانکی، دوباره ریسک این نوع سرمایه‌گذاری را افزایش خواهد داد. می‌بینید که کار کمی پیچیده و نیازمند تجربه و دانش مالی است. شناسایی ریسک‌ها و تدوین معادله ریسک و بازده تا حدودی تخصصی محسوب می‌شود و اگر اطلاعات مالی شما اندک است، شاید بهتر باشد از مشاوره متخصصان مالی بهره بگیرید.

 

۳- هدف‌گذاری کنید

باید هدف خود را از ورود به عرصه سرمایه‌گذاری مشخص کنید. به طور مثال، ممکن است در پی تأمین هزینه‌های دوران بازنشستگی خود باشید و یا بخواهید پول حاصل از سود سرمایه‌گذاری را برای خرید خانه صرف کنید. در هر حال، آگاهی کامل از اهداف نهایی سرمایه‌گذاری و تعیین بازه زمانی مورد نظر از جمله عوامل ضروری در موفقیت سرمایه‌گذاری است. عواملی که با کاستن از نگرانی شما، تصمیم‌گیری بهینه را نیز میسر خواهد کرد.

 

۴- سبد سرمایه داشته باشید

سرمایه‌گذاری فرایندی همراه با ریسک است. این ریسک‌ها را می‌توان با انتخاب کالای سرمایه‌ای مناسب و تشکیل سبد سرمایه کنترل کرد. به این صورت که سرمایه خود را به چند بخش تقسیم نموده و همزمان به بازارهای مختلف وارد شوید. به طور مثال، می‌توانید از اوراق مشارکت یا سود بانکی در کنار خرید سهام پرریسک‌تر بازار سرمایه و یا ورود به بازار طلا استفاده کنید. این بازارها معمولاً سطوح متفاوتی از ریسک دارند و به همین دلیل در طول زمان باعث کاسته شدن از ریسک سرمایه و افزایش بازدهی می‌شوند. البته در این مورد نیز باید توجه داشته باشید که انتخاب بازار مناسب و نحوه تخصیص سرمایه به کالاهای سرمایه‌ای، نیازمند دانش مالی تخصصی است. از کمک مشاوران مالی استفاده کنید.

 

۵- برنامه‌ سرمایه‌گذاری خود را پیوسته بازبینی کنید

گام دیگر در مسیر کاهش اضطراب سرمایه‌گذاری، تعهد به بازبینی دائمی برنامه‌ها است. به یاد داشته باشید که نتایج هرگز به شما دروغ نمی‌گویند. از این رو اگر در طول چند سال از سرمایه‌گذاری خود زیان دیده‌اید، حتماً جایی از کار ایراد دارد. باید از ابتدا شروع کنید و بودجه‌بندی خود را مرور و ایرادات احتمالی را برطرف کنید. اهداف مالی شما نیز ممکن است نیازمند بازبینی و اصلاح باشند. از سوی دیگر سبد سرمایه شما تنها برای مقطعی خاص کارآمد است و با گذشت زمان و تغییر شرایط، اصلاح آن نیز ضرورت خواهد یافت.

 

۶- بلندمدت نگاه کنید

یکی از دلایل اصلی نگرانی و اضطراب در سرمایه‌گذاری، ورود کوتاه‌مدت به بازار است. به طور مثال، اگر سهامی را به قصد سود یک ماه خریده باشید، به دلیل نوسان دائمی بازار، احتمال رسیدن به هدف مورد نظر اندک است. به همین دلیل فشار روانی قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. در حالی که با نگاه بلندمدت، اکثر بازارها حتی در شرایط نامطلوب اقتصادی نیز سودآورند. پس سعی کنید نگاه خود را به بلندمدت معطوف کنید و به تغییرات دوره‌ای سرمایه توجه نداشته باشید. البته این نگاه بلندمدت ضرورت بازبینی و تحلیل دوباره را نفی نمی‌کند.

 

۷- روش‌های کنترل اضطراب را بیاموزید

در کنار این نکات، آموختن روش‌های آرام‌سازی جسم و روان نیز اهمیت بسیاری دارد. روش‌هایی که نه تنها در سرمایه‌گذاری، بلکه در سایر حوزه‌های زندگی نیز به یاری شما خواهند شتافت. می‌توانید شیوه‌های گوناگون آرامش‌بخشی(ریلکسیشن) را به سادگی بیاموزید و با کسب مهارت در آن‌ها، ذهن و روان خود را به سادگی آرام کنید. ورزش و تحرک بدنی نیز از جمله راهکارهای دیگری هستند که در زمان نگرانی به کمک شما می‌آیند.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۲۲، مرداد ۱۳۹۵نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان