با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


راهکارهای پس انداز پول حتی با درآمد کم

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ مهر ۱۳۹۵
پس انداز پول با درآمد کم

اهمیت پس انداز پول روشن‌تر از آن است که به توضیح نیاز داشته باشد. بدون پس‌ انداز، منابع شما برای خرج‌شدن در دسترس قرار دارد. طبیعی است که همیشه می‌توان با استفاده از این منابع کالای جدیدی را بدون توجه به ضرورت آن خرید و پول را به ‌هدر داد. به‌همین دلیل اغلب راهنمایان مالی توصیه و تأکید زیادی روی پس انداز پول دارند. اما علی‌رغم این اهمیت و تأکید دائمی، بسیاری از ما در پس‌انداز کردن با مشکل مواجهیم و نمی‌توانیم بر موانع غلبه کنیم.

برخی انضباط و اراده کافی نداریم؛ ممکن است درآمدمان را ناکافی بدانیم و یا نتوانیم میان هزینه‌ها و درآمدها توازن برقرار سازیم. اما تمام این مشکلات قابل حل هستند. شما برای ورود به عرصه پس‌ انداز پیش از هر چیز به بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی پولی نیاز خواهید داشت. امری که در بخش‌های دیگر همین شماره به آن پرداخته‌ایم. در گام بعدی باید اراده و توانایی خود را برای پس‌انداز کردن تقویت کنید. برای این کار توصیه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. البته این توصیه‌ها نوعی دستورالعمل جادویی نیستند و در نهایت اراده و خواست درونی شما تعیین‌کننده است.

توصیه هایی برای پس انداز پول

  1. از کم شروع کنید

اگر تا به‌حال پس‌انداز نکرده‌اید و تا آخرین ریال از پولتان را هزینه می‌کنید، شاید بهتر باشد این کار را از مبلغ بسیار کم شروع کنید. می‌توانید یک قلک کوچک بخرید و هر روز هزار تومان در آن بیندازید. اگر توانایی مالی دارید این مبلغ قابل افزایش خواهد بود. پس از آن‌که عادت پس‌ انداز پول را مدتی تمرین کردید، آرام‌آرام بر میزان پس‌انداز خود بیفزایید. در هنگامی که مبلغ پس‌انداز بیشتر شد، سعی کنید یک حساب بانکی جداگانه افتتاح کنید و بدون بررسی لحظه‌به‌لحظه پول را در آن بریزید. سعی کنید حتی‌الامکان این حساب، کارت بانکی یا رمز اینترنتی نداشته باشد تا نتوانید هر لحظه به این پول دسترسی داشته باشید. پس از گذشت چند ماه می‌توانید به بانک رفته و از مقدار مبلغ پس‌انداز شده آگاه شوید.

دلیل این توصیه آن است که افراد در بسیاری موارد به دلیل تعیین رقم زیاد برای پس‌ انداز پول در انجام آن ناکام می‌شوند. از این رو با شروع کردن از مبالغ پایین می‌توانید به‌تدریج خود را با فرایند پس‌انداز سازگار کنید.

 

  1. خودتان را تشویق کنید

انسان به‌شدت تحت تأثیر رویه‌های شرطی‌سازی قرار می‌گیرد. این رویه‌ها با ایجاد نوعی نظام پاداش و تنبیه باعث شکل گرفتن عادات مثبت و جدید می‌شوند. این روش برای عادت پس‌ انداز پول نیز مؤثر واقع می‌شود. متخصصان مالی پیشنهاد می‌کنند که در طول زمان و با موفقیت در وفادار ماندن به برنامه پولی، سعی کنید پس از هر مورد خود را با یک لذت کوچک تشویق کنید. مثلاً اگر ماه پایان یافت و توانستید مبلغ مورد نظر خود را کنار بگذارید، با یک هدیه ارزان، تفریح یا ولخرجی کوچک خودتان را تشویق کنید. البته اگر این جایزه رایگان باشد، بسیار بهتر خواهد بود!

 

  1. هزینه‌ها را کاهش دهید

یکی از عامل شکست در پس‌انداز کمبود منابع مالی است. چراکه در صورت ایجاد کسری در تراز ماهیانه، پس‌انداز شما آسیب خواهد دید و ناچارید از این کار صرف‌نظر کنید. به‌طور طبیعی این کمبود یا ناشی از درآمد ناکافی است و یا به هزینه بیش از حد باز می‌گردد. افزایش درآمد فوری اندکی مشکل است؛ اما می‌توانید با برنامه‌ریزی، هزینه‌های خود را کنترل کنید. امری که به‌صورت مستقیم روی پس‌انداز کردن شما تأثیر خواهد داشت. نکته جالب توجه درباره صرفه‌جویی این است که کنترل هزینه در واقع نوعی پس‌ انداز پول محسوب می‌شود؛ زیرا با هر مورد از صرفه‌جویی مبلغی از پول برای شما باقی خواهد ماند که می‌توانید به‌سادگی آن را کنار بگذارید.

 

  1. کار را آسان کنید

امروزه روش‌های مدرن و جدیدی در عرصه مالی ظهور یافته‌اند که زندگی را آسان‌تر می‌کنند. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید فرایند پس‌انداز کردن را به‌صورت خودکار درآورید. برای مثال، بسیاری از بانک‌ها این امکان را به شما می‌دهند تا به‌صورت خودکار در زمانی مشخص از هر ماه، مبلغی را از حساب خود برداشت کرده و در حسابی دیگر پس‌انداز کنید. خودکار بودن این فرایند باعث می‌شود تا ضعف اراده و امیال ناگهانی تأثیر کمتری روی تصمیم‌گیری شما داشته باشد. به‌علاوه آسان بودن فرایندهای خودکار پس‌انداز در نهایت به سود شما تمام خواهد شد؛ زیرا با کاستن از فشارهای جانبی، ذهنی و روانی، مسیر پس‌ انداز پول را به‌صورتی آسان هموار می‌سازند

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان