با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


رموز موفقیت در ۳۰ سالگی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ تیر ۱۳۹۵
30 سالگی

با افزایش سن زندگی کردن آرام آرام گران‌تر می‌شود. تشکیل خانواده و به عهده گرفتن مسئولیت مستقیم، تولد فرزندان، افزایش ریسک‌های سلامتی و موارد بسیار دیگر به میزان پول مورد نیاز شما می‌افزایند و تلاش و برنامه‌ریزی دقیق‌تر را ضروری می‌سازند. به علاوه در این دوران خطر بحران‌های اقتصادی، از دست رفتن شغل و ایجاد شرایط اضطراری نیز بیشتر می‌شود. خطراتی که نتیجه آن می‌تواند زندگی نزدیکان شما را نیز متأثر سازد. به همین دلیل، باید برای ورود به دهه چهارم زندگی و گذر از سن حساس ۳۰ سالگی از پیش آماده باشید و مانع بروز بحران در سنین بالاتر شوید.

خود را برای ۳۰ سالگی آماده کنید

راه‌کارهای زیر از جمله رموز موفقیت در این فرآیند هستند و می‌توانند آینده مناسبی را برایتان شکل دهند. این توصیه‌ها به معنای نگران شدن برای سال‌های آینده نیست بلکه هدف تنها این است که از پیش برای موارد احتمالی آماده شوید و همواره کنترل زندگی را در اختیار داشته باشید.

 1. صندوق اضطراری تشکیل دهید

دوران پس از این سنین به احتمال زیاد زمانی است که شما شغلی یافته و زمانی را در آن گذرانده‌اید. به همین دلیل، درآمد بیشتری را به صورت ماهانه به دست می‌آورید و این امکان را خواهید داشت که بیشتر پس‌انداز کنید. در این مسیر، اولویت ویژه‌ای برای صندوق موارد اضطراری قائل شوید. به نسبت شرایط موجود، وضعیت خانوادگی و ارزیابی نیازهای ناخواسته و احتمالی مبلغ خاصی را به صورت ماهانه در نظر بگیرید و تا زمان تأمین مبلغ مورد نظر به پس‌انداز کردن در صندوق اضطراری ادامه دهید. با این کار در زمان نیاز فوری و پیش‌بینی ‌نشده به پول، امکان تأمین هزینه‌ها ایجاد خواهد شد و مجبور نیستید برای کنترل بحران دارائی‌های سرمایه‌ای خود را به فروش برسانید و یا اقدام به قرض گرفتن نمایید.

 1. به دنبال شغل بهتری باشید

ممکن است از شغل فعلی خود و درآمد آن کاملا راضی باشید. اما این احساس رضایت نباید مانع از جستجوی موقعیت‌های بهتر شود. چرا که در کسب و کارها شرایط هر لحظه امکان تغییر دارد. شاید مدیر شما تغییر کند و فردی که جانشین او می‌شود مطلوب شما نباشد، بازار و صنعتی که در آن به کار مشغول هستید به ناگاه دچار رکود شود و یا سایر مؤلفه‌های کاری تغییر کند. این عوامل می‌توانند شرایط را در مدت زمانی کوتاه دشوارتر ساخته و احساس رضایت اولیه را از میان ببرند. به همین دلیل، بهتر است از پیش خود را برای مواجه شدن با این شرایط آماده ساخته باشید و از بازار کار به خوبی آگاهی یابید.

به علاوه، همیشه موقعیت‌های مناسب‌تری وجود دارند که علاوه بر درآمد بیشتر، امکان خودشکوفایی بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. از این رو باید همواره نسبت به موقعیت‌های تازه حساس باشید و با دقت و احتیاط، از تغییر استقبال کنید.

 1. ریسک‌پذیرتر باشید

با گذر کردن از  سن ۳۰ سالگی رفته رفته ریسک‌‌پذیری شما کاهش خواهد یافت. مسئولیت‌های فراوانی که در چهل یا پنجاه سالگی به عهده شما گذارده می‌شود، مانع تغییر شغل، ارتقای سطح آموزش و موارد پرریسک دیگر خواهد شد. به همین دلیل باید در همین دوران سی سالگی برای تغییرات ضروری آماده شوید. سعی کنید فهرستی از نیازهای آتی را مهیا کرده و بر اساس میزان ریسک آن‌ها را تقسیم نمایید. پس از این گام برنامه‌ریزی برای برداشتن گام‌های ضروری را آغاز نموده و از خطرات نهراسید. البته باید به یاد داشته باشید که ریسک‌پذیری به هیچ عنوان عملکرد بی‌پروا و حساب نشده نیست. باید از پیش مقدمات احتیاطی را آغاز کنید و ریسک‌های شغلی و سرمایه‌ای را با عقلانیت کامل بپذیرید.

 1. روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

دعوت به سرمایه‌گذاری بخشی از تمام توصیه‌های مالی است. اما آنچه گاهی از آن غفلت می‌شود، اهمیت سرمایه‌گذاری روی خود است. بدون چنین سرمایه‌‌گذاری‌هایی، کیفیت زندگی و کاری شما بهبود نخواهد یافت و در مسیر موفقیت قرار نخواهید گرفت. این رویکرد موارد گوناگونی را شامل می‌شود. در گام نخست، به بدن خود توجه کنید و ورزشی مناسب و مفید را انتخاب کنید. از این طریق از ریسک‌های سلامتی در سنین بالاتر می‌کاهید و شادابی بیشتری به دست خواهید آورد. در ادامه به کیفیت آموزشی و تحصیلی خود توجه داشته باشید و پیوسته در حال آموزش باشید. سرمایه‌گذاری روی روابط نیز از جمله موارد ضروری است که نباید از آن غفلت کنید و مناسبات اجتماعی خود را به صورت دائمی رو به پیشرفت نگاه دارید.

 1. بیمه داشته باشید

این توصیه را بارها و بارها مطرح کرده‌ایم و شاید سنین ۳۰ سالگی آخرین دورانی باشد که فرصت این کار برای شما فراهم بود. با بالاتر رفتن سن ریسک‌های سلامتی و بحران‌های احتمالی پیش روی شما و خانواده‌تان بیشتر می‌شود و به همین دلیل باید از پیش برای آن مهیا شوید. در سی سالگی درآمد شما به حد قابل قبولی رسیده است و می‌توانید با تکیه بر منابع مالی خود فکری به حال بیمه بازنشستگی و سلامتی کنید. این گام برای آرامش دوران میان‌سالی و کهن‌سالی بسیار ضروری است و نباید از آن غفلت کنیم.

 1. از بدهی‌ها خلاص شوید

این نیز از جمله کلیدهایی است که در معیشت به صورت دائمی شما را به استفاده از آن تشویق کرده‌ایم. ممکن است در دوران پیش از ورود به سی سالگی بدهی‌های گوناگونی را در محیط کار و یا مقطع دانشجویی روی هم انباشته باشید. شاید هم ازدواج کرده و قرض‌های زیادی را برای سر و سامان دادن به زندگی به وجود آورده‌اید. بدهی‌های فردی نیز به این موارد افزوده می‌شود و مجموعه قابل توجهی از بار مالی را به شما تحمیل می‌کند. فشاری که در طول سالیان درآمدهای شما را به خود اختصاص داده و موجب اتلاف منابع می‌شود. از این رو  بهتر است در اولین فرصت ممکن این بدهی‌ها را بازگردانید و خود را از آن‌ها رها سازید. این گام بر خلاف ظاهر ترسناک آن، بسیار آسان است و با اندکی برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی می‌توانید به این هدف دست یابید.

 1. زندگی مشترک را به عرصه مالی گسترش دهید

دوره ۳۰ سالگی مقطعی است که یا پیش از آن ازدواج کرده‌اید و یا در سال­های ابتدایی آن زندگی مشترکی را آغاز خواهید کرد. حتما از اهمیت تفاهم و گفتگو در زندگی با فردی دیگر تاکنون بسیار شنیده‌اید و می‌دانید که بدون درکی مشابه و تعامل مناسب امکان شادکامی وجود ندارد. با این حال، نباید از اهمیت تفاهم مالی میان زوجین غافل شوید. مردان و زنانی که در خصوص مباحث پولی با شریک زندگی خود تعامل نمی‌کنند، احتمالاً مشاجرات بسیاری را پیش رو خواهند داشت و ممکن است در اثر تفاوت رویکردها انرژی خانواده را هدر دهند. به همین دلیل، در دوران ۳۰ سالگی نباید اهمیت گفتگوهای مالی را در خانواده دست‌کم بگیرید.

 1. در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنید

توصیه به سرمایه‌گذاری از جمله مباحث اصلی در مشاوره مالی است. اما این امر در اغلب موارد به درستی درک نمی‌شود. به این معنا که افراد ممکن است تصور کنند که بدون سرمایه زیاد امکان سرمایه‌گذاری ندارند و به همین جهت، زمان را برای آغاز این کار از دست بدهند. خوشبختانه در جهان امروز بازار سهام این امکان را برای همه افراد فراهم آورده است که با کمترین میزان پس‌انداز بتوانند وارد این عرصه شوند و سود بسیار مطلوبی را نصیب خود سازند. این امکان را در اولین فرصت مورد استفاده قرار دهید و آینده خود را تضمین کنید.

سعی کنید کار را مقادیر اندک آغاز کنید و رفته‌رفته توأم با افزایش مهارت میزان سرمایه را نیز افزایش دهید. فراموش نکنید که بازار سهام نیز مانند هر کسب و کار دیگری ظرافت‌ها و دانش خاصی را نیاز دارد. سعی کنید در این زمینه آموزش ببینید و تا زمانی که کاملاً ماهر نشدید از توصیه متخصصان استفاده نمایید.

 1. الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید

احتمالاً در دوران ۳۰ سالگی شاهد ورود اعضایی تازه به خانواده خود خواهید بود. فرزندانی که سرنوشت آن‌ها تا حدود زیادی وابسته به عملکرد تربیتی شما است. اما جدای از آموزش و تربیت، فرزندان بیش از هر چیز تحت تأثیر عملکرد شما قرار می‌گیرند. به همین جهت ضروری است در زمان عمل دقت بیشتری به خرج دهید. جهان‌بینی شما می‌تواند ذهن کودکان را کاملا شکل دهد و آینده آن‌ها از طریق همین جهان‌بینی ایجاد خواهد شد. لذا سعی کنید الگوی خوبی برای فرزندان باشید. نقاط ضعف خود را به حداقل رسانید و عقلانیت و خوش‌بینی معقول را به آن‌ها بیاموزید. به یاد داشته باشید که فرزند شما بیش از سخنان به عملکرد شما توجه خواهد داشت. از این رو در الگوسازی بیشتر بر عملکرد درست و نه پند و اندرز تکیه کنید.

 1. هیچ وقت برای شروع کردن دیر نیست

اگر دوران پیشین را سپری کرده‌اید و نتایج حاصل از آن را مطلوب نمی‌دانید، هرگز ناامید نشوید. انسان‌ها قابلیت‌های بی‌نظیری برای غلبه بر دشواری‌های زندگی دارند. تنها کافی است که نسبت به شرایط آگاهی کامل داشته باشید. زمانی که نتایج مطلوب نیست، حتما چیزی در عملکرد شما با مشکل مواجه است. به همین دلیل باید در ابتدا مشکلات را شناسایی کنید و ارتباط آن‌ها را با نتایج به خوبی بشناسید. این شناخت به شما اجازه می‌دهد برای رفع نقایص و قرار گرفتن در مسیر موفقیت آماده شوید. تصمیم بگیرید و تلاش را مجدداً آغاز کنید؛ چراکه در جهان هیچ چیزی به اندازه ناامیدی آسیب‌زا نیست.

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان